Lasīšanas laiks: 2 min
Sestdien, 24.martā, Valmieras muzejā neierasti ilgi valdīja rosība. Šoreiz uzmanības centrā – kokles, koklētāji un koklēšana, kas ir viena no 99 Latvijas Kultūras kanona vērtībām.
Koklēm un koklēšanai Latvijā ir ļoti sena vēsture, senākais arheoloģiskais pētījums ir no 13.gadsimta. Kokles popularitāte ir bijusi viļņveidīga, tā piedzīvojusi kāpumus un kritumus, bet šodien to var uzskatīt par populārāko latviešu tautas mūzikas instrumentu.
Pasākums noritēja trīs daļās. Plkst. 15.00 sākās Dinas Liepas meistarklase, kas pulcēja apmēram trīsdesmit koklētājus. Mūziķe sākumā visiem entuziastiem pateicās par kopā būšanas prieku, kas vērojams gan šādā nelielā pasākumā, gan lielajā bērnu un jauniešu festivālā „Pulkā eimu, pulkā teku”, kas pulcē vairāk nekā 1400 dalībniekus, bet ikviens tur ir gaidīts, mīlēts un atbalstīts. Kopš festivāla pirmsākumiem 1984.gadā tas izveidojies par plašu un daudzpusīgu nemateriālā kultūras mantojuma apgūšanas un pārmantošanas programmu. Šogad šis vērienīgais sarīkojums notiks Līvānos 19.un 20.maijā, un tā tēma būs „Kāzas”, bet, kā zināms, kāzas Latgalē svin ne pa jokam!
Dina izteica nožēlu, ka Valmierā vairs nedarbojas folkloras kopa „Sudmaliņas”, ko vadīja skolotāja Līga Cimdiņa.
Lai cik dvēseliska un emocionāla ir kokles spēle, lai cik aizraujoši Dina stāstīja un rādīja savas prasmes, cilvēks ir tā radīts, ka nevar iztikt tikai no garīgajām vērtībām, tāpēc pārtraukumā starp meistarklasi un koncertu koklētāji „Pils ķēķa” pagalmā baudīja sātīgu dārzeņu zupu un „Donu” garšīgo maizi, ko bija sarūpējis krodziņa jaunais saimnieks Miks Briedis.
Plkst. 18.00 sākās pasākuma trešā daļa – etno kokļu koncerts. Koklētājiem par pārsteigumu, muzejs bija skatītāju pārpildīts un bija jāmeklē papildkrēsli. Koncertā uzstājās divas koklētāju grupas – Valmieras Kultūras centra koklētājas, kuras māca jaunā Valmieras Mūzikas skolas skolotāja Zane Sniķere, un Anša Jansona studija „Kokļu mežs”.
Koncertā pārsvarā tika izpildītas latviešu tautasdziesmas, taču starp maigajām kokles skaņām skanēja arī angļu, latgaļu un lībiešu valoda, uzstājās solisti un koklētāju grupas, bet dažām dziesmām koklētāju balsīm pievienojās arī klausītāji.