Lasīšanas laiks: 2 min
Trešdien, 23.martā, Valmierā, Gaujas krastā, pie Vidzemes Augstskolas norisinājās tikšanās ar “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra” pārstāvjiem, kuri studentiem un citiem interesentiem demonstrēja, kā tiek mērīts Gaujas dziļums, straumes ātrums un tās caurplūdums.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja pasākuma iniciatore, Vidzemes Augstskolas lektore Iveta Druva-Druvaskalne, ideja par hidroposteņa izpēti radusies nejauši. “Kādā rudens dienā, vadot studentiem lekciju, pa logu ievēroju, ka Gaujas upē tiek veikti mērījumi. Mani tas ieintriģēja, tādēļ sāku meklēt informāciju par to, kā darbojas hidropostenis, kurš atrodas tepat, blakus Vidzemes Augstskolai, mazā baltā būdiņā. Izrādījās, ka gandrīz neviens nezināja, kas tajā notiek. Sazinājos ar “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru” un uzaicināju viņus pastāstīt studentiem par to, kā un kāpēc Gaujas upē veic mērījumus, tādēļ šodien noslēpumainās būdiņas “X” noslēpums beidzot tiks atklāts.”
Hidroposteņa tehniķis Ēriks Vaišļa norādīja, ka mērījumi šajā Gaujas hidropostenī, kurš ir viens no modernākajiem Latvijā, tiek veikti reizi mēnesī. Elektriski darbināmai trosei, kas stiepjas pāri Gaujai, tiek pievienota neliela, dzeltena, zemūdenei līdzīga “torpēda”, kuru iegremdē ūdenī un minūtes laikā tā nolasa dažādus mērījumus, piemēram, straumes ātrumu un temperatūru.
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Lauku darbu nodaļas vadītājs Mārcis Tīrums vada izbraukuma brigādes, kuras dodas uz dažādām Latvijas vietām, lai mērītu upju caurplūdumu un novērotu, kā mainās ūdens līmenis. Viņš atklāja, ka ārzemju hidrologi ir izbrīnīti par to, kā Latvijas upēs tiek veikti mērījumi, jo to gultne, atšķirībā no kanāliem, kuru pamati un krasti ir nostiprināti, nav līdzena. Tādēļ dati tiek ievākti dažādās upes vietās.
Latvijā šobrīd ir 79 hidrostacijas, kurās veic mērījumus. Hidrologi ievāc datus, savukārt tos apstrādā un interpretē metodiķi un prognozisti. Iegūtā informācija ir īpaši aktuāla pavasara palu laikā, kā arī to izmanto cilvēki, kuri nodarbojas ar ūdenstūrismu. Izvēloties sev interesējošo hidrostaciju un parametrus, informāciju par Latvijas upēm ikviens bez maksas var aplūkot mājas lapā meteo.lv.
Vidzemes zinas 29.03.2016 from VidzemesTV on Vimeo.