Lasīšanas laiks: 2 min
Sestdien, 3.augustā, Valmieras muzejs aicina uz 60.jubilejas sagaidīšanu, plkst.13.00 Valmieras muzeja Izstāžu nama 2.stāvā atklājot izstādi “Uzmanību – ekspedīcija”.
Ekspedīcija ir ceļojums zinātniskā nolūkā, un izstāde stāsta par muzeja pamatuzdevumu – vākt, saglabāt un atspoguļot uzkrāto kultūrvēsturisko mantojumu. Valmieras muzejs glabā ap 70 000 krājuma materiālu, no kuriem ceturtā daļa iegūta zinātniskajās krājuma komplektēšanas ekspedīcijās. No 1969. līdz 1997.gadam Valmieras muzeja darbinieki devušies 28 ekspedīcijās. Katrai ir īpašs stāsts, ļaujot piekļūt tuvāk un pētīt konkrētā laika liecības.
Pirmā ekspedīcija, kas norisinājās 1969.gada vasarā Kocēnos, V. I. Ļeņina vārdā nosauktajā kolhozā, bija veltīta V. I. Ļeņina 100.dzimšanas dienai. Arī 1970.–80.gados krājuma komplektēšanas stratēģiju noteica tā laika politiskais režīms, un Valmieras muzejam (tolaik Valmieras novadpētniecības muzejs) bija jāvāc materiāli un priekšmeti par 1905.–1907.gada revolūcijas notikumiem, 1917.–1919.gadu laika posmu Latvijā, 1940.–1941.gadu, Lielo Tēvijas karu un tā dalībniekiem, par sociālisma celtniecības periodu. No 1972. gada Valmieras muzejs organizējis ekspedīcijas, kuru laikā tika apsekoti ne vien rajona teritorijā esošie ciemi, bet arī abas pilsētas – Rūjiena (1982) un Mazsalaca (1987, 1988).
Šodien nozīmīgas laika liecības ir arī ekspedīcijas laikā rakstītās dienasgrāmatas. Liels atbalsts bija vietējie iedzīvotāji un novadpētnieki. Neskatoties uz ideoloģisko ievirzi, vienlaikus tika savākta bagātīga Ziemeļvidzemes tekstiliju, sadzīves priekšmetu un darba rīku kolekcija. Tas ir padarījis Valmieras muzeju par nozīmīgu Ziemeļvidzemes etnogrāfiskā materiāla glabātāju.
Līdz ar atmodas laiku un neatkarīgas Latvijas valsts atjaunošanu būtiski mainījās Valmieras muzeja organizēto ekspedīciju tēmas, pierakstot arī padomju varas represijās cietušo likteņstāstus. No 1991. līdz 1995.gadam kompleksās zinātniski pētnieciskās materiālu vākšanas ekspedīcijas organizētas arī Valmierā, lai padziļināti pētītu pilsētas pašvaldības, saimniecisko un kultūras dzīvi, izglītību un sportu, amatniecību un tirdzniecību, iedzīvotāju sadzīvi.
Šobrīd muzeji reti dodas lielās kompleksās ekspedīcijās. Krājumu papildināšana lielākoties notiek, pie cilvēkiem dodoties individuāli vai vēsturiskās liecības saņemot kā privātpersonu dāvinājumu.
“Aicinot uz izstādi “Uzmanību – ekspedīcija”, Valmieras muzejs izsaka pateicību visiem ekspedīciju atbalstītājiem un palīgiem: iedzīvotājiem, pašvaldībām, klubu vadītājiem, bibliotekāriem, skolotājiem un ieinteresētiem cilvēkiem, ar kuriem kopā apzinātais vēsturiskais mantojums tiek saglabāts nākamajām paaudzēm. Tas ir paldies un sveiciens no esošajiem muzeja darbiniekiem arī visiem, kuri savulaik strādājuši muzejā,” pateicību izsaka Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.