Valmieras Ziņas

Valmieras muzejs aicina interesentus uz tikšanos gleznās ar Imantu Lancmani

Lasīšanas laiks: 9 min

Pēdējā marta dienā Valmieras muzeja Izstāžu zāles abos stāvos tika atklāta Imanta Lancmaņa gleznu izstāde, kas iekārtota atbilstoši tēmām: Latvijas ozoli, Bībeles stāsti, Lieldienu vīzijas Latvijā un citām tēmām. Var iepazīties arī ar svarīgākajiem mākslinieka dzīves un radošā darba faktiem: izglītība, publikācijas, akadēmiskā karjera, apbalvojumi utt. Šķiet, šīs izstādes atklāšanas pasākums bija visvērienīgākais daudzējādā ziņā: bija ieradies ļoti kupls pulks mākslas cienītāju, un atklāšanas runas bija krietni garākas nekā citās reizēs, jo Imantam Lancmanim patīk runāt un skaidrot savus mākslas darbus, tajās redzamos tēlus un savas izjūtas. Dialogu ar mākslinieku šoreiz vadīja pati muzeja direktore Iveta Blūma, bet muzikālās pauzes aizpildīja duets „Mediante” jeb Zane un Māris Rozenfeldi.

Muzeja vadītāja Iveta Blūma uzsvēra, ka šī ir īpaša diena ikvienam, jo Imanta Lancmaņa radošā dzīve un personība saviļņo milzīgu sabiedrības daļu, mākslinieks  ir tautā  ļoti mīlēts un cienīts cilvēks, pie tam katram savs: kādam viņš ir Rundāles pils saimnieks gandrīz 50 gadu garumā, kādam – rakstnieks par mākslu un arhitektūru, šodien – noteikti gleznotājs, kādam – vienkārši pašpietiekams cilvēks, kurā ir vērts ieklausīties.

Jūsu iepriekšējā gleznu izstāde Valmierā bija 2010.gadā. Mūs iespaido bagātīgā tēlu pasaule, daudzveidīgie sižeti, niansētās krāsas. Ko Valmieras muzeja Izstāžu zālē apmeklētāji ieraudzīs šoreiz?

Daļa darbu ir tie paši, kas toreiz, bet vairums ir pilnīgi jauni darbi, kas atspoguļo laika nogriezni, kas šķir šīs divas izstādes. Tas attiecas gan uz manu dzīvi, gan manu attieksmi pret to, kas notiek visapkārt, un šajā starplaikā noticis ir ļoti daudz. Negribu teikt, ka gleznotājam būtu jābūt kā tādam aktuālo ziņu atspoguļotājam, un ka tam, kas notiek pasaulē, tūlīt ir jāparādās kā tādai ilustrācijai. Bet tas ir neglābjami, tā vienkārši notiek, man par to ir jādomā. 

Otrajā stāvā ieraudzīsiet veselu ciklu, kas ir veltīts Lieldienu tēmai un Bībeles stāstiem. Sākums bija lauku draudze, kas piedāvāja gleznot altārgleznu, bet manā zemapziņā šī tēma parādās arī kā protests un pretstats naidīgās islāma pasaules uznācienam, viņu agresīvajai nostājai pret Rietumu civilizāciju, kas lielā mērā iekrāsota ar kristīgajām vērtībām. Nepieciešamība gleznot šīs lietas izskaidrojama ar manu iekšējo nemieru, ko rada apziņa, ka mūsu eiropeiskā pasaule ir apdraudēta, un ne tikai no islāma. Draudi ir vēl dziļāki. Otrajā stāvā ir sērija, kas var likties pavisam briesmīga, tā ir pati pēdējā gleznu daļa, pie kā es strādāju un kādā veidā izlaidu caur sevi karu Ukrainā, un kā tās pārtapa par gleznu sēriju „Nāves deja”. 

