Lasīšanas laiks: < 1 min
Valmieras muzeja Izstāžu nama vestibilā no 24.augusta līdz 18.septembrim skatāma ekspressizstāde “Poga”. Izstāde sniedz nelielu ieskatu par arheoloģiskajos izrakumos atrastajām pogām un pogu rotājumiem Latvijas teritorijā, tostarp Valmierā, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras novada pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.
Par to, kāds senāk bija apģērbs un kādas pogas, varam uzzināt no rakstiskām liecībām, seniem nostāstiem un arheoloģiskajiem atradumiem. Gadsimtiem senu apģērbu, kā arī pogu vēsture joprojām nav izpētīta, jo rakstiskās liecības atrodamas, sākot no 13.gadsimta, bet seni nostāsti, kas ceļojuši no mutes mutē, zaudējuši ticamību. Arheoloģiskajos izrakumos atrastie apģērbi, to fragmenti, aksesuāri, pogas ir vienīgās materiālās liecības par apģērbu valkāšanas tradīcijām, pārticību un sadzīvi līdz 13.gadsimtam. 15. un 16.gadsimtā parādās arvien vairāk dažādu vēstures avotu, kuros gūstamas daudzveidīgas (kaut arī fragmentāras) ziņas par apģērbu un pogām.
Pirmie arheoloģiskās izpētes darbi Valmieras pils teritorijā notika no 1937. līdz 1939.gadam. Pēc Otrā pasaules kara tie atsākās vien 1972.gadā. Arheoloģiskie izrakumi notikuši Valmieras senpilsētas un pils teritorijā, arī Rūjienas baznīcas kapsētā, Zilākalnā un citviet. Starp senlietu atradumiem ir arī neliels skaits pogu. Izpētes darbi joprojām turpinās, un pastāv iespēja atrast senas pogas.