Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 6.janvārī, kas zināma arī kā Zvaigznes diena, Valmieras muzeja Izstāžu namā tika atklāta šī gada pirmā izstāde. Nama abos stāvos iekārtoti tekstilmākslinieces un pedagoģes Ainas Muzes darbi – miniatūras audumu glezniņas un divmetrīgi lielformāta darbi gan aušanas, gan tekstilmozaīkas tehnikās, kas tapuši vairāku gadu desmitu garumā. Šā gada jūlijā māksliniece svinētu 80 gadu jubileju…
Pasākumu atklāja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Arta Rozīte, sveicot visus Melnā ūdens truša gadā: Trusis simbolizē mieru un labklājību, ūdens stihija nesīs negaidītas pārmaiņas, kas vērstas uz attīstību un izaugsmi, bet melnā krāsa norāda uz izturību un spēku. Ko gan vairāk vēlēties?
Izstādes nosaukums ir “Bezgalīgais pavediens”. Bezgalība ir kaut kas neizmērāms, nesasniedzams, tas, kas nebeidzas un netiek ierobežots. Ir pavedieni tekstilmākslā, bet var būt arī domu pavedieni un pavedieni, kas saista kopā ģimeni, draugus, māksliniekus un mākslas cienītājus.
Izstādes goda viesi ir mākslinieces meita Elīna Lūse Grīnberga un mākslas zinātniece un Mencendorfa nama vadītāja Ilona Audere, kas turpina tālāk Artas iesākto domu.
Lai radītu jebkuru no šiem darbiem, māksliniecei bijuši zemapziņas ceļojumi, mākslas apcirkņu izpēte tālā, tālā pagātnē ne tikai Latvijā, bet pat senajā Ēģiptē un visā pasaulē, tāpat māksliniecei ir daudz darbu, ko ietekmējusi mūzika („Noktirne”, „Baltais valsis”, „Bolero” u.c.).
Abu meitu un vīra izlolots, nodibināts Ainas Muzes fonds ar mērķi pēc iespējas vairāk rādīt pasaulei mākslinieces darbus, 2019.gadā izdota arī Ilonas Auderes sastādītā grāmata „Bezgalīgais pavediens”.
Kamēr būs cilvēki, kas apbrīnos Ainas Muzes darbus, par tiem priecāsies un sapratīs kaut daļu no tā, ko viņa gribējusi pateikt, tikmēr būs bezgalība.
Būdama pedagoģe, Aina Muze neturēja savas zināšanas pie sevis, bet deva tālāk studentiem, rīkoja meistarklases. Viņai tuva bija etnogrāfiskā māksla, bet viņa prata būt arī ļoti moderna.
Mākslinieces meita Elīna vienmēr ir sapratusi, ka mamma ir ļoti talantīgs un īpašs cilvēks, bet tagad īpaši novērtē to, ka mamma meitām uzticējusi savas slēptākās sajūtas.
Kā tekstilmākslinieces kopā daudz ceļojām, mums bija daudz kopīgu izstāžu. Mamma bija unikāla! Mazā lietā, kam vairums no mums paiet garām, viņa ierauga brīnumu, kas pārtop fantastiskā darbā. Lai cik tuvas mums bija attiecības, pēc mammas aiziešanas mēs bijām pārsteigti par viņas skiču un darbu apjomu!
Mēs visi kopā varētu rādīt, saudzēt un rūpēties par to, lai šī bagātība nav tikai pagātne, bet tagadne un arī nākotne. Mammas darbi ir kā dārgakmeņi. Skatiet un pētiet! Iespējams, nepieciešamas pat vairākas reizes, lai atkal un atkal ieraudzītu ko jaunu no citas prizmas. Es ticu, ka katram būs kāds īpašs darbs, kas uzrunās tieši viņu.
Abas mākslinieces sveica muzeja direktore Iveta Blūma un Valmieras novada kultūras pārvaldes pārstāvji Liene Jakobsone un Toms Upners. Viņi ir priecīgi un pateicīgi par bezgalīgā pavediena turpinājumu, par to, ka mākslinieces jubilejas gads sākas ar izstādi tieši Valmieras muzejā. Kā uzsvēra Toms, mēs savā garā un būtībā esam tik lieli un vareni, cik mēs vēlamies būt.
Valmieras muzejs šīs izstādes muzikālas noskaņas radīšanai bija uzaicinājis akordeonisti Megiju Līvu Ozolu no Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolas. Kā atzina mākslinieces meita Elīna, nejaušību laikam nav, jo akordeons mammai bijis viens no mīļākajiem mūzikas instrumentiem. Tāpat mākslinieces pateicās Valmieras muzeja māksliniecei Andai Bolužai, kas iekārtoja izstādi.
Ainas Muzes darbi pamatoti ieskaitīti Latvijas tekstilmākslas „Zelta fondā”. Valmieras un pilsētas viesi ar tiem var iepazīties līdz 11.februārim. Arī bez īpašām priekšzināšanām mākslas zinātnē ikviens var saskatīt un priecāties par audumu struktūrām, aukliņām, līnijām, tonālajām pārejām Ainas Muzes darbos. Kvadrātos, apļos, trijstūros un citās formās te draudzējas zīds, pogas, brokāts, izšuvumi, mežģīnes, lins un pat digitāli izšūtas ģimenes fotogrāfijas!
Tie, kas vēlas Ainu Muzi un viņas daiļradi iepazīt dziļāk un pamatīgāk, aicināti 27.janvārī plkst. 16.00 uz mākslas zinātņu doktores Ilonas Auderes lekciju „Dzīve un māksla, kas iedvesmo”.