Valmieras Ziņas

Valmieras novadā veic padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu

Lasīšanas laiks: 6 min

Tuvojas 15. novembris, datums, līdz kuram paredzēta padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu vai to elementu demontāža Latvijas teritorijā. Atbilstoši likumam “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” arī Valmieras novadā jau 2022. gada vasarā uzsākta objektu apzināšana un izvērtēšana.

Šī gada augustā Valmieras novada pašvaldība izveidoja darba grupu sešu cilvēku sastāvā padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu izpētes un izvērtēšanas procesa virzībai. 

Izvērtēšanai sarakstā apkopoti 19 objekti Valmieras novadā:

  1. Sarkanās armijas karavīra izlūka B.Slosmaņa bojāejas vieta Skaņkalnes pagastā;
  2. Sarkanās armijas karavīra M.Kovaļova bojāejas vieta Kocēnu pagastā;
  3. Piemineklis Mazsalacā, Gustava Ērenpreisa ielā 5, Mazsalacā;
  4. V.Grozīša atdusas vieta, Mazsalacā;
  5. Kino Gaisma fasādes un interjera elementi;
  6. Piemineklis komjauniešiem, Karātavu kalniņš, Valmierā;
  7. Piemineklis cīnītājiem, Karātavu kalniņš, Valmierā;
  8. Piemineklis Ēbreju kapos, Ķelderlejā;
  9. Piemineklis Naukšēnos;
  10. Piemiņas plāksne Nr.1 Strenču kapos;
  11. Piemiņas plāksne Nr.2 Strenču kapos;
  12. Sedas kultūras centra fasāde, Sedā;
  13. Piemiņas akmens Vaidavas centrā, Skolas iela 1, Vaidavā;
  14. Piemiņas akmeni 1905. gada revolucionāriem, 2 km no Trikātas centra;
  15. Ekspozīcijas kultūrvietā Vaidavā;
  16. Ekspozīcijas kultūrvietā Zilākalnā;
  17. Ekspozīcijas kultūrvietā Sedā;
  18. Memoriāla zvaigzne, Dīvaliņa iela 10, Valmierā;
  19. Memoriāla mūžīgās uguns vieta, Dīvaliņa ielā 10, Valmierā.

Objektus apsekojuši apvienību pārvalžu darbinieki, veicot fotofiksācijas, daļu arī komisijas pārstāvji.

Divi no tiem – Sarkanās armijas karavīra izlūka B. Slosmaņa bojāejas vieta, Skaņkalnes pagastā un Sarkanās armijas karavīra M. Kovaļova bojāejas vieta Kocēnu pagastā, ir iekļauti Ministru kabineta 14.07.2022. noteikumu sarakstā Nr.448 “Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu saraksts”, un jādemontē līdz 15. novembrim. Abi šie objekti jau ir demontēti. 

Saskaņā ar likumā noteikto kārtību, pašvaldībām ir jākonsultējas ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi par objektu saglabājamām oriģinālajām detaļām vai fragmentiem, kas tiek iekļauti Latvijas Okupācijas muzeja krājumā. Pēc Krājuma komisijas izvērtējuma pieminekļa fragmenti vai detaļas no B.Slosmaņa bojāejas vietas Okupācijas muzeja krājumā netika iekļauti. Savukārt stēla(Akmens stabs vai stāvus novietota akmens plāksne ar sakrālu, memoriālu vai informatīvu uzrakstu, reljefu attēlu) no Sarkanās armijas karavīra M.Kovaļova bojāejas vietas Kocēnu pagastā tiek iekļauta šī muzeja krājumā.

Valmieras novada pašvaldības domē pieņemts lēmums daļēji demontēt arī zvaigzni un mūžīgās uguns vietu objektā – Memoriāls II Pasaules karā kritušajiem Valmierā. Pēc Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes norādes tehniskais risinājums ir saskaņots ar objekta autoriem. Objekts tiks papildināts ar skaidrojošu informāciju par II Pasaules kara gaitu Valmierā un objekta tapšanu.

Šobrīd komisija izvērtē katru objektu individuāli pēc būtības, pirmkārt ņemot vērā, vai konkrētā vietā ir vai nav apbedījumi. Tālāk tiek izvērtēti tekstuālie vēstījumi, padomju režīmu slavinošie uzraksti, simboli, objektu mākslinieciskā vērtība.

Pirms gala lēmuma pieņemšanas visa apkopotā informācija tiek nosūtīta izvērtēšanai divām institūcijām – Latvijas Okupācijas Muzejam un Nacionālajai kultūras mantojuma pārvaldei.

Faktiski visus Valmieras novadā esošos objektus var nosacīti iedalīt vairākās grupās:

1) Padomju vai nacistisko režīmu slavinošie objekti, par kuru demontāžu jautājums jau tiek virzīts uz pašvaldības domes sēdi.

