Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 6.novembrī, Valmieras Zaļajā skolā Rīcību dienu ietvaros notika diskusija par atbildīgu pārtikas patēriņu. Ar prezentāciju par pesticīdu un minerālmēslu izmantošanu pārtikas ražošanā, kā arī par alternatīvu un zemei draudzīgu saimniekošanu – par bioloģisko saimniekošanu, uzstājās Tiešās pirkšanas pulciņa Latvijā aizsācēja, Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra projektu vadītāja Lāsma Ozola, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Zaļās skolas pārstāve Kate Glika.
Diskusijā “Globalizēta/mūsdienu pārtikas sistēma” Valmieras Zaļās skolas vecāki un skolotāji tika iepazīstināti ar mūsdienu pārtikas patēriņa ķēdi un to, kā tā ir palielinājusies, jo visas sezonas garumā mūsu lielveikalu plauktos ir pieejams viss – ziemā Latvijas veikalos ir importēti dārzeņi un augļi, kā arī citas preces, par kuru izcelsmi varam vien nobrīnīties – veikala plauktos ir nopērkami produkti no visas pasaules! Pārtika ir samērā lēta, ir ļoti plaša izvēle un tā ir pieejama visu gadu, bet retais no mums ir aizdomājies, cik pārtikai ir garas izejvielu iegūšanas ķēdes. Katru gadu saražojam pārtiku 10 miljardiem cilvēku, kamēr 1/3 daļa no pasaules cieš badu. Šis bija tikai viens no tematiem, ar kuru tika iepazīstināti Zaļās skolas vecāki un skolotāji, kurš lika aizdomāties par mūsu ikdienas pārtikas patēriņu un paradumiem.
Lāsma Ozola iepazīstināja arī ar lauksaimniecības monokultūrām, to, kā tiek lietoti minerālmēsli un cik daudz pesticīdu ir banānos. Tas viss vecākos raisīja pārdomas, vai ir iespējams dzīvot ekoloģiski? Dalībnieki diskutēja par to, kur Latvijā iespējams iegādāties ekoloģisku pārtiku, kuri sertifikāti par to atbild un beigu beigās nolēmām, ka vislabākais veids kā izaudzēt kvalitatīvi pārtiku ir darīt to pašam savā dārzā vai iesaistīties tiešās pirkšanas pulciņā, kur aktīvi jau darbojas daži vecāki. Tiešajā pirkšanā bez starpniekiem ir iespējams iegādāties bioloģiski audzētu pārtiku no Latvijas zemniekiem. Tāpat arī lielas izmaiņas notiek Valmieras Zaļās skolas bērnu ikdienas ēdienkartē, jo tiek diskutēts ar ēdienu piegādātājiem par izejvielu un produktu maiņu.