Kāpēc tik šausmīgs cikls, kāpēc tik daudz nāves? Ar lielāku vai mazāku intensitāti mēs katrs dzīvojam līdzi tam, kas notiek Ukrainā. Manā gadījumā varētu teikt, ka tās ir arī kara laika fobijas. No sava trīs gadu vecuma es ļoti skaidri atceros, kāda skaņa ir tad, kad krīt bumbas, kā kauc sirēnas, kad jādodas uz patversmi. Domas par nāvi, par varmācīgu nāvi, nevis to, kas mums lemta dzīves galā, ir kaut kas ļoti svarīgs, bet es konstatēju, ka pēc 24.februāra es nevarēju atrast vietu (to daudzi  cilvēki saka), arī gleznot nevarēju. Kā es gleznošu puķītes, rozītes, ja blakām mirst cilvēki? Un tad es sapratu, ka nāve ir jēdziens, nāve ir metafora, simbols un ārkārtīgi svarīga dzīves sastāvdaļa – tās noslēgums. Ne velti Viduslaikos mākslinieki tik daudz attēloja nāvi, un cilvēku sabiedrība to ņēma pretī. Viņi abstrahēja šo nāvi. No fizioloģiskas nāves viņi to pārvērta par garīgu kategoriju. Un tad ir vieglāk. Es arī nolēmu pamēģināt ar domu, ka savu nāves tēmu  pārvērtīšu par tādu antiindi, pretindi. Un es sāku gleznot pirmo darbu, kur latviešu zemnieki un zemnieces dejo pamīšus ar nāves kareivjiem. Tad tapa otra glezna „Nāves gadatirgus”. Mūsdienās nāve ir ne tikai karš un mūsu dzīves fināls. Nāve ir tēma, ko var pārdot. Ļoti daudzi, arī es, vakaros skatāmies krimiķus, mēs šo varmācīgo nāvi patērējam. Tas ir sava veida nāves gadatirgus. Pārdod ieročus, pārdod indes, pārdod netikumus…

 Tālāk tēma par Krieviju, par valsti, kas nes šo iznīcību. Šī valsts, šī nācija iznīcina arī sevi. Gleznās var redzēt Pēteri I, kurš ir vienpatis, jo aiz viņa nav ne partiju, ne domubiedru.  Man bieži bijis jādomā par to, ka pasaules vēsturē nav daudz cilvēku vienpašu, kas milzīgu  impēriju apgriež kājām gaisā. Viņš Krieviju ieveda Eiropā. Tā Eiropa, kas Krievijai tagad tik ļoti riebjas, tā Pētera I acīs bija ideāla, viņš dievināja Eiropu. Un ko mēs redzam tagad?… Tas ir ārkārtīgi dziļš traģisms. 

Mūsdienās, kad esat laikmetīgās mākslas izstādē, viss ir tāda prāta būšana, maz ir jūtu un emociju. Mākslinieki ļoti reti tās izlaiž caur sevi tā, kā tas bija lielajiem māksliniekiem Renesanses laikā. Mikelandželo gribēja cilvēkiem kaut ko pavēstīt, un cilvēki spēja to uztvert kā garīgu lādiņu. Es mēģinu sevī tvert kaut atblāzmu no tiem laikiem, kad māksla bija ne tikai prāta rotaļu un spēlīšu taisīšana. Manuprāt, mākslai joprojām ir jābūt izaugušai no kaislības, no pārliecības, no vēlēšanās kaut ko pateikt. Man tas ir, un es vienmēr esmu to  gribējis, tāpēc glezniecība visa mūža laikā man bijusi tik vajadzīga.

Visi saka – Lancmanis un Rundāle. Arī tā ir sava veida liela instalācija un mākslas darbs, tikai uzburts ar īstiem mākslas darbiem. Bet paralēli tam man bija vajadzīga otra pasaule, citādi es būtu sajucis prātā, ja būtu dzīvojis tikai ar pili. Šīs kaislības, ko redzēsiet manās gleznās, deva man līdzsvaru. Jā, mēs vakaros runājām par pils lietām ar sievu, tagad ar māsu, bet ir jābūt brīdim, kad var no tā izkāpt un iekāpt citā pasaulē. Un glezniecība man bija šī cita pasaule, es peldēju pa citu straumi. Visu mūžu sevi esmu uzskatījis par instrumentu, man tā ir bijusi kā dāvana no debesīm – spēju dzīvot visam līdzi, izjust laikmetu un sevi pārvērst par vēl uzlādētāku mehānismu. Trīs lietas: pils, gleznošana un darbs pie kompjūtera. 

