Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras SOS ciemata iemītnieki šodien, 11.maijā, iepazinās ar jaunajiem draugiem – Bernes ganu suņu meitenēm Krētu, viņas meitu Rodu, kavaliera Kinga Čārlza spaniela meiteni Kendiju, kā arī septiņas nedēļas veco Rodas meitu Adriju. No septembra vai jau augusta jaunie draugi tiksies regulāri, lai, kopīgi darbojoties, uzlabotu bērnu fizisko un psiholoģisko veselību.
Labdarības akciju “Dāvā bērniem mīluļu siltumu!” maijā – mājas mīluļu mēnesī, organizē SIA “Mars Latvia”. Tās ietvaros trīs procenti no katra “Pedigree” un “Whiskas” dzīvnieku barības pirkuma summas tiks ziedoti kanisterpijas – fiziskā un psiholoģiskā rehabilitācija, nodarbībām, vairāku mēnešu garumā bērniem darbojoties kopā ar speciāli apmācītiem suņiem. Tās notiks SOS bērnu ciematos Valmierā un Īslīcē.
Kanisterapijas speciālists strādās kopā ar SOS ciemata psihologu. Bērni tiks sadalīti grupās gan pēc vecuma, gan arī vadoties pēc problēmas, kas jārisina, portālam “Valmieras Ziņas” stāstīja Ilze Leimane, SIA “Mars Latvia” komunikācijas konsultante:
“Katra nodarbība ar suņiem būs speciāli izstrādāta, lai, raugoties no pieaugušo viedokļa, tā būtu terapija, savukārt bērniem – rotaļāšanās ar četrkājainajiem draugiem. Ir zināmi arī vairāki pieredzes stāsti, kuros ārstēšanas labie rezultāti sasniegti tāpēc, ka bērns nezina, ka piedalās terapijā, bet vienkārši izbauda laiku kopā ar suni. Saskarsme ar dzīvnieku ir ļoti vērtīga, jo ne tikai palīdz bērniem attīstīt fiziskās prasmes un uzlabot psiholoģisko stāvokli, bet arī veicina beznosacījuma mīlestības rašanos, rūpes un atbildību.”
Šādas aktivitātes SOS ciematos ar labiem panākumiem jau pērn sākušās Lietuvā.
Valmierā nodarbības vadīs Ligija Frišfelde, kanisterapijas eksperte un Montesori pedagoģe, ar komandu. Arī suņi terapijas veikšanai ir speciāli apmācīti un jau piedalījušies līdzīgās nodarbībās veco ļaužu pansionātos, skolās un citviet.
Ciemata iemītnieki jaunajiem draugiem Māmiņdienas noskaņās izrādīja dziedāšanas un dejošanas prasmes, savukārt suņu meitenes demonstrēja dažādus trikus. Bērni uzzināja, kas mīluļiem patīk, kā ar tiem sadraudzēties, kas jāņem vērā, lai nenodarītu tiem pāri un kā par tiem pareizi rūpēties. Iepazīšanās notika ļoti ātri, jau pēc neilga brīža visiem kopīgi rotaļājoties, pastaigājoties un pat uzlabojot suņu frizūras.
Pasākuma vadītāja, Valmieras teātra aktrise Māra Mennika, kuras ģimenē arī liels prieks un atbalsts ir sunītis Draudziņš, norādīja:
“Četrkājainais mīlulis ir visuzticamākais biedrs, jo reizēm ir grūti noslēpumu atklāt vecākiem vai draugiem, bet suns vienmēr būs labākais draugs un pacietīgākais klausītājs.”
Kanisterapija, terapija ar speciāli apmācītiem suņiem, ir fiziskās un psiholoģiskās rehabilitācijas veids. Terapijas efekts tiek panākts, pacientam kopā ar suni pildot dažādas sarežģītības uzdevumus un vingrinājumus, trenējot motoriku un runas attīstību. Tāpat tiek trenēta pašapziņa un iniciatīva, attīstītas komunikācijas prasmes un spēja rūpēties par dzīvo radību. Darbošanās ar dzīvnieku rada pozitīvas emocijas, un šīs iemaņas tiek trenētas nemanot. Terapeiti novērojuši, ka dzīvnieki jūt, kas cilvēkam nepieciešams, un to arī sniedz.
Plašāks ieskats par terapiju – saruna ar nodarbību vadītāju Valmierā Ligiju Frišfeldi, portālā “Valmieras Ziņas” jau drīzumā.