Lasīšanas laiks: 3 min
Lai netraucētu putnus to ligzdošanas periodā, kā arī ļautu pašiem kokiem plaukt un zaļot, no 15.aprīļa līdz 30.jūnijam pilsētās aizliegta koku zāģēšana, ja vien tas nav saistīts ar drošības jautājumiem. Jūlijā un augustā starp zaļajiem kokiem labi izceļas nokaltušie. Nevar zināt, kas vainīgs pie koku bojā ejas – sāls kaisīšana ziemā, koka vecums, vējš? Reizēm pietiek ar vienu iemeslu, citreiz šie faktori sasummējas kopā.
Skaists bērzs bija pie veikala „Lidl” iebrauktuves Meža ielā, bet šajā pavasarī tas vairs neuzplauka un to nozāģēja. Tā vietā aug divas jaunas liepiņas. Vasarā Dzirnavu ezeriņā iegāzās viens no vecajiem vītoliem. Apbrīnojama ir šo koku izturība 5.vidusskolas pusē. Šie brokoļiem līdzīgie vītoli turas gandrīz 90 grādu leņķī!
Pie Dzirnavu ezeriņa un Beātes ielā pie 5.vidusskolas, kā arī Liepu ielā vajadzētu iegriezties Valmieras novada Koku novērtēšanas komisijas cilvēkiem, lai uztaisītu kārtīgu revīziju. Ir nokaltuši vai puskaltuši bērzi, liepas, varbūt pienācis laiks arī papelei. Ugunsdzēsēju parkā sastādītas vairākas jaunas sudrabegles, bet tur ir arī nokaltuši skuju koki. Trīs egles pie kinoteātra „Gaisma” – pilsētas rota vai visai nosacīts zaļums? Vidējā egle vēl turas, bet malējās ar skaistumu neizceļas.
Kad atdzīvojies uzraksts „Valmiera” Gaujas krastā, pirmo burtu līdz pusei aizsedz lielās liepas zari. Tie gan jūlijā ir zaļi, pilni liepziediem un bitēm. Joprojām zaļš, bet aizlūzis ir vītols pretējā Gaujas krastā. Apiet var, tomēr tas aizšķērso Valmieras TIC izveidoto pārgājiena taku starp četriem tiltiem. Savukārt Gaujas kalnā augošajām kļavām gan daudzi zari ir nokaltuši un stiprākā vējā var apdraudēt arī gājēju drošību. Droši vien arī citās pilsētas vietās ir sausi un bīstami koki un zari. Valmierieši savu problēmu var pieteikt arī šeit –https://www.valmierasnovads.lv/zino-par-problemu/. Cik ilgā laikā problēma tiks novērsta, tas jau ir cits jautājums.
Valmierā jau gadiem ilga sāpe ir tirgus un tā apkārtne. Var saprast, ja nav naudas jauna tirgus paviljona celtniecībai, taču izskatās, ka nevienam nav nekādas daļas arī par nelielo zaļo zonu. Starp tirgus paviljoniem Strauta ielā trekni sazēlušas usnes, smilgas, gārsa un vībotnes…
Otra sāpe ar līdzīgu problēmu atrodas Pārgaujā. Tur gan ziedošā ieleja-aleja ir krietni plašākā zonā. Tūlīt aiz Pārgaujas aptiekas līdz pat Vanšu tiltam cilvēkus no abām pusēm ieskauj dabiskās pļavas… Nebūt nav jābūt visās vietās gludam mauriņam, dažus metrus tālāk uz Krāču kakta pusi patiešām atrodas dabiskās pļavas, kurās aug madaras, laimiņi, spradzenes, pelašķi un citi pļavu augi, bet minētā celiņa abās malās cilvēka augumā un vēl garākas aug un sēklas briedina balandas, zeltslotiņas, nātres, bet usnes jau atgādina kokvilnas lauku. Protams, neviens neliek brist šajā čūkslājā, lielās nezāles jau arī nevienam virsū gluži neskrien, tomēr te ik dienu pārvietojas simtiem cilvēku, kas dodas uz stadionu, Sajūtu parku, Burkānciemu, Daliņa pludmali un pretējā virzienā. Ja tas ir privātīpašums, vai tiešām nav nekādu augstāku spēku, kas varētu piespiest īpašnieku to sakopt?