Lasīšanas laiks: 2 min
Lai noskaidrotu radona gāzes esamību skolas telpās, Valmieras tehnikums piedalās Valsts Vides dienesta organizētajā valsts projektā “Radona gāzes mērījumi Latvijas darba vietās un publiskajās ēkās 2016./2017.gadā”. Šī projekta ietvaros bezmaksas tiks veikti radona gāzes mērījumi, lai noskaidrotu vai tā ir atrodama darba vidē, informē PIKC “Valmieras tehnikums” karjeras un sabiedrisko attiecību speciāliste Sabīne Šmite.
Šādu mērījumu veikšana ir svarīga, lai noteiktu radona gāzes apjomu darbinieku darba vietās un publiskajās telpās, lai Valmieras tehnikums varētu saviem darbiniekiem un audzēkņiem nodrošināt drošu un veselīgu vidi. Skolā tika uzstādīti četri detektori, kuriem mērījumu veikšanas ilgums būs 6-7 mēneši. Iegūtie dati tiks nodoti Valsts vides dienestam, kas tos nogādās Zviedrijā, kur notiks radona gāzes līmeņa mērījumu nolasīšana.
Radona gāze ir bezkrāsaina, bez smaržas un garšas, un rodas dabiskā veidā, sadaloties urānam klintīs un augsnē. Taču tā ir radioaktīva, uzkrājoties zem mājas un iespiežoties telpās tā var būt cilvēkiem nāvējoša. Galvenais radona avots ir ģeoloģiskā vide, no kuras caur augsni un konstrukciju nepietiekami blīvām vietām radons ieplūst telpās. Augsta tās koncentrācija var veidoties tikai zemes virsmas tuvumā, ne augstāk par ēkas otro vai trešo stāvu.
Visbiežāk radons sastopams virtuvēs, vannas istabās un pagrabos- tuvāk dažādiem ūdensapgādes objektiem, kā arī sastopams dažādos būvmateriālos kā granītā, marmorā, betonā, cementā, ķieģeļos. Radona gāzes mērījumu mērķis ir novērtēt radona gāzes situāciju Latvijā un apzināt potenciālās problēmvietas, lai varētu piedāvāt pasākumus radona līmeņa samazināšanai.