Esmu pateicīgs, ka jūs šeit esat un uzklausāt manu garo runu, tā ļaus jums vieglāk pieiet pie gleznas un tajā iedziļināties. Katram māksliniekam ir sava pieeja, un tā var būt daudz racionālāka. Man tās ir emocijas, daļa no manas dzīves. Vēlējums – nedomāt neko, izlaist caur sevi, vienkārši skatīties un mēģināt atrast līdzīgas izjūtas, kas vadīja un saviļņoja mani, strādājot pie šiem darbiem. Tas, kā mūsdienu mākslā trūkst, tās ir jūtas. Pārāk maz mūsdienās cilvēkiem darbojas sirds.

Jūsu gleznas ir bagātas ar sižetiem un tēliem. Pieļauju, ka tur palīdz gan pētnieka, gan Rundāles darba pieredze. Ir sajūta, ka jūs esat personība un arī uzgleznotie cilvēku tēli ir personības. Kas ir šie tēli, ko ievedat savā pasaulē? Kur jūs viņus ņemat? 

Jā, jums taisnība. Visās gleznās bez izņēmuma cilvēkus esmu attēlojis ar cieņu un kā personības. Kaut ko nožēlojamu un riebīgu es nemaz neesmu spējīgs un nevēlos attēlot. Gleznu personāži ir reāli cilvēki, vairums ir muzeja kolēģi, piemēram, Lieldienu ciklā visi Kristus mācekļi, ieskaitot Kristu. Man ir palaimējies, ka Rundāles pils muzejā ir ļoti izteiksmīgi cilvēki ar labu humora izjūtu, ar spēju izjust teatrālo pusi un spēju pārtapt, jo viņi ar lielu aizrautību vilka mugurā dažādās drēbes un acu priekšā izveidoja tēlu. Neko ne pielikt, ne atņemt! Nebija vajadzības neko uzlabot.

(Imants Lancmanis klusi iesmej par gleznu, kas prasa īpašus paskaidrojumus un kas atklāšanas laikā ir fonā.) Gleznas nosaukums ir tik garš, ka varbūt es varu ieiet Ginesa rekordu grāmatā kā autors garākajam gleznas parakstam: „Spīganu deja mākoņos brīdī, kad krīvs sāk upurēšanu, bet mūki dodas procesijā par godu Sv. Jānim Kristītājam 1210. gada 24. jūnijā.”

Gleznā ir ozols, upurjērs, eņģelis, debesīs dejo pagāniskās spīganas, mūki dodas procesijā… Gribēju gleznā ielikt savas vīzijas, kas mani bieži piemeklējušas pilskalnos. Es uzstādīju sev uzdevumu, ko pasaules mākslas vēsturē neviens tādā veidā nav darījis. Tie ir gaišā dienas laikā parādījušies spoki, bet materializējušies tikai daļēji, cits par procentiem 50, cits par 85 %, bet cauri spīd ainava. Tāda pati ir blakus esošā glezna – „1605.gads, Salaspils kauja”.

Mani bezgala saista arī pats ozols, ne tikai spoki. Ozols latviešiem ļoti daudz ko nozīmē. Gleznās tie visi ir ļoti konkrēti un visi ir Vidzemes ozoli. Es arī ozolu uzskatu par personāžu un viņu traktēju kā dzīvu parādību. Un nesakiet, ka šo velna ģīmi esmu izfantazējis! Tas ir slavenais Atpiļu ozols.

Jūs esat paveicis tik daudz, ka pietiktu vairākām dzīvēm! Kas ir dzinulis un iedvesmas avots, kas liek dzīvot tik cildenu un piepildītu dzīvi?

