Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 1.oktobrī, Valmieras muzeja Izstāžu nama abos stāvos tika atklāta Latvijas tekstilmākslinieku darbu izstāde „Gobelēns”. Izstādes autori ir 19 mākslinieki, no kuriem uz atklāšanu bija ieradušies deviņi. Apsveikuma runas gan notika ārā pie muzeja, kur savas krāsas un gobelēnu dabā rādīja rudens, bet skaņās to visu papildināja Agnese Geduševa ar saksofonu.
Kas tad ir gobelēns? Šim vārdam ir divas nozīmes: dekoratīvo audumu aušanas tehnika un tekstilmākslas izstrādājums, kas darināts šādā tehnikā. Vārdam ir franču izcelsme – gobelin (pēc Parīzes krāsotavas īpašnieka Gobelēna vārda). Valmieras muzeja Izstāžu un pasākumu nodaļas vadītāja Guna Medne pastāstīja, ka gobelēnam ir ļoti sena vēsture, tas bijis jau senajiem ēģiptiešiem. Arī muzeja direktorei Ivetai Blūmai gobelēns saistās ar trīs burtiem „S”: sens, silts un stabils. Un kad gan vēl šo siltumu tik ļoti vajag, ja ne rudenī!
Iveta Blūma šoreiz priecājās gan par mākslinieku kuplo pulku un viņu darbiem, gan novērtēja sava muzeja kolektīva ieguldījumu, jo pēc iepriekšējās izstādes bija jāveic pamatīga sagatavošanās. Īpašs paldies muzeja māksliniecei un noformētājai Andai Ledainei!
Gobelēnu izstādes „Domu zīmes” idejas autores ir Iveta Vecenāne un Lija Rage, tāpēc vārds tika dots arī viņām. Viņas uzsvēra, ka vienotā izstādē vēlējušās apvienot dažādu paaudžu mākslinieku jaunākos darbus. Pastāvējušas arī šaubas un bailes, vai tādi jaunumi maz būs, jo gobelēni prasa smagu un laikietilpīgu darbu, tomēr – Mēs varam, un Valmiera var!
Māksliniekus par lielo varēšanu ar ziediem un dāvanām sveica muzeja darbinieces, Valmieras kultūras ministrs Toms Upners un Kocēnu ķēniņš Jānis Olmanis (viņa amata nosaukums jaunajā Valmieras novadā ir pārāk garš!).
Izstādē apskatāmi gobelēni, kas tapuši gan 20.gadsimta beigās, gan šogad, te vienkopus ir darbi, ko darinājuši gan mākslinieki ar lielu starptautisku izstāžu pieredzi, gan jaunieši, kas nesen beiguši Latvijas Mākslas akadēmiju. Ir liela formāta darbi, kas aizņem visu sienu, un ir arī mazas glezniņas. Gobelēnos kopā sadzīvo zīds un metāla skaidas, lins un vilna, tur var atrast pat magnetofona lentas!
Katram māksliniekam ir savs skatījums un savs rokraksts, tāpat arī katram izstādes apmeklētājam ir savs redzējums un patikšana. Ne tikai lielā formāta dēļ, bet arī stāsts un krāsu spēles liek apstāties pie „Piestātnes” (autore Dzintra Vilks), bet Baibas Rīteres gobelēns „Meža mala” (170 x 370 cm) Izstāžu nama 2.stāvā ir kā fotogrāfija! Kā atzinās pati māksliniece, kas ceļu uz Valmieru mērojusi no Saldus, šis darbs ir tapis piecos mēnešos. Ne vienmēr tās ir 8 stundu darba dienas, tomēr ļoti ilgs un pamatīgs darbs. Māksliniecei ir divas stelles, un paralēli top divi darbi.
Izstāde apskatāma līdz 20.novembrim – pietiekami ilgs laiks, lai katrs atrastu savu mākslinieku un savu gobelēnu, lai sasildītos viņu krāsās un rakstos…