Lasīšanas laiks: 3 min
Portāla “Valmieras Ziņas” aptaujātie Valmieras iedzīvotāji izteica negatīvu attieksmi pret Grieķijā svētdien notikušā referenduma rezultātiem.
Valmieriete Māra pauda bažas, ka tagad latvieši būs spiesti maksāt par grieķu parādiem.
“Visādi aizliegumi, visādas kvotas. Man liekas arī Grieķija nav ņēmusi vērā visu, dzīvojusi pati par sevi, bet mēs jau te, Latvijā, atkal būsim tie, kas kaut ko samaksās,” tādas pašas bažas izteica arī Valentīns. Vīrietis arī uzskata, ka Grieķijai labākais variants ir atteikties no eiro.
“Kā mēs varējām izturēt to krīzes laiku, bet viņi nevar!”
sašutusi Rūta, un piebilst, ka grieķiem vairs nevajag palīdzēt.
Svētdien Grieķijā notikušajā referendumā 61,31% grieķu nobalsojuši pret starptautisko aizdevēju izvirzītajiem nosacījumiem valstī ieviest stingru taupības politiku, savukārt 38,69% tos atbalstījuši. Kopumā referendumā piedalījušies 62,5% balsstiesīgo, vēsta BNS.
Referendumu izsludināja Grieķijas ministru prezidents Aleksis Ciprs 27. jūnijā pēc tam, kad kārtējo reizi izgāzās sarunas ar starptautiskajiem aizdevējiem.
Ne tikai ekonomiska, bet arī politiska racionalitāte
“Starptautiskā finanšu sistēma ar šo noteikti stabilāka nekļūs,”
norāda Vidzemes Augstskolas docents Visvaldis Valtenbergs. Latviju referenduma rezultāti varētu ietekmēt ekonomiskā ziņā. Jau tagad eiro kurss ir krities, kas savukārt paaugstinātu kredītu procentu likmes.
“Grieķijas glābšanai nav vairs tikai ekonomiska, bet arī politiska racionalitāte. Ja Grieķijas ekonomika paliks tur, kur tā ir, tad tas ir lielisks veids, kā Krievijai palielināt savu ietekmi ES,”
uzskata Valtenbergs. Tieši Krievijas ietekme ir viens no argumentiem, kāpēc starptautiskie aizdevēji tomēr varētu turpināt mēģinājumus glābt Grieķiju. Valtenbergs norāda, ka arī balsojuma rezultāti ir labs arguments Grieķijas valdībai tālākajās sarunās ar aizdevējiem.
“Daudzi Latvijā kritizē Grieķijas kursu, bet neviens īstenībā nav to gājis. Mēs esam pieredzējuši tikai konsolidācijas kursu. Nav tā, ka konsolidācija bija vienīgā atbilde,” saka Valtenbergs, norādot, ka katrai valstij ir tiesības izvēlēties savu ceļu.
Acīmredzams iznākums Grieķijas brīvdomībai
“Referenduma iznākums parādīja, ka Grieķijas tauta ir noticējusi valdības ilgstošajiem un nepamatotajiem solījumiem, ka viss beigsies labi, un jostas nebūs jāpievelk,” “Valmieras Ziņām” par Grieķijas referendumu savas domas izteica Aivars Flemings, “Valpro” valdes priekšsēdētājs. Jau sākotnēji Grieķijas nonākšana šādā situācijā, viņaprāt, ir acīmredzams iznākums Grieķijas brīvdomībai un pieņemtajai attieksmei pret nodokļu nomaksāšanu.
“Vienmēr vieglākā izvēle ir, lai problēmas tavā vietā atrisina kāds cits. Vai tā tiešām notiks Grieķijas gadījumā, to parādīs laiks,”
Flemings nosaka.
Neskaidrība var ietekmēt tūrismu
“Šobrīd ir diezgan liela neskaidrība, un tas var atturēt ceļotājus turp doties,
“Valmieras Ziņām” pastāstīja Vidzemes Augstskolas Tūrisma un atpūtas studiju virziena direktors Ilgvars Ābols. Piemēram, jau tagad ceļotājiem iesaka uz šo valsti doties ar skaidras naudas uzkrājumiem, jo norēķināšanās ar kartēm un naudas izņemšana tur ir apgrūtināta. Viņš arī pieļauj, ka tūrisma nozare izdzīvošanas nolūkos var pazemināt cenas, tādējādi padarot Grieķiju pievilcīgāku ārzemju tūristiem, taču konkrētus minējumus tagad izdarīt ir grūti.