Lasīšanas laiks: 2 min
Piektdien, 8.aprīlī, Valmieras tehnikumā notika informatīvs pasākums un pārtikas degustācija, kurā interesentiem bija iespēja nogaršot Valmieras tehnikuma jauno pārtikas tehnologu gatavoto glutēnu nesaturošo dārzeņu biezeņzupu ar kvinoju, ģenētiski modificētos organismus nesaturošo pastēti, jaunās pārtikas piemēru – žāvētās augļu konfektes ar čia sēklām un godži ogām, kā arī divējādus auzu pārslu cepumus – ar un bez glutēna.
Pasākums tika organizēts Eiropas Parlamenta Informācijas biroja īstenotā projekta “Garšīgie likumi” ietvaros, kura līdz šim piedalījušies desmit tehnikumi un profesionālās vidusskolas visā Latvijā. Tās saņēma EP Informācijas biroja sadarbībā ar uzturzinātnes ekspertiem un pedagogiem veidotus mācību materiālus par alergēniem, ĢMO un jauno pārtiku. Mācību noslēgumā topošie pavāri un ēdināšanas profesionāļi organizēja visiem interesentiem atvērtu tematisku degustāciju un dalījās ar jaunajām zināšanām.
Jautājumiem par pārtikas drošību un patērētāju aizsardzību ir ļoti nozīmīga vieta EP dienaskārtībā. Gada sākumā EP atbalstīja tiesību aktu, kas ļaus dalībvalstīm, tai skaitā – Latvijai, ierobežot vai aizliegt ģenētiski modificētu augu kultivēšanu savās teritorijās, pat ja to būs atļāvusi Eiropas Savienība.
EP strādā arī pie 1997. gadā pieņemtās regulas par jauno pārtiku grozījumiem. Jautājumu loks ir plašs – jaunās pārtikas definīcija, atļauju saņemšanas kārtība jauno pārtikas produktu ražotājiem, nanopārtika u.c. Iepriekš, 2011. gadā, Eiropas Komisija rosināja jaunas regulas pieņemšanu, bet EP likumprojektam nepiekrita, jo neatbalstīja tiesību aktus par “jauniem pārtikas veidiem”, kad dalībvalstu iestādes atteicās uz marķējuma norādīt produktus, kas iegūti no klonētiem dzīvniekiem.
Pērn stājās spēkā EP un ES Padomes regula, kas uzliek par pienākumu visiem ES pārtikas ražotājiem obligāti norādīt alergēnus produktu marķējumā. Jaunie noteikumi tāpat paredz, ka informācija par alergēniem jānorāda nefasētiem produktiem, piemēram, pārtikai, ko piedāvā restorānos vai ēdnīcās.