Šai grupā – piemineklis Mazsalacā, Gustava Ērenpreisa ielā 5 un piemineklis cīnītājiem, kas atrodas Beātes ielā 22, Valmierā.

2) Piemiņas vietas, kur tiek pieņemts, ka ir, vai arī ir iespējami apbedījumi, tātad pirms lēmuma pieņemšanas vēl jāveic pētnieciskais darbs.

Jāpiezīmē, ka likums neattiecas uz piemiņas zīmēm, plāksnēm un arhitektoniskiem un mākslinieciskiem veidojumiem, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījumu vietās. Valmieras novadā ir vairākas vietas, kas prasa papildus izpēti:

Viļa Grozīša atdusas vieta Mazsalacā. Atdusas vieta atrodas Skaņākalna parkā pie Rūķu takas, uz pieminekļa ir informācija par apbedīto un zvaigzne. Lēmumu par demontāžu šobrīd pieņemt nevar, jo tā dokumentēta kā kapavieta. Valmieras muzejs, saziņā ar Mazsalacas muzeju, meklē detalizētāku informāciju, jo ilglaicīgi Mazsalacā dzīvojošo domas, par to, vai šeit patiešām ir apbedījums, vai tikai piemiņas zīme bojāejas vietā, dalās. Nav zināmi arī piederīgie.

Piemineklis komjauniešiem, Karātavu kalniņā, Valmierā, Dzirnavu ezeriņa krastā, Beātes ielas malā. Turpmākajā izpētē precizējama apbedījumu vieta, jāapzina apbedīto tuvinieki, lai varētu noskaidrot viņu viedokli par iespējamu pārapbedīšanu uz kapsētu teritoriju.

3) Piemiņas zīmes, pieminekļi, objekti, vietas ar precizējamu vēsturisko kontekstu:

Piemiņas akmens 1905.gada revolucionāriem Strenču silā, vecā lielceļa Trikāta-Strenči malā, apmēram 2 km no Trikātas centra Pie mežsarga Kalniņa mājas 1906. gada 5.janvārī nošauti 4 vijciemieši, revolucionāri. Par apbedījumiem ziņu nav. Teksts uz akmens nav salasāms. Šobrīd tiek skaidrots teksts, kas iegravēts akmenī un akmens uzstādīšanas gads, lai varētu pieņemt lēmumu.

Piemineklis Ēbreju kapos, Ķelderlejā, Valmierā. Ķelderlejā nav padomju karavīru atdusas vieta, te diskusija uzsākta par  iegravētajām zvaigznēm, kas daļā sabiedrības tiek saistītas ar padomju simboliku. Arī par šo piemiņas vietu, precīzāk par simboliskajiem elementiem, nolemts sazināties ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi, lai saņemtu viedokli un izvērtējumu.

4) Objekti, kas uzstādīti, saistībā ar padomju perioda notikumiem, bet nesatur padomju režīmu slavinošus vēstījumus vai simboliku.

Tāds ir piemineklis Naukšēnos , akmens uz kura iegravēti gadskaitļi 1942.-1945. Kā arī piemiņas akmens Vaidavā, Skolas ielā 1, kurā atspoguļoti II Pasaules karā bez vēsts pazudušo Vaidavas iedzīvotāju vārdi.

Šai gadījumā komisija lēmusi, ka jautājums nav virzāms izskatīšanai domes sēdē, jo objekti neatbilst nevienam no kritērijiem – neslavina un nesatur PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, vardarbību, totalitārismu, karu, ideoloģiskas personības vai simbolus.

5) Piemiņas zīmes, kas uzstādītas kapsētās:

Pulkveža Zemitāna ielā 36, Strenčos atrodas divas piemiņas plāksnes, iegravēti apbedīto vārdi, uzvārdi un zvaigznes. Precīzas informācijas, vai minētie cilvēki tur arī apbedīti, vai tās ir tikai piemiņas zīmes nav. Šai gadījumā pagaidām pieņemts lēmums – nevirzīt jautājumu par piemiņas plāksnēm Strenču kapos, izskatīšanai pašvaldības domes sēdē.

6) Ēku fasādes, kurās ir iekļauti PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu raksturojoši simboli

Valmieras novadā tādas apzinātas divas – kinoteātra “Gaisma” fasāde (fasādes dekoros – sirpis un āmurs), Valmierā un Sedas kultūras centra fasāde (Staļina laika pilsētbūvniecības piemērs), Sedā.

Jau 2021. gadā par kino Gaisma ēkas Rīgas iela 19 fasādes simboliku lūgta uzziņa Nacionāla kultūras mantojuma pārvaldei. Pārvaldes viedoklis, kaut arī minētā ēka nav kultūras piemineklis un neatrodas kultūras pieminekļa teritorijā vai aizsardzības zonā, ēka ir spilgts 20. gadsimta 50. gadu arhitektūras piemērs. Autentiskums  definēts Konvencijā par Pasaules dabas un kultūras mantojuma aizsardzību, ko Latvija ir ratificējusi 1997.gadā. Pie nosacījuma, ka ēka tiek saglabāta, tika rekomendēts saglabāt arī šo celtni raksturojošos dekora elementus.