Mani vienmēr kaut kas vada, bet varu atzīties, ka agrā jaunībā es nebiju tādas aizrautības pārņemts, bet man vienmēr bija tiekšanās uz kaut ko – ieraudzīt, izlasīt, izdarīt. Es vienmēr esmu dzīvojis ar lielu adrenalīna devu. Man nekad nav bijis jākāpj kalnos vai jādara kaut kas cits, lai to sajustu, jo tas vienmēr ir bijis man klāt.  Vienmēr jūtu uzvilktību un kādu mērķi. Padsmit gadu vecumā tas bija samērā nekonkrēts, nemiers dažkārt bija bez skaidra virziena, un vienlaikus esmu darījis ļoti daudz dažādu lietu: zīmējis (jau 18 gadu vecumā Lielajos kapos norakstīju vācu uzrakstus no kapu pieminekļiem un zīmēju, kur un kā tie atrodas), arī Rundāles pils man ļoti agri bija apsēstības objekts. Kopā ar māsu Laumu mēs 1958.gadā devāmies ar divriteņiem no vecmāmiņas mājām uz Rundāli un ieraudzījām to ļoti atšķirīgu no tās, kāda pils izskatās šobrīd. 

Tagad es varu pateikties tikai debesīm, ka šis mehānisms vēl kustas… Adrenalīns mani nemitīgi rauj uz priekšu un es arvien ieraugu kādu jaunu lietu, kas jādara. 

Tikšanās nobeigumā vārds tiek dots sveicējiem: šīs izstādes koordinatorei Artai Rozītei, Valmieras novada pašvaldības Kultūras pārvaldei un domes priekšsēdētāja vietniekam Ričardam Gailumam, kurš akcentē, ka mākslinieka gleznās redzamie objekti ir īsti vietā un laikā, jo ne par velti ozols bija arī latu banknotē, bet Bībeles motīvi saistās ar Lieldienām, kas būs klāt pēc dažām dienām.

Sveikšana un sarunas turpinās vēl labu laiku pēc oficiālās daļas, jo daudzi izmanto iespēju nofotografēties un parunāties ar šo izcilo mākslinieku, kas tautā tiek saukts arī par aristokrātu un Rundāles grāfu. Kaut vairāk Latvijā būtu tādu personību!

Izstāde būs apskatāma līdz 31.maijam, un ir iespēja izmantot arī audio gidu. Te nederēs ieskriet uz piecām minūtēm, jo katra glezna ir vēstījums, kurā gribas iedziļināties, izpētīt cilvēku sejas un ziedu vītnes, atrast gleznās pašu autoru un censties saprast tās izjūtas, ko ielicis Mākslinieks.

Aktuālais jautājums

Cik šogad plāno tērēt Ziemassvētku dāvanām?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

SIA “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS” aicina savā komandā kolēģi uz nenoteiktu laiku  SANTEHNIĶI / INŽENIERKOMUNIKĀCIJU MONTĒTĀJU Galvenie darba pienākumi: ūdensvadu un kanalizācijas tīklu, siltumapgādes sistēmu apkalpošana sanitārtehnisko iekārtu uzstādīšana un apkalpošana ūdens skaitītāju nomaiņa, ierīkošana un uzstādīšana citu santehnisko darbu veikšana profesionālās kvalifikācijas apliecība - inženierkomunikāciju montētājs vai cits specialitāti apliecinošs izglītības dokuments praktiska darba pieredze santehniķa darbā augsta saskarsmes kultūra un prasme kontaktēties ar cilvēkiem B kategorijas autovadītāja apliecība valsts valodas zināšanas ne mazākas kā pamata līmenī (A2) atbildīgu darbu vienā no lielākajiem namu pārvaldīšanas uzņēmumiem Vidzemē veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu pabalstu sistēmu dažādos nozīmīgos dzīves gadījumos stabilu atalgojumu no EUR 1280 (bruto) mēnesī piemaksas par virsstundu/dežūru darbu un darbu svētku dienās Pieteikties līdz 2025.gada 24. janvārim, sūtot CV elektroniski uz Personals@v-nami.lv vai uz adresi: Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Sazināsimies tikai ar tiem pretendentiem, kurus aicināsim uz pārrunām. Tālrunis informācijai: 28329013. Informējam, ka Jūsu pieteikuma dokumentos norādītie personas dati tiks apstrādāti šīs atlases konkursa ietvaros. Datu pārzinis ir Sabiedrība ar ierobežotu atbildību “VALMIERAS NAMSAIMNIEKS”, Semināra iela 2a, Valmiera, Valmieras novads, LV-4201. Profesija: SANTEHNIĶIS Darba vietas adrese: LATVIJA, Semināra iela 2A, Valmiera, Valmieras nov. Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Pakalpojumi Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-01-24 Kontaktpersona: VALMIERAS NAMSAIMNIEKS VALMIERAS NAMSAIMNIEKS

