Lasīšanas laiks: 2 min
Valmiermuižas parks ir nominēts Latvijas sabiedrisko mediju gada balvai kultūrā „Kilograms kultūras” nominācijā „Kultūrvieta”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmiermuižas kultūras biedrība.
Skatītāju ziemas balsojums rit līdz 18. janvāra plkst. 23.59. Balsot iespējams vienu reizi dienā, autorizējoties ar savu sociālo mediju profilu vai e-pastu.
Valmiermuižas parku par kultūrvietu varam uzskatīt jau kopš 18. gadsimta otrās puses, kad pilī saimniekoja ģenerāliene Magdalēna Elizabete fon Hallerte.
„Valmiermuižas kultūras biedrība”, kas rosās parka apdzīvošanā, aktīvi iesaistās kultūrvēsturiskās vides saglabāšanā un atjaunošanā, piemēram, sadarbībā ar vietējo LEADER iniciatīvas grupu un finansējumu pēc vēsturiskiem 19. gs. analogiem Valmiermuižas pils parkā 2014. gadā tika izveidots rotaļu un atpūtas laukums, kas harmoniski iekļaujas muižas vidē. 2018. gadā, paplašinot pasākumu iespējas parkā, tika izveidota koka nojume, kas pieejama pasākumu organizēšanai – iekļaujoties kopējā pasākumu programmā. Jaunizveidotā nojume dod iespēju parkā organizēt kino vakarus, ko jau aizsākām pērn ar filmas „Baltu ciltis” seansu.
Lai iepazīstinātu vietējos iedzīvotājus un viesus ar dažādām kultūras vērtībām, kopš 2012. gada parkā tiek organizētas latviešu gadskārtu svinības un tirdziņi „Gardu muti”. Mājražotāju un amatnieku skaits aug ik gadu – pašlaik tirdziņā vidēji sapulcējas ap 100 tirgotājiem. Ikvienam apmeklētājam tiek piedāvāts iesaistīties tradicionālajās darbnīcās, kuru laikā iespējams gūt iemaņas dažādos senos amatos, kā arī radoši darboties. Folkloras programmas ietvaros viesiem ir iespēja iet rotaļās kopā ar zinošiem folkloras kopu dalībniekiem, tādā veidā arī aktīvi iesaistīties un izzināt tradicionālo kultūru.
Gada lielākais un krāšņākais pasākums ir etnofestivāls „Sviests”, kas top sadarbībā ar Kultūras menedžmenta centru „Lauska”. Tas atspoguļo tradicionālo kultūru un dažādas tās izpausmes – mūziku, amatniecību, kulināriju – viss, kas balstās savā tiešajā, vietējā vidē un tradīcijā, un līdz ar to var būt saprotams un baudāms arī mūsdienu cilvēkiem, kuri dzīvo šajā pašā teritorijā. Sviests – tā ir tīra manta, labākais, ko no piena var pagatavot. Mūsu margarīna laikmetā aicinām apzināties un atgriezties pie laika pārbaudījumu izturējušām, īstām vērtībām, kuras varam baudīt un ar kurām varam lepoties. Tieši to arī mūziķi dara etnofestivālā – viņi izpēta un izzina seno tradicionālo mūziku un kuļ, kuļ, kamēr parādās pati būtība, kas mūsdienās ir aktuāla un nedzirdēta. Nākamais etnofestivāls „Sviests” norisināsies 2019. gada 15. jūnijā.