Sedas kultūras centrs atrodas Parka iela 21. Ar šo ēkas fasādi ir līdzīga situācija kā ar kino Gaisma fasādi. Tāpēc pirms lēmuma pieņemšanas, komisija sazināsies ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. 

7) Padomju un nacistisko režīmu slavinošās liecības ekspozīcijās kultūrvietās Vaidavā, Zilākalnā un Sedā:

Likums “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un demontāžu Latvijas Republikas teritorijā” nosaka, ka ārtelpās, publiskajās būvēs un  iekštelpās, padomju un nacistisko režīmu slavinošas piemiņas zīmes, objektus un liecības eksponēt aizliegts, izņemot akreditētos muzejus. Šobrīd informatīvās vēstules nosūtītas skolām, kultūras namiem, bibliotēkām, ar aicinājumu sniegt informāciju par savām ekspozīcijām.

Novembra sākumā plānots, ka Valmieras muzeja darbinieki apsekos ekspozīciju vietas Vaidavā, Zilākalnā un Sedā, lai saprastu, kādi būtu turpmākie risinājumi.

Vai arī Tev ir viedoklis par padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu Valmieras novadā? Raksti mums uz redakcija@valmieraszinas.lv.

Aktuālais jautājums

Cik šogad plāno tērēt Ziemassvētku dāvanām?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Ja esi enerģisks un esi gatavs jauniem izaicinājumiem, kā arī vēlies sevi pilnveidot un izmantot savas profesionālās zināšanas un pieredzi kopējo mērķu sasniegšanā, tad tieši Tu, kā kolēģis, esi nepieciešams Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" komandai!* VALSTS SOCIĀLĀS APRŪPES CENTRS "ZEMGALE" ir  lielākais valsts ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējs Latvijā. AICINĀM DARBĀ Sociālo darbinieku filiālē "Rūja" (uz nenoteiktu laiku, pilnu slodzi 1 amata vieta) Būtiskākie amata pienākumi:- Vadīt klienta sociālo problēmu risināšanu sadarbībā ar klientu.- Prognozēt sociālo problēmu veidošanos un attīstību filiālē.- Izmantot darbā dažādas, katram gadījumam atbilstošākās sociālā darba teorijas un metodes.- Noteikt sniegto pakalpojumu kvalitāti un atbilstību katra klienta vajadzībām.- Nepieciešamības gadījumā veikt starpnieka funkcijas, kontaktējoties ar oficiālām iestādēm un atbildīgām amatpersonām klienta interesēs (dzīves vietas deklarēšana, pabalstu, pensiju jautājumu kārtošana, aizgādnības jautājumu risināšana).- Konsultēt klientus jautājumos, kas saistīti ar viņu tiesībām un pienākumiem.- Izstrādāt individuālus sociālā darba plānus atbilstoši identificētajām sociālajām problēmām un vajadzībām.- Vadīt starpprofesionāļu komandu, sastādot klientu sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas plānus.- Veikt sociālo rehabilitāciju, palīdzēt klientiem pārvarēt psiholoģiskus, fiziskus un citus šķēršļus, kas traucē integrēties sabiedrībā.Prasības pretendentam:- Otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība sociālajā darbā;- Vēlama praktiskā darba pieredze amatā un digitālās prasmes. Mēs piedāvājam:- sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam.- algu (bruto) EUR 1048 – EUR 1410, pārbaudes laikā atalgojums līdz EUR 1054;- 25% ikmēneša piemaksu no noteiktās mēnešalgas par īpašo risku; - papildatvaļinājumu par īpašo risku (3 darba dienas gadā) un papildatvaļinājumu par ikgadējo novērtēšanu (no 4-10 darba dienām gadā); - darba pieredzi valsts pārvaldē;- normālo saīsināto darba laiku 35h nedēļā;- draudzīgus, atsaucīgus un profesionālus kolēģus;- veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātiem mēnešiem. Darba vieta: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Jeri, Jeru pagasts, Valmieras novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas ar atzīmi "Sociālais darbinieks" sūtīt uz e-pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv.  Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/media/2279/download Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. *Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" (reģ.nr.40900035103) ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās valsts pārvaldes iestāde, kas sniedz valsts apmaksātu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu abu dzimumu pilngadīgām personām institūcijā ar smaga garīga rakstura traucējumiem (I un II invaliditātes grupa).  Profesija: SOCIĀLAIS DARBINIEKS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Jeri, Jeri, Jeru pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Normālais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz nenoteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-01-05 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz e-pastu vakances@vsaczemgale.gov.lv

Mūsu partneri