Lasīšanas laiks: 2 min
Otrdien, 10.maijā, Valmieras Valsts ģimnāzijā norisinājās mazo ķīmiķu skolas nodarbība “Cilvēks un daba ķīmijas laboratorijā” 6.klašu skolēniem. Ikviens klātesošais vēroja dažādus aizraujošus eksperimentus, kas tika radīti, sajaucot ķīmiskas vielas.
Mazo ķīmiķu skolas nodarbības 5. un 6. klasei vienu reizi mēnesī notiek kopš janvāra. Skolēni iepazina ķīmijas daudzveidību un ķīmiķu darbu, kā arī mācījās strādāt ar ķīmiskām vielām. Nodarbībā ikviens izmantoja iespēju veidot savu “ķīmiķu dārzu”. Tas tika radīts, izmantojot silikāta līmi un dažādus sāļus. Ķīmiskā reakcija radīja iespaidu, ka kolbās veidojas dažādi augi. Skolēni radītos augus salīdzināja savā starpā, meklēja līdzības augu krāsās un formās. Katram mazās ķīmiķu skolas dalībniekam tie veidojās dažādi, un bērni augus paņēma sev līdzi. Ķīmijas laboratorijā nevarēja novērot pilnīgu augu veidošanās procesu, tāpēc bērni to darīs mājās.
Skolēni ar lielu interesi vēroja eksperimentus un reakcijas starp ķīmiskām vielām. Viņiem tika uzdoti dažādi rosinoši jautājumi, pārbaudītas skolēnu citos mācību priekšmetos līdz šim apgūtās zināšanas un pieredze.
Valmieras Valsts ģimnāzijas ķīmijas skolotāja Janīna Grāvere uzsvēra, ka skolēni nodarbības apmeklēja ar lielu interesi, lai gan tās nav obligātas. Ja skolēns ir apmeklējis 80% no visām mazo ķīmiķu skolas nodarbībām, viņš var iegūt īpašu apliecību. “Mazo ķīmiķu skolas nodarbības ļāva bērniem apgūt praktiskas un noderīgas iemaņas. Jau 5. un 6. klasē bērniem ir iespēja, piemēram, iepazīties ar dažādiem laboratorijas traukiem un redzēt, kā tos izmanto.”
Skolotāja ir pārliecināta, ka apgūtās iemaņas bērniem noderēs gan ikdienā, gan nākotnē apgūstot ķīmiju kā mācību priekšmetu skolā. Ķīmijas skolotāja arī uzsvēra, ka šāda veida nodarbības skolēniem radīja lielu interesi par ķīmiju, ar kuru laboratorijas apstākļos daudzi no viņiem nebija sastapušies. Daudziem bērniem pēc mazo ķīmiķu skolas apmeklēšanas ir mainījies priekšstats par to, kas ir ķīmija, cik plašas ir iespējas šajā jomā, ja cilvēkam ir atbilstošas zināšanas.
5.klases skolēni mazās ķīmiķu skolas ietvaros vienā no nodarbībām eksperimentēja ar piena produktiem. Tika noteikts skābums, piemēram, jogurtam, pienam un kefīram, un iegūtie dati salīdzināti ar piena kombināta produktu datiem.
6.klases nodarbības noslēgumā skolēni izrādīja interesi par sāls kristālu radīšanu, un skolotāja viņiem paskaidroja, kā notiek to veidošanās process.