Lasīšanas laiks: 3 min
Portālam “Valmieras Ziņas” kāds valmierietis uzdeva jautājumu, kā rīkoties, ja kaimiņu suns, rejot un gaudojot, regulāri traucē mieru.
Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste vides komunikācijā Līga Bieziņa informēja, ka suņa saimnieka tiesības un pienākumus nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.266 “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”.
Saskaņā ar šiem noteikumiem suņa īpašnieka pienākums ir nodrošināt, lai suņa riešana vai gaudošana netraucētu mājas vai apkārtnes iedzīvotājus.
“Saskaroties ar situāciju, ka suns regulāri rej, gaudo un traucē kaimiņu mieru, vispirms nepieciešams situāciju pārrunāt ar dzīvnieka īpašnieku. Iespējams, pārrunu ceļā problēmai var rast risinājumu. Taču, ja situācija neuzlabojas, valmieriešu ērtībām ir pieejams vienotais atbalsta tālrunis 8484. Zvanot pa šo numuru, sūdzība tiks nodota Valmieras pilsētas pašvaldības policijai, kas veiks izmeklēšanu. Aizbraucot uz notikuma vietu, tiks izvērtēta sūdzības pamatotība. Nepieciešamības gadījumā policija iesaistīsies problēmas risināšanā,” skaidro Valmieras pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Armands Miķelsons.
A.Miķelsons min, ka pašvaldības policijas galvenais darba uzdevums ir sekmēt noteikumu ievērošanu. Tādēļ problēmu gadījumos tās, pirmkārt, tiek risinātas preventīvu pārrunu ceļā. Taču, ja tās nav sekmīgas, atbildība par suņa turēšanas noteikumu neievērošanu tiek noteikta saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu. Dzīvnieka īpašniekam vai tā turētājam var tikt izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods ar vai bez dzīvnieka konfiskācijas.
“Gadījumi, par kuriem tiek saņemtas sūdzības, Valmierā pārsvarā tiek atrisināti. Pamatotas sūdzības par traucējošu suņu riešanu vai gaudošanu Valmierā nav biežas. Gadā tie ir 4 – 5 gadījumi, kad nepieciešama pašvaldības policijas iejaukšanās,”
secina Armands Miķelsons.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” skaidroja veterinārās klīnikas “Caps” veterinārārste Sandra Skara-Sirmā, visbiežākais iemesls šādai suņu riešanai un gaudošanai ir vientulība un garlaicība.
“Dzīvnieku īpašniekiem ir jānodrošina pietiekamas, šķirnei, suņa vecumam, raksturam atbilstošas aktivitātes – garas pastaigas, skriešana, spēles, komunikācija ar citiem cilvēkiem un arī suņiem!
Lai izvairītos no šādām situācijām, vispirms pavisam reāli un nopietni vajag izvērtēt suņa iegādes domu! Ja paredzams, ka visdrīzāk sunim laika nebūs vai būs ļoti maz, tad suni, lūdzu, lūdzu, neņemiet!
Ja šāda situācija jau radusies, jāmaina ieradumi, dienas režīms un jāvelta sunim attiecīga uzmanība, laiks, rūpes un mīlestība!
Kā palīglīdzekļus var izmantot feremonus, kas ir speciāli izstrādāti nomierinoši līdzekļi, ko var lietot gan mājas apstākļos, gan, piemēram, dzīvniekus pārvadājot, gan negaisa vai svētku salūtu laikā.
Dažkārt palīdz otra suņa iegāde, lai gan tas nav garantēts. Parūpējieties, lai suns ir paēdis, pietiekami izstaigājies. Bieži palīdz atstāta ieslēgta gaisma, TV vai vismaz radio, savas balss ieraksti. Sarunājiet kādu palīgu, kas pa dienu, ja pats to nevarat, izvedīs suni pastaigā!
Mīliet savus dzīvniekus un rūpējieties par viņiem tā, kā to darījāt, kad viņi vēl bija kucēni!”
novēlēja veterinārārste.
Portāls “Valmieras Ziņas” turpinās sekot līdzi šai tēmai. Aicinām lasītājus dalīties ar saviem novērojumiem un pieredzi. Sūtiet komentārus, sūdzības, ierosinājumus, foto un video materiālus uz e-pastu reportieris@valmieraszinas.lv, un mēs Jums palīdzēsim!
A ko darīt, ja traucē kaimiņu bērnu raudāšana? Arī jāsauc policija un jāizvērtē bērna izņemšana no ģimenes?