Lasīšanas laiks: 2 min
Rūpējoties par apkārtējo vidi, AS “Valmieras stikla šķiedra” (VSŠ) īstenojusi Norvēģijas finanšu instrumenta 2009.–2014. gada programmas “Inovācijas “zaļās” ražošanas jomā” atbalstītu projektu “Rūpniecisko notekūdeņu attīrīšana “zaļu” produktu ražošanai”.
Šīs programmas mērķis bija inovatīvu vides tehnoloģiju, pakalpojumu un produktu attīstība un ieviešana. Programmas apsaimniekotājs – Ekonomikas ministrija, bet administrētājs- Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA).
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja VSŠ vides aizsardzības speciāliste Pārsla Dance, projekta īstenošanā izmantota Norvēģijas finanšu instrumenta programmas 1.kārtā piedāvātā iespēja saņemt līdzfinansējumu videi draudzīgu tehnoloģiju radīšanai. Atbalstāmās izmaksas mērāmas vairāk nekā 1,5 miljoni eiro, kurās ietverts arī līdzfinansējums 500 000 eiro apmērā. Projekts tika īstenots 21 mēneša laikā.
Projekta mērķis bija samazināt ražošanas procesā radīto slodzi uz vidi, samazinot no jauna tirgū iepērkamā resursa apjomu un piesārņojošo vielu emisijas. Izvēlētie līdzekļi mērķa sasniegšanai bija iekārtu automatizācija, jaunas notekūdens attīrīšanas metodes izmantošana, neitralizācijas reaģenta nomaiņa.
Kā atzīst P.Dance, iecerētie mērķi ir sasniegti:
“Šādā veidā ir izdevies samazināt tirgū iepērkamā resursa apjomu aptuveni par 60%. Automatizētais process sekmē vienmērīgu kvalitāti vidē izplūstošajiem notekūdeņiem.
Veicot neitralizācijas procesu ar citu neitralizācijas reaģentu, rodas blakusprodukts – sintētiskais ģipsis, kurš kā resurss tiek nodots būvmateriālu ražošanas uzņēmumiem, kā arī iekārta vairs nerada oglekļa dioksīda emisijas.
Kā zināms, klimata pārmaiņu politikas mērķi ir ļoti augsti. Tā kā VSŠ ir Eiropas Savienības emisijas kvotu tirdzniecības sistēmas obligātais dalībnieks, šie mērķi mums ir saistoši”,
piebilst vides aizsardzības speciāliste.
SIA “Investīciju risinājumu birojs” pārstāvis Verners Pelšs norāda, ka Norvēģijas finanšu instrumenta līdzekļi Latvijai ir pieejami, jo esam Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) dalībnieki. Norvēģijas finanšu instrumenta mērķis ir sociāli ekonomiskās nevienlīdzības izlīdzināšana, proti, turīgākās valstis sniedz ieguldījumu, novirzot savus līdzekļus mazāk bagātu valstu attīstībai. 2009. gadā EEZ dalībvalstis panāca vienošanos par Norvēģijas finanšu instrumenta finansējuma pieejamību jaunajā plānošanas periodā (2009.-2014. gads).
Norvēģijas finanšu instruments atbalsta dažādas jomas – nacionālo klimata politiku, nevalstisko organizāciju fondu, kultūras un dabas mantojumu saglabāšanu, stipendijas, pētniecību u.c.
“Programmā “Inovācijas “zaļās” ražošanas jomā” ir vairāki apakšmērķi – atjaunojamo energoresursu ražošana, tīra transportēšana, videi draudzīga un energoefektīva materiālu ražošana, eko dizains u.c.
“Valmieras stikla šķiedras” galvenais mērķis ir bijis palielināt “zaļo” komersantu konkurētspēju, kā arī veicināt “zaļās” inovācijas un “zaļo” uzņēmējdarbību,” piebilst V.Pelšs.