Lasīšanas laiks: 2 min
Pēc notikušā Tukuma novadā, kad Šlokenbekas Dzirnavu ezerā ieplūdušie notekūdeņu piesārņojums radījis ievērojamu kaitējumu videi, arī SIA “Valmieras ūdens” veicis profilaktiskās pārbaudes. Īpaša uzmanība pievērsta tieši saņemtajiem rūpnieciskajiem notekūdeņiem, kas var radīt vislielāko apdraudējumu pilsētas notekūdeņu attīrīšanas kopējai sistēmai.
SIA “Valmieras ūdens” bioloģiskajās notekūdeņu attīrīšanas iekārtās (BNAI) ikdienā saņem trīs veidu notekūdeņus – no pilsētas mājsaimniecībām, ražošanas uzņēmumiem, kā arī nelielu daļu no lietus kanalizācijas sistēmas un infiltrācijas. Nenoliedzami, visaugstākais risks ir tieši rūpnieciskie notekūdeņi, jo tie saistās ar specifisku piesārņojumu. Tāpēc šādiem uzņēmumiem jāparūpējas par savu notekūdeņu priekšattīrīšanu, un tikai tad tos atļauts nodot SIA “Valmieras ūdens” BNAI. Pretējā gadījumā specifiskais piesārņojums var radīt ievērojamu kaitējumu visai attīrīšanu iekārtu sistēmai, liekot apturēt to darbību.
SIA “Valmieras ūdens” bioloģisko notekūdeņu attīrīšanas iekārtu vadītājs Gatis Everts skaidro: “Arī mums bijušas situācijas, kad attīrīšanas iekārtās ieplūst neatbilstoši notekūdeņi un šāda piesārņojuma dēļ iet bojā aktīvās dūņas, kas vistiešākā veidā veic attīrīšanas procesu. Tāpēc mēs esam tieši atkarīgi no tā, lai sekmīgi funkcionētu lielo uzņēmumu notekūdeņu priekšattīrīšana, ko regulāri pārbauda mūsu darbinieki, sertificētas laboratorija pārstāvji un nepieciešamības gadījumā sniedzam palīdzību to uzturēšanai. Vislielāko rūpniecisko notekūdeņu apjomu šobrīd saņemam no diviem pilsētas ražotājiem – AS “Valmieras piens” un SIA “Valpro”. Pārrunas ir ar vēl vairākiem uzņēmumiem par priekšattīrīšanas iekārtošanu, piemēram, SIA “Valmiermuižas alus”.”
SIA “Valmieras ūdens” BNAI 2014.gadā no klientiem kopumā pieņēma 1,57 miljonus kubikmetru notekūdeņu un šobrīd vienā diennaktī pārstrādā vidēji 3500-4000 kubikmetrus notekūdeņu. Pastāvīgi tiek veikts notekūdeņu kvalitātes un piesārņojuma monitorings pirms ieplūšanas SIA “Valmieras ūdens” kanalizācijas sistēmā, kuras kopējais garums sastāda vairāk nekā 110 kilometrus. Pēdējās pārbaudes laboratorija veic tieši pie attīrīto notekūdeņu izplūdes upē Gauja, kas ļauj kontrolēt to kvalitāti, laicīgi konstatēt iespējamo piesārņojumu un novērst tā nokļūšanu vidē.