Lasīšanas laiks: 2 min
Iedzīvotāju kārtas viduslaikos. Bruņinieks – metāla bruņās tērpts karavīrs un vasalis savam valdniekam. Kā cilvēki dzīvoja Eiropā no 5. līdz 15. gadsimtam? To noskaidrot devās Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas (VPĢ) septīto klašu skolēni, apmeklējot Valmieras muzeja programmu “Bruņinieku skola”.
Muzeja apmeklējums notika Monreālas Latviešu sabiedriskā centra un “Vītolu fonda” organizētā ekskursiju projekta konkursa “Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi” ietvaros.
Notikumus tālā senatnē izzina vēstures stundās, apgūstot izglītības programmā noteikto, pētot kartes, meklējot informāciju enciklopēdijās, internetā, lasot žurnālus “Ilustrētā vēsture” u.c. Kā bonus jeb pievienotā vērtība teorētisko zināšanu nostiprināšanai ir praktiska darbošanās.
Programma “Bruņinieku skola” tiek izspēlēta muzeja pagrabstāvā ar tiem laikiem raksturīgu iekārtojumu, atribūtiku, apgaismojumu un tērpiem.
Programmas vadītāji – VPĢ absolventi Liene un Alberts Rokpeļņi – pakāpeniski, ar nedaudz noslēpumainības nokrāsas “ieved” skolēnus viduslaikos. Tas nostrādā perfekti! Ne tikai skolēni, bet arī skolotāji reāli iejūtas citos, daudz senākos laikos.
Patiess izbrīns un sajūsma vienlaikus, vērojot savus skolēnus, cenšoties rast īstās atbildes uz testa jautājumiem. Tā, protams, ir interese un zinātkāre, ne tikai vēlme būt uzvarētājam, labākajam.
Kamēr meitenes izšuj, zēni iejūtas karaļa, arhibīskapa, baznīcas un bruņinieka lomā. Iecelšana bruņinieka kārtā izvēršas par izrādi, jo izrādās, ka tas nemaz tik vienkārši nenotiek. Visvairāk pretendentu ir bruņinieka lomai un atveidot baznīcu, ilgi turot paceltu krustu, nav viegli, jo ātri nogurst rokas.
Patiesi spraiga izvēršas bruņinieku cīņa ar zobenu, cenšoties trāpīt mestam kartupelim. Iespaidu vēl pastiprina tuvumā augošs dižs ozols.
Kā atgādinājums par stipri senākiem laikiem un to notikumiem ir atceļš uz skolu garām Valmieras pilsdrupām.
Paldies Vītolu fondam, Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram un Valmieras muzejam.