Lasīšanas laiks: 2 min
Valmieras muzeja Izstāžu namā šajā nedēļā atklātas divas savstarpēji saistītas izstādes, kas ļauj iepazīt Latvijas muižu kultūras mantojumu. Pirmais stāvs veltīts Valmieras novada muižām un to vēsturei, savukārt otrajā stāvā sadarbībā ar ’’Austrumeiropas Kultūras forumu’’ un ’’Herdera Institūtu Centrālās un Austrumeiropas vēstures izpētei’’ apskatāma izstāde par Latvijas un Igaunijas muižām “Dižciltīgo dzīve Baltijā. Muižas Latvijā un Igaunijā”.
Izstādi atklāja Valmieras muzeja vēsturnieks Alberts Rokpelnis un Vēstures nodaļas vadītāja Liene Rokpelne. Valmieras novadā ir teju 60 muižas, no kurām tikai dažas ir ikvienam atpazīstamas un zināmas. Kā atklāj Liene Rokpelne: “Šī izstāde ir tikai sākums tālākai Valmieras novada muižu izpētei. Izstāde ir pierādījums tam, ka muižas ir svarīga vērtība ne tikai mums – vēsturniekiem, bet arī visiem citiem Valmieras novada iedzīvotājiem.”
Viens no Valmieras novada muižām veltītās izstādes galvenajiem autoriem ir Valmieras muzeja vēsturnieks – Egils Lūsiņš. Viņš stāsta, ka sabiedrībā pastāv uzskats, ka muižas ir daļa no “sliktās pagātnes”, jo tās saistās ar kundzības laikiem, kad latvieši galvenokārt bija kalpi citu tautu kungiem. “Izstādē vēlējāmies kliedēt šos uzskatus un parādīt to, ka muižas ir daļa no katras vietas vēstures.”
Valmieras novada muižas izzināt palīdzējis arī Latvijas vēstures un novadpētniecības portāla Historia.lv redaktors Valters Grīviņš.
Kā jau minēts, izstāžu nama 2. stāvā sadarbībā ar Austrumeiropas Kultūras forumu (Potsdama, Vācija) un Herdera Institūtu Centrālās un Austrumeiropas vēstures izpētei (Mārburga, Vācija) apskatāma izstāde par Latvijas un Igaunijas muižām “Dižciltīgo dzīve Baltijā. Muižas Latvijā un Igaunijā”.
Izstādes atklāšanā piedalījās arī Martins Pabsts ( Martin Pabst) – Austrumeiropas Kultūras foruma koordinators un ceļojošās izstādes kurators, kurš savu atklāšanas runu bija sagatavojis latviešu valodā!
Valmieras muzeja izstāžu nama 2. stāva apskatāmajā izstādē atspoguļots vācbaltiešu skatījums uz Baltijas muižām, kuras cēla, apdzīvoja un apsaimniekoja pārsvarā vācu aristokrātu augstākais slānis, aptverot mūsdienu Latvijas un Igaunijas teritorijas līdz 20. gadsimtam.
Jāpiemin, ka Valmieras muzejā apskatāms arī Valmieras kalendārs 2023. gadam, kas arī veltīts Valmieras novada muižām un pilīm. Abas izstādes Valmieras muzeja izstāžu namā apskatāmas no 10. novembra līdz 31. decembrim.