Ja esi enerģisks un esi gatavs jauniem izaicinājumiem, kā arī vēlies sevi pilnveidot un izmantot savas profesionālās zināšanas un pieredzi kopējo mērķu sasniegšanā, tad tieši Tu, kā kolēģis, esi nepieciešams Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" komandai!* Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" ir  lielākais valsts ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma sniedzējs Latvijā AICINAM DARBĀ APRŪPĒTĀJUS filiālē "Rūja" (uz noteikt laiku, pilnu slodzi) Mēs piedāvājam: sociālās garantijas atbilstoši valsts pārvaldē noteiktajam; algu (bruto) EUR 715 – EUR 768; pārbaudes laikā atalgojums līdz EUR 716; Summēto darba laiku (saskaņā ar darba grafiku); 25% ikmēneša piemaksu par darbu, kas saistīts ar īpašu risku; Profesionālus kolēģus, izaugsmes un apmācības iespējas; Sociālās garantijas; papildus atvaļinājuma dienas par īpašo risku (3 darba dienas gadā) un ikgadējo novērtējumu (no 4 līdz 10 darba dienām gadā); Veselības apdrošināšanu pēc 3 nostrādātiem mēnešiem. Būtiskākie amata pienākumi: Veikt klientu aprūpi atbilstoši klientu funkcionālajam stāvoklim; Atbildēt par klientu drošību un sekot, lai klienti ievērotu iekšējās kārtības noteikumus; Nodrošināt tīrību un kārtību klientu dzīvojamās telpās, koplietošanas telpās, veicot mitro uzkopšanu ne retāk kā vienu reizi dienā; Labas komunikācijas un sadarbības prasmes. Prasības pretendentam: Pamatizglītība vai vidējā izglītība. Vēlama praktiskā darba pieredze šajā vai līdzīgā amatā. Darba vieta: VSAC "Zemgale" filiāle "Rūja", Jeri, Jeru pagasts, Valmieras novads. Profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītību apliecinošu dokumentu kopijas ar norādi "Aprūpētājs" sūtīt uz e-pastu: vakances@vsaczemgale.gov.lv. Piesakot savu kandidatūru uz izsludināto amata vietu, Jūs uzticat savus personas datus Valsts sociālās aprūpes centram “Zemgale”. Detalizēta informācija par personas datu apstrādes aspektiem šī nolūka sasniegšanai ir norādīta iestādes mājas lapā, adrese: https://www.vsaczemgale.gov.lv/lv/media/2279/download Informējam, ka sazināsimies tikai ar tiem kandidātiem, kuri tiks aicināti uz interviju. Par atteikumu ziņosim tikai tiem kandidātiem, kas tiks uzaicināti uz interviju. Gadījumā, ja divu nedēļu laikā pēc CV nosūtīšanas neesat saņēmis uzaicinājumu uz darba interviju, varat uzskatīt, ka Jūsu kandidatūra netika virzīta pārrunu kārtai. *Valsts sociālās aprūpes centrs "ZEMGALE" (reģ.nr.40900035103) ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās valsts pārvaldes iestāde, kas sniedz valsts apmaksātu ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu abu dzimumu pilngadīgām personām institūcijā ar smaga garīga rakstura traucējumiem (I un II invaliditātes grupa).  Profesija: APRŪPĒTĀJS Algas izmaksas veids: Laika darba alga Darba vietas adrese: LATVIJA, Rūja, Jeri, Jeru pag., Valmieras nov. Darba laika veids: Summētais darba laiks Darba veids: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Slodze: Viena vesela slodze Darbības joma: Veselības aprūpe / Sociālā aprūpe Pieteikto vietu skaits: 1 Līgums: Darbinieka amats uz noteiktu laiku Aktuāla līdz: 2025-01-07 Kontaktpersona: CV ar profesijas norādi sūtīt uz e-pastu vakances@vsaczemgale.gov.lv Izglītības līmenis: Pamatizglītība

