Lasīšanas laiks: 3 min
Ceturtdien, 25.septembrī plkst.11.20 un plkst.12.45 Valmieras Valsts ģimnāzijā (VVĢ) notika Latvijā ražota 3D printera demonstrācija. Ar tā izmantošanas iespējām mācību procesā un citur varēja iepazīties ikviens interesents, portāls “Valmieras Ziņas” noskaidroja prezentācijas pasākumā.
Kā pasākuma laikā pastāstīja “Mass Portal” pārstāvji, ideja par Latvijā ražotu 3D printeri dzimusi pēc tam, kad sākotnēji savām vajadzībām no Amerikas iegādāts 3D printeris, kura sniegums tomēr nav atbildis gaidām. Pēc laika nopirkts Eiropas labākais modelis, kura kvalitāte arī nav apmierinājusi. Printeri pārbūvēti, pielāgoti un līdzīgi adaptēti pašu vajadzībām, līdz beigu beigās komanda sapratusi, ka ir iespējams izstrādāt labāku modeli, to izveidojot pašiem. Kopumā ideja līdz rezultātam vesta apmēram divus gadus.
3D printeris ir lētākais un ātrākais veids kā iegūt telpiskus objektus nelielā skaitā.
To var izmantot, veidojot dažādus prototipus, vizualizācijas, iepakojumus, funkcionālas detaļas, karkasus, un citus, pat ļoti sarežģītās ģeometriskās formās. Kā norādīja “Mass Portal” pārstāvji: “Pasaulē ir divi spēcīgi mīti par 3D printeriem. Viens – ka ar tiem var izprintēt visu. Otrs – ka ar tiem nav iespējams izprintēt neko, kādu vāzīti labākajā gadījumā, bet patiesība ir kaut kur pa vidu.”
Iespējams ir izprintēt no interneta lejuplādējamus 3D objektus, gan maksas gan bezmaksas, 3D ieskenētus objektus, kā arī 3D modeļus. Pēc “Mass Portal” pārstāvju teiktā,
“precīzi noskenējot, Jūs varat izprintēt aptaustāmu selfiju”.
Viss sākas ar informātiku, ģeometriju, rasēšanu un idejas konstruēšanu un beidzas ar jau gatavā priekšmeta pēcapstrādi. Arī printera idejas autoriem projekts sācies ar ideju par unikālu matu taisnotāja modeli, kuru bijis nepieciešams izprintēt.
Materiāli, ar kuriem strādā printeris, ir PLA plastikāts, PET, naftas produkts ABS, neilons un citi. Plastikāts tiek kausēts un klāts slāni pa slānim. Printeris pa slāņiem zīmē objektu, kā noteikts izvēlētajā programmā. Slāņa biezums parasti ir 0,1 līdz 0,3 milimetri.
Pēc “Mass Portal” pārstāvju teiktā,
šāds 3D printera modelis patlaban izmaksā ap 2300 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.
Izprintēt, piemēram, vienkāršu vāzi, ar šādu iekārtu būtu iespējams stundas, pusotras laikā, tomēr tas ir atkarīgs no objekta lieluma, no ātruma, kvalitātes un citiem faktoriem.
3D printerus pasaulē jau šobrīd aktīvi izmantojot apmācībās dažādās specialitātēs, tostarp medicīnā, lai apmācītu ārstus, izmantojot izprintētas kaulu un orgānu imitācijas. “Pasaulē ir zināms gadījums ar izprintētu auss transplantu, tomēr
cilvēks – dzīva būtne ir pārāk sarežģīts organisms, lai to visu detaļās būtu iespējams izprintēt. Grūti pateikt, vai tas kādreiz būs iespējams,”
atzina printera ražotāju pārstāvji.
Pēc viņu teiktā, 2015.gadā uzņēmums plāno piedāvāt jau izmērā lielāku printeri, līdz ar to iespēju printēt lielākus objektus. Savukārt tālākā nākotnē iekārtu varētu apvienot ar skaneriem, kameriem, internetiem un līdzīgi.
No šodienas arī VVĢ ir pieejams 3D printeris.