Lasīšanas laiks: 5 min
Valmieras novada pašvaldības dome ir izdevusi saistošos noteikumus “Par ēdināšanas maksas atvieglojumiem Valmieras novada pašvaldības dibinātajās izglītības iestādēs”, kuri tiks piemēroti no 2021. gada 1. septembra. Saistošie noteikumi sagatavoti ar mērķi nodrošināt vienotu ēdināšanas maksas atvieglojumu sistēmu visiem Valmieras novada pašvaldības dibināto izglītības iestāžu izglītojamajiem. Taču vēl mēnesi, līdz 1. oktobrim, būs spēkā arī iepriekšējie Valmieras novadā apvienoto bijušo pašvaldību saistošie noteikumi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Upīte.
Pašvaldības noteiktos atvieglojumus ir tiesības saņemt izglītojamajiem, kuri apgūst klātienē pirmsskolas izglītības, pamatizglītības, vidējās izglītības vai profesionālās vidējās izglītības programmu pašvaldības dibinātajās vispārējās izglītības iestādēs un kuru deklarētā dzīvesvieta ir Valmieras novada pašvaldības administratīvajā teritorijā.
Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldes vadītāja Kaija Muceniece: “Viena no pašvaldības prioritātēm ir sociālais atbalsts iedzīvotājiem. Izstrādājot šos noteikumus, mūsu mērķis bija vienādot līdzšinējo un atšķirīgo atbalstu ēdināšanas izmaksu segšanā izglītojamiem, lai primāri palīdzētu tiem, kuriem atbalsts ir nepieciešams visvairāk, ievērojot samērīguma principu.”
Pašvaldības izglītības iestādē ēdināšanas maksas atvieglojumus 100% apmērā nodrošinās:
- pusdienām 5-6 gadīgajiem izglītojamajiem;
- pusdienām 1.-4. klašu izglītojamajiem, no pašvaldības budžeta līdzekļiem, sedzot starpību
starp ēdināšanas pakalpojuma maksu un valsts piešķirtiem līdzekļiem izglītojamo
ēdināšanai;
- pusdienām 5.-6. klašu izglītojamajiem;
- visām ēdienreizēm pirmsskolas vecuma izglītojamiem ar invaliditāti;
- pusdienām 7.-9. klases izglītojamiem ar invaliditāti;
- visām ēdienreizēm izglītojamiem, kuri apgūst speciālo pirmsskolas izglītības programmu
iestādē, kuru finansē no valsts budžeta mērķdotācijas;
- visām ēdienreizēm Rūjienas pirmsskolas izglītības iestādes “Vārpiņa” speciālo grupu
izglītojamajiem, sedzot starpību starp ēdināšanas pakalpojuma maksu un valsts budžeta
mērķdotāciju;
- visas ēdienreizes bērnam no trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības, kurš apgūst
pirmsskolas izglītības programmu, un pusdienas bērnam no trūcīgas vai maznodrošinātas
mājsaimniecības, kurš apgūst pamatizglītības programmu 7.-9. klasē.
Pašvaldības izglītības iestādē ēdināšanas maksas atvieglojumus 50% apmērā nodrošinās:
- bārenim un bez vecāku gādības palikušam bērnam;
- bērnam no daudzbērnu ģimenes visām ēdienreizēm, kurš apgūst pirmsskolas izglītības
programmu un pusdienām, kurš apgūst pamatizglītības programmu 7.-9. klasē;
- bērnam no trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības, kurš apgūst vispārējās vidējās
vai profesionālās vidējās izglītības programmu.
Atvieglojumu saņemšanai jāiesniedz izglītības iestādes direktoram/vadītājam iesniegums un jāuzrāda statusu apliecinošs dokuments. Aicinām vecākus pārliecināties par statusu apliecinošo dokumentu derīguma termiņu. Ja nepieciešamie dokumenti izglītības iestādē tiks iesniegti pēc 1. septembra, atvieglojumi tiks piemēroti par pilnu mēnesi.