Pievienojies mūsu komandai! Valmieras Gaujas krasta vidusskola - attīstības centrs, Vaidavā (turpmāk – Iestāde) aicina darbā angļu valodas skolotāju nepilnai darba likmei (4 kontaktstundas un 2,154 stundas citu pienākumu veikšanai nedēļā) uz nenoteiktu laiku. Darba vietas adrese: Nākotnes iela 1 un Skolas iela 5, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads. Ja Jūs vēlaties: ● īstenot izglītības programmu mācību priekšmetā ANGĻU VALODA atbilstoši Valsts pamatizglītības standartam 1.-5.klasei; ● veicināt izglītojamo individuālo sasniegumu attīstību; ● sadarboties ar citu mācību priekšmetu skolotājiem un speciālistiem; ● organizēt savu darbu atbilstoši Iestādes mērķiem un uzdevumiem; ● iesaistīties Iestādes īstenotajos projektos; un Jums ir: ● izglītība saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem Nr.569 “Noteikumi par pedagogiem nepieciešamo izglītību un profesionālo kvalifikāciju un pedagogu profesionālās kompetences pilnveides kārtību”; ● valsts valodas prasmes atbilstoši Valsts valodas likuma prasībām; ● kompetences: komunikācijas un sadarbības prasmes; psiholoģiskā noturība un augsta saskarsmes kultūra; pozitīva, radoša un atbildīga attieksme pret darbu; spēja reaģēt uz izglītojamo vajadzībām; spēja motivēt izglītojamos darbam; mēs piedāvājam: ● atalgojumu atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr.445 “Par pedagogu darba samaksu”, 1511,40 EUR pirms nodokļu nomaksas par pilnu slodzi (36 stundas nedēļā); ● darba devēja līdzfinansētu veselības apdrošināšanu pēc pārbaudes laika beigām, kā arī citas sociālas garantijas atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam; ● personīgo izaugsmi un profesionālo zināšanu pilnveidošanu; ● drošu, estētisku un sakārtotu darba vidi. Pieteikuma vēstuli, profesionālās darbības aprakstu (CV) un izglītības dokumentu kopijas lūdzam iesniegt elektroniski, nosūtot uz e-pastu: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv, vai personīgi Iestādē, adrese: Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pagasts, Valmieras novads, ar norādi “Pieteikums angļu valodas skolotāja/-as amatam” līdz 2025.gada 6.janvārim plkst.16:00. Tālrunis papildu informācijai: 29406732. Informējam, ka pieteikuma dokumentā norādītie personas dati tiks apstrādāti, lai nodrošinātu šī atlases konkursa norisi atbilstoši fizisko personu datu aizsardzības regulējuma prasīb Profesija: SPECIĀLĀS IZGLĪTĪBAS SKOLOTĀJS Darba vietas adrese: LATVIJA, Nākotnes iela 1, Vaidava, Vaidavas pag., Valmieras nov. Darbības joma: Izglītība / Zinātne Pieteikto vietu skaits: 1 Aktuāla līdz: 2025-01-06 Kontaktpersona: vgv.vaidava@valmiera.edu.lv 29406732

Mūsu partneri