Lasīšanas laiks: 2 min
Maija beigās, kad skolēniem izlikti vērtējumi par iegūtajām zināšanām, prasmēm un iemaņām visa mācību gada garumā, skolās organizē sporta dienas, skolēni brauc ekskursijās un iet pārgājienos.
Valmieras Pārgaujas ģimnāzija (VPĢ), iesaistoties Monreālas Latviešu sabiedriskā centra atbalstītajā un Vītolu fonda organizētajā ekskursiju projekta konkursā “Pētīsim un izzināsim Latvijas vēsturi” saņēma finansējumu projekta realizēšanai.
Konkursa mērķis – veicināt Latvijas vēstures izzināšanu ārpusklases pasākumos, motivēt skolēnus pievērsties novadpētniecībai un padziļināti izzināt Latvijas vēsturi, kā arī sekmēt Latvijas vēstures, kā mācību priekšmeta, prestiža celšanu sabiedrībā. Kopumā konkursam tika iesniegti 165 pieteikumi, no kuriem žūrija atbalstīja 80.
Projekta konkursa noslēguma sarīkojums notika Rīgas Latviešu biedrības namā, kur laureātus ar patiesi cildenu, tautisku runu sveica biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis. Viesi ekskursijā tika iepazīstināti ar biedrības nama telpām, rādīta prezentācija par projekta īstenošanu, sniegta informācija par atskaites sagatavošanu un iesniegšanu Vītolu fondam, līguma slēgšana par finansējuma piešķiršanu, bankets un sava novēlējuma ierakstīšana Latvijai Brīvības pieminekļa Goda telpas apmeklētāju Goda grāmatā.
Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā izvēlētā Latvijas vēstures tēma, kurai tika veltīta ekskursija, bija I Vispārējie latviešu Dziedāšanas svētki un pirmā teātra izrāde latviešu valodā kā latviešu nacionālās identitātes sastāvdaļa. Tātad – ekskursija uz Dikļiem.
Ekskursijā devās VPĢ 7.c skolēni. Valmierā skolēniem tika iedotas sagatavotas darba lapas, kur teksta iztrūkstošajās vietās bija jāieraksta informācija, kuru skolēni uzzināja skatoties, klausoties un izlasot. Skolēni pirms ekskursijas bija sagatavojuši latviešu tautas ticējumus vai tautas dziesmas par dziedāšanu un dejošanu, ko skandēja Neikenkalna dabas koncertzālē, kur 2014.gada 7.jūnijā notika koncerts “Dikļu svētkiem – 150”. Savukārt Neikenkalna pakājē tika dziedāta latviešu tautas dziesma “Stāvēju, dziedāju augstajā kalnā”.
Dziesmu svētku muzeja telpās skolēni iepazinās ar Dziesmu svētku jauno ekspozīciju, kuru atklāja 2015.gada 27.februārī un ir vienīgā šāda ekspozīcija Latvijā. Ekskursanti uzzināja par Juri Neikenu – mācītāju un rakstnieku, kurš ne tikai strādāja par mācītāju Dikļu evaņģēliski luteriskajā draudzē, bet 1864.gadā Dikļu Mācītājmuižas birzī sarīkoja latviešu vīru koru dziedāšanas svētkus.
Pārsteigumu skolēniem sagādāja Zunda rija – kā tur 1818.gadā varējusi notikt teātra izrāde! Pie tam tā bija pirmā teātra izrāde latviešu valodā. Konkrētāk – Frīdriha Šillera luga “Laupītāji”, ko no vācu valodas iztulkoja Dikļu muižas kučieris Jānis Peitāns.
Patiess prieks bija skatīt Vika – rakstnieka Viktora Kalniņa darbos atveidotos tēlus dabā. Gan Nesu, Nesiju, Čenguru u.c., bet žēl, ka no vecuma un stipra vēja cietušais Dinīts nav vairs Vika pasaku parka iemītnieks.
Paldies Monreālas Latviešu sabiedriskajam centram un Vītolu fondam par finansiālo atbalstu ekskursijas norisei.