Lasīšanas laiks: 3 min
Valmieras muzeja Izstāžu namā 8.novembrī plkst.16.00 atklās izstādi “Kur ir Ūders?”. Tā ir veltījums mākslinieka Teodora Ūdera 150.dzimšanas dienai un Latvijas simtgadei, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības Zīmolvedības un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītājas vietniece Zane Bulmeistare.
Izstādē būs atainotas mākslinieka dzīves gaitas, laikmeta raksturojums un radošais devums, akