Lasīšanas laiks: 4 min
Desmit minūšu garas pastaigas attālumā no Valmieras centra ir kafejnīca “Jautrais ledus”, kur mājīgā terase tā vien aicina doties iekšā un nogaršot kādu no Riharda un Ingas Saņikovu veidotajām saldējumu garšām vai pat izveidot savu unikālo garšu kombināciju. Veikaliņā – kafejnīcā iespējams iegādāties un nogaršot arī korejiešu street food uzkodu piedāvājumu un japāņu rīsu gardumu mochi, kā recepte ir saimnieku attīstīta, pielāgojot to latviešu garšu kārpiņām.
Atgriežoties uz dzīvi Latvijā, limbažnieka un smiltenietes ģimene izvēlējās noenkuroties vidusceļā – Valmierā. Domājot par to, ko tālāk darīt, Rihards iegādājās pirmo saldējuma gatavošanas ierīci un sāka testēt dažādas saldējuma receptes. Saimnieki stāsta, ka dalība dažādos tirdziņos un pasākumos sākusies ar saldējuma un korejiešu uzkodu telti 2022. gada Jāņu pasākumā Jāņparkā, Valmierā. Pēc tam devušies uz Cēsu pilsētas svētkiem, kur svētku apmeklētājiem bija milzīga interese par korejiešu “corndogiem”, ko tobrīd vēl dēvēja par “kraukšķīgo hotdogu”, lai klientus iepazīstinātu ar produktu. Pēc pasākumiem secinājuši, ka šādu pieprasījumu – tirgojoties no telts – nav iespējams apmierināt, tāpēc ar Riharda tēva atbalstu iegādāts pirmais mobilais street food busiņš, ar ko šobrīd dodas izbraukumos uz pasākumiem ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā. Kā atzīst saimnieki, tur interese ir pat lielāka nekā Latvijā! Maija beigās Pērnavas laikraksts publicējis rakstu par valmieriešu uzņēmumu.
Ideja par veikaliņa – kafejnīcas atvēršanu radusies vēlāk, un šajā vasarā kafejnīca “Jautrais ledus”, kas atrodas Rīgas ielā 58, Valmierā, svinēs savu pirmo dzimšanas dienu. Sākotnēji intensīvi strādāts pie saldējuma receptes uzlabošanas līdz niansēm. Šobrīd, kad īstā recepte ir atrasta, turpinās eksperimenti ar jaunām garšām. Saimnieki ieklausās arī savos klientos, un nereti pēc viņu pasūtījuma top kādas sākotnēji šķietami nesaderīgas garšas, kas vēlāk iegūst paliekošu vietu esošajā piedāvājumā, piemēram, lakricas – apelsīnu garša. Kafejnīcā iespējams katram sajaukt savu garšu kombināciju no esošā piedāvājuma vai arī pasūtīt saldējumu ar kādu unikālu garšu. Visu kafejnīcā pieejamo produkciju saimnieki cenšas gatavot paši. Arī jauniešu vidū iecienītais slašijs jeb ledus dzēriens ir pašu gatavots. “Jautrā ledus” meistarstiķis ir japāņu gardums mochi. Ikdienā ir pieejami vidēji sešu dažādu garšu mochi, taču vispopulārākās ir šokolādes, meža ogu un zemeņu garšas. Saimnieki izmēģinājuši arī netradicionālākas mochi garšas, piemēram, smiltsērkšķu.
Rihards un Inga ir radoši cilvēki, un, kā paši smejas, Rihardam idejas galvā ir pastāvīgi. Gan iedvesmu, gan jaunas zināšanas viņi gūst internetā. Arī sava uzņēmuma popularizēšanai saimnieki izmanto interneta sniegtās iespējas – paši rada saturu gan Instagram, gan TikTok kontam. Netiek izslēgtas arī sadarbības iespējas, ja radītais saturs saimniekus tiešām aizrauj. No TikTok par “Jautro ledu” uzzina tie, kuri nav valmierieši, kaut arī vispopulārākais viņu sociālā medija kanāls ir Instagram. Kafejnīcā – veikaliņā ienāk arī ārvalstu viesi. Reiz, mērojot ceļu no Rīgas, lai apskatītu veikaliņu, atbraukuši ciemiņi no Dienvidkorejas. No tuvākiem ārvalstu viesiem visbiežākie apmeklētāji ir igauņi, kuri ļoti iecienījuši piedāvāto produkciju, tāpēc saimnieki meklē iespējas, kā vēl vairāk sevi parādīt Igaunijas tirgū. Rihards un Inga cenšas darboties pēc ilgmūžības principa – tā, lai “Jautrais ledus” būtu apmeklēšanas vērts piedzīvojums gan bērniem, gan viņu vecākiem un vecvecākiem.
Ja sāktu visu vēlreiz no sākuma, saimnieki uzreiz īstenotu daudz plašāku reklāmas kampaņu. Lai arī īsto recepšu atrašana prasa gana ilgu laiku, piemēram, mochi recepte tika slīpēta sešus mēnešus, ir svarīgi šo procesu nesasteigt, lai gala produkts apmierinātu gan saimniekus, gan klientus. “Jautrā ledus” saimnieki sadarbojas ar citiem tūrisma uzņēmējiem tuvākajā apkārtnē, piemēram, viņu gatavoto saldējumu var iegādāties arī kafejnīcā “Salt’n Pepper” Limbažos.
Sarunas noslēgumā saimnieki iedrošina: “Ja esi sācis, apstāties nedrīkst!” Pēc šāda principa darbojas arī paši un strādā pie jaunu ideju īstenošanas, piemēram, apgūst jaunus tirgus, paplašina telpas un piedāvā papildu pakalpojumus. Sezonalitātes ietekmes mazināšanai ziemas periodā tiek piedāvāti specifiski ēdieni konkrētā laika periodā, piemēram, medus cālis, pēc kā pieprasījums ir arī vasarā. Rihards un Inga atzīst, ka inovācijas un attīstība ir svarīga, lai apmeklētāju un klientu plūsma neapsīktu.
Nākamajā mēnesī dosimies uz Valmieras pievārti pie “Valmiermuižas staļļa” saimniekiem.