Lasīšanas laiks: 4 min
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka Vidzemes Augstskolas pētnieku grupa pētniecības projektā “Komunikācijas izaicinājumi un iespējas administratīvi teritoriālās reformas radīto pārmaiņu procesā” veic iedzīvotāju aptauju topošā Valmieras novada teritorijā. Portālā tika publicēts arī Mazsalacas novada domes priekšsēdētāja Harija Rokpeļņa viedokļraksts, kurā viņš pauž neizpratni, kāpēc nav publiski pieejama informācija par to, kurš ir aptaujas pasūtītājs, kā arī par to, ka aptaujā nevar piedalīties Valmieras pilsētas iedzīvotāji, lai gan aptaujas pasūtītājs un finansētājs ir Valmieras pilsētas pašvaldība. Tāpat viņš pārmet Valmieras pilsētas pašvaldības vadībai, ka aptaujā iesaistīto pašvaldību vadība netika informēta par šāda pētījuma veikšanu.
Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Melece portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja:
“Valmieras pilsētas pašvaldība kā viena no Vidzemes Augstskolas dibinātājām 1996.gadā katru gadu piešķir finansiālu mērķdotāciju Vidzemes Augstskolai, tai skaitā zinātniskajai pētniecībai. 2019.gadā mērķdotācija bija 22,9 tūkstoši eiro, 2020.gadā – 15,0 tūkstoši eiro.
Šogad, atbilstoši aktualitātei, jo Saeima 10.jūnijā pieņēma Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu, Vidzemes Augstskolas pētnieki veic topošā Valmieras novada iedzīvotāju aptauju un fokusgrupu diskusijas. Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kādu pakalpojumu saglabāšana vai uzlabošana iedzīvotājiem ir svarīga, par ko viņi satraucas. Pētījums sastāv no aptaujas, fokusgrupu diskusijām, datu analītiskās daļas un rekomendācijām.
Šis ir lietišķs, nevis politisks pētījums, kura rezultāti būs praktiski izmantojami, ne tikai kā pētījuma secinājumi, bet arī kā rekomendācijas lēmumu pieņēmējiem, lai apvienošanās process būtu ātrāks un veiksmīgāks.
Aicinām topošā Valmieras novada iedzīvotājus iesaistīties Vidzemes Augstskolas pētījumā, atbildot uz aptaujas jautājumiem šeit: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScHdJfueuqb2LME9Ceg24oKHKc7Uu8eJMneeEkzdPO3OvvVPA/viewform?fbzx=-8547472947669004890, kā arī atsaukties aicinājumam piedalīties fokusgrupās, ja tāds tiek saņemts.
Valmieras pilsētas pašvaldībai iedzīvotāju iesaiste pašvaldības attīstībā vienmēr ir bijusi nozīmīga. Viens no piemēriem ir iedzīvotāju ekskursijas ar autobusu un tikšanās kādā no atjaunotajiem vai no jauna uzbūvētajiem sabiedriski nozīmīgiem objektiem, dažādas iedzīvotāju tematiskās un ikgadējās aptaujas.
Ļoti apmeklēta un iedzīvotāju atzinīgi novērtēta ir bijusi mūžizglītības programma par ilgtspējas jautājumiem, iesaiste Valmieras identitātes aptaujā un pētījuma fokusa grupās u.c. Ļoti sekmīga bija iedzīvotāju iesaiste jaunā aktīvās atpūtas laukuma elementu ideju apmaiņā, kur pašvaldība saņēma ļoti daudz iedzīvotāju priekšlikumus gan kā pamatotas vajadzības, gan kā ceļojumos vai interneta meklētājos atrastas labākās pasaules pieredzes, kas tika ņemti vērā laukuma tehniskā projekta izstrādē.
Vienmēr esam meklējuši arvien jaunus veidus un metodes, kā ar informāciju sasniegt un pašvaldības attīstībā iesaistīt iedzīvotājus – kā ātrāk, efektīvāk nodot informāciju, kā saņemt atgriezenisko saiti, kā motivēt sniegt priekšlikumus, kā pasniegt jaunas zināšanas un pieredzi, kā iesaistīt līdzdarboties un būt līdzatbildīgiem. Iedzīvotāji to novērtē. Kā vienu no piemēriem jāmin 27. un 28.jūnijā notikušais Valmieras Tūrisma inovāciju hakatons, kur cilvēki, kuri pārstāv dažādas nozares sanāca kopā un radīja 10 lieliskas idejas tūrisma veicināšanai Valmierā un arī topošajā Valmieras novadā.
Lai izzinātu valmieriešu domas, martā noslēdzās iedzīvotāju aptauja. Septembrī un oktobrī Valmierā Valmieras novada fonds ar Sabiedrības integrācijas fonda atbalstu organizēs Valmieras iedzīvotāju forumu – trīs mazos forumus apkaimēs un lielo, vienoto – finālā. Aicinām valmieriešus sekot līdzi informācijai un iesaistīties.
Saeima Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumu pieņēma 10.jūnijā, kurā noteikts, ka Valmieras novadu veidos Bērzaines pagasts, Brenguļu pagasts, Burtnieku pagasts, Dikļu pagasts, Ēveles pagasts, Ipiķu pagasts, Jeru pagasts, Jērcēnu pagasts, Kauguru pagasts, Kocēnu pagasts, Ķoņu pagasts, Lodes pagasts, Matīšu pagasts, Mazsalacas pagasts, Mazsalacas pilsēta, Naukšēnu pagasts, Plāņu pagasts, Ramatas pagasts, Rencēnu pagasts, Rūjienas pilsēta, Sedas pilsēta, Sēļu pagasts, Skaņkalnes pagasts, Strenču pilsēta, Trikātas pagasts, Vaidavas pagasts, Valmieras pagasts, Valmieras valstspilsēta, Vecates pagasts, Vilpulkas pagasts un Zilākalna pagasts.
Administratīvi teritoriālās reformas mērķis ir izveidot spēcīgas un jaudīgas administratīvās teritorijas ekonomiskajai attīstībai un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai. Jaunajam Valmieras novadam ir viens no lielākajiem potenciāliem Latvijā nākotnē apliecināt reformas efektivitāti, to, ka reformas ieguvēji ir iedzīvotāji un Latvijas attīstība kopumā.
Mums ir jālepojas, ka Vidzemes Augstskola ar personāla zināšanām un pieredzi ir motivēta un var sniegt devumu Valmieras novada efektīvā izveidē un darbības uzsākšanā. Nedrīkst dzīvot iedomu “burbulī”, ka zinām visu par mūsu iedzīvotājiem – ko viņi domā, kā viņi jūtas, kas viņiem ir visvairāk nepieciešams. Aptaujas ir viens no veidiem, kā iegūt objektīvu skatījumu, pieļaujot, ka tas var būt kritisks, lai strādātu vēl efektīvāk.”