Ja ģimene neietilpst maznodrošinātas, trūcīgas vai daudzbērnu ģimenes kategorijā, bet sastopas ar grūtībām nodrošināt savus bērnus ar uzturu, tajā skaitā veikt ēdināšanas izdevumu apmaksu, Valmieras novada pašvaldība aicina iedzīvotājus vērsties Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldē, kur katru gadījumu izvērtēs individuāli.
Brīvpusdienas 1. – 4. klasei daļēji subsidē valsts un atlikušo daļu piemaksā pašvaldība, savukārt, kā to norāda arī Latvijas Republikas Tiesībsargs, atbalsts ēdināšanas izmaksu segšanai 5. – 12. klasei nav pašvaldības pienākums, bet gan labā griba un iniciatīva.
Saskaņā ar grozījumiem Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā, trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 272 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 190 eiro pārējām personām mājsaimniecībā.
Valmieras novada pašvaldības domes deputāti š.g. 26. augustā domes sēdē lēma, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis ir 280 eiro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 229 eiro pārējām personām mājsaimniecībā. Jāatzīmē, ka šie kritēriji tiks piemēroti pēc Valmieras novada pašvaldības saistošo noteikumu “Par mājsaimniecības atzīšanu par trūcīgu vai maznodrošinātu un sociālās palīdzības pabalstiem Valmieras novada pašvaldībā” stāšanās spēkā, par to informējot iedzīvotājus pašvaldības interneta mājaslapā www.valmierasnovads.lv. Līdz tam ir spēkā Valmierā novadā apvienoto bijušo pašvaldību noteiktie ienākumu sliekšņi.
Izziņu par trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes (personas) statusa piešķiršanu Valmieras novada pašvaldībā iespējams iegūt dzīvesvietai tuvākajā Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldes sociālo darbinieku pieņemšanas vietā. Lēmums par trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statusa piešķiršanu tiks pieņemts pēc ienākumu, īpašumu, naudas līdzekļu uzkrājumu izvērtēšanas, līdz ar iesniegumu, ko parakstījušas visas mājsaimniecības pilngadīgās personas, izvērtēšanai iesniedzot:
- darba devēja izziņu par darba samaksu par pilniem pēdējiem trim kalendāra mēnešiem par katru darba ņēmēju mājsaimniecībā;
- izziņu par ienākumiem no saimnieciskās darbības par pilniem pēdējiem trim kalendāra mēnešiem par katru saimnieciskās darbības veicēju mājsaimniecībā;
- visu mājsaimniecībā esošo personu kredītiestāžu vai pasta norēķinu sistēmas kontu pārskatus par pilniem pēdējiem trim kalendāra mēnešiem;
- dokumentus, kas apliecina neregulāra rakstura ienākumus vai citus ienākumus un saņemtos maksājumus par 12 kalendāra mēnešu periodu pirms iesnieguma iesniegšanas.
Precīzu informāciju var iegūt, vēršoties personīgi Valmieras novada Sociālo lietu pārvaldes sociālo darbinieku pieņemšanas vietās vai rakstot e-pastu slp@valmierasnovads.lv.
Persona atbilst daudzbērnu ģimenes statusam, ja:
- tās, laulātā vai bērnu deklarētā vai reģistrētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā (šis nosacījums neattiecas uz gadījumu, ja bērns izglītību iegūst ārvalsts izglītības iestādē un viņa dzīvesvieta ir ārvalstī);
- tā aprūpē vai kopā ar laulāto aprūpē vismaz trīs bērnus, tai skaitā audžuģimenē vai aizbildnībā esošus bērnus un pilngadīgas personas, kuras nav sasniegušas 24 gadu vecumu, ja tās iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību. Bērnu skaitā neieskaita bērnus, par kuriem personai ir pārtrauktas vai atņemtas aizgādības tiesības.
Daudzbērnu ģimenes statusu var apliecināt ar Latvijas Goda ģimenes jaunā parauga apliecību “Goda ģimene” vai vecā parauga apliecību “3+ Ģimenes karte” kopā ar personu apliecinošu dokumentu ar spēkā esošu derīguma termiņu.