Lasīšanas laiks: 4 min
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā (VPĢ) no 23.aprīļa sākušies rekonstrukcijas darbi. Mēnesi pēc remonta sākšanās viesojāmies skolā, lai uzzinātu kā sokas celtniekiem un kā norit mācību process ārpus skolēniem un pedagogiem ierastajām telpām.
Skolas direktore Agita Zariņa pastāstīja, ka pašlaik noslēdzas koku konstrukciju demontāža. “Ir nojaukta skatuves grīda aktu zālē, demontētas grīdas un sienu skapji kabinetos, kā arī nojauktas dažas sienas, lai paplašinātu mācību telpas.
Diemžēl pagaidām nav attaisnojušās cerības, ka demontāžas laikā varētu atrasties kādas interesantas liecības par skolas vēsturi.
Nākamajā nedēļā sāksies metāla konstrukciju demontāža. Pagaidām visi darbi rit pēc plāna. Katru piektdienu notiek sapulces, kurās tiekas celtnieku, skolas, projektētāju un pašvaldības pārstāvji, lai pārrunātu aktuālos jautājumus. Ēka tika būvēta laikā, kad pastāvēja cits būvniecības regulējums, tādēļ daudzviet ir jāmeklē risinājumi, kā pārbūvēt skolu atbilstoši mūsdienu prasībām. Piemēram, kāpņu telpā, kas ved no pirmā stāva un pagrabstāvu ir pārāk zemi griesti, kas prasa projektētājiem un celtniekiem papildu darbu. Tāpat ir atklājies, ka vairāki nepieciešamie darbi projektā nav iekļauti.
Apstiprinās senā patiesība, ka vieglāk un lētāk ir būvēt no jauna, nekā pārbūvēt vecu ēku.”
Direktore apstiprināja, ka iepriekš ieguldītie līdzekļi skolas ēkas siltināšanā un renovācijā nav bijuši veltīgi. Pārbūves gaitā netiks skartas nosiltinātās ārsienas un logi, kā arī iekštelpas, kurās jau veikts remonts iepriekš īstenoto projektu ietvaros.
“Esam vienojušies ar celtniekiem, ka atsevišķās telpās, kur ir veikts remonts, būvnieki centīsies maksimāli saglabāt esošo interjeru vai arī atjaunot visu, kā tas bijis pirms rekonstrukcijas.
Piemēram, runa par atsevišķiem dabaszinību kabinetiem, kas tika nesen atjaunoti, kā arī par teātra klasi, ko paši skolēni pagājušā vasarā izremontēja ar Valmieras novada fonda finansiālo atbalstu. Arī pašam jumtam nav nepieciešams remonts, taču ir jāizbūvē ugunsdrošības lūkas, lai skolas ēka atbilstu mūsdienu drošības prasībām.”
Agita Zariņa atzina, ka mācību procesa organizēšana ārpus ierastās skolas vides piecās ēkās, kas atrodas dažādās pilsētas vietā, ir sarežģīta un nogurdinoša.
“Skolēni, vecāki un ar skolotāji ir ļoti saprotoši. Saku lielu paldies arī mūsu atsaucīgajiem sadarbības partneriem – Valmieras Pārgaujas sākumskolas, Valmieras 2. vidusskolas un Vidzemes Augstskolas kolektīvam, kas mūs ir uzņēmuši savās telpās. Esam saņēmuši no viņiem visu nepieciešamo palīdzību un atbalstu.
Pašlaik mūs “atbalsta” arī pavasaris. Jau laikus plānojām mācību procesu, paredzot veikt laboratorijas darbus pirms pārvākšanās un nerīkojot ārpusklases aktivitātes pirmajā pusgadā, ar domu, ka to visu varēsim darīt, kad nebūsim savās telpās. Līdz ar to pašlaik varam rīkot mācību procesu jebkurā klasē un vairāk laika pavadīt ārpusklases aktivitātēs.
Pavasari būsim godam izturējuši, taču mani bažīgu dara rudens cēliens, jo vairs nebūs ietaupītā resursa, un mācību process būs jāīsteno pēc pilnas programmas.
Pašlaik kopā ar pašvaldību risinām jautājumus, kurās ēkās un kādā veidā to varēsim realizēt. Jādomā arī par to, kā nodrošināt interešu izglītības kolektīvu darbību. Šogad visi no skolas kolektīviem ieguvuši augstākās pakāpes diplomus, taču nākamgad tos papildinās jauni dalībnieki, tādēļ ir jāpalīdz kolektīvu vadītājiem saglabāt sastāvu un piesaistīt jaunu dalībniekus šajos sarežģītajos apstākļos. Līdz šim skolēni pēc stundām varēja doties turpat skolā uz citām telpām, lai piedalītos mēģinājumā, taču pašlaik nākas mērot ceļu uz otru pilsētas pusi, tādēļ ir grūtāk motivēt bērnus iesaistīties interešu izglītības kolektīvos.”
Pārbūvējot VPĢ, tiks uzlabota drošība un telpu izkārtojums. Skolā paredzēts nomainīt elektroinstalāciju un gaismekļus, sakārtot apkures sistēmu un ūdens apgādi, izbūvēt pieplūdes un nosūces ventilācijas sistēmu ar rekuperāciju, kā arī izbūvēt jaunu ugunsdrošības sistēmu. Mācību kabineti tiks aprīkoti ar mūsdienīgām ergonomiskām mēbelēm un jauniem informācijas un komunikāciju tehnoloģiju risinājumiem. Skolēnu grupu darbiem tiks izveidota atsevišķa tam paredzēta telpa, kas būs aprīkota ar bezvadu internetu un ergonomiskām mēbelēm. Mācību procesa modernizācijai plānots izveidot un aprīkot multimediju telpu un robotikas laboratoriju. Ēkas cokolstāvā no diviem informātikas kabinetiem un laboratorijas tiks izveidots viens informātikas kabinets ar bīdāmu sienu un stacionārajiem datoriem, kā arī paredzēts ierīkot modernus dabaszinību kabinetus.
Būvdarbus saskaņā ar SIA „SKONTO BŪVE” izstrādāto būvprojektu un SIA “Graydesign” izstrādāto interjera projektu veiks SIA „R.K.C.F. RENESANSE”. VPĢ būvdarbu izmaksas plānotas 1528294,77 EUR apmērā.
VPĢ pārbūves darbi paredzēti projekta „Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas un Valmieras Viestura vidusskolas mācību vides uzlabošana un Dienesta viesnīcas Ausekļa ielā pārbūve” ietvaros.
Projekta kopējās izmaksas plānotas 9 455 347 EUR. Projekta attiecināmās izmaksas ir 5 327 520 EUR, tajā skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējums no Darbības programmas „Izaugsme un nodarbinātība” prioritārā virziena „Izglītība, prasmes un mūžizglītība” 8.1.2. specifiskā atbalsta mērķa „Uzlabot vispārējās izglītības iestāžu mācību vidi” – 3 729 264 EUR, kā arī Valmieras pilsētas pašvaldības un valsts finansējums – 1 598 256 EUR. Neattiecināmās izmaksas, ko plānots finansēt no pašvaldības – 4 127 827 EUR. Projekta pieteikums pašlaik ir vērtēšanas procesā. Projektu paredzēts īstenot līdz 2020.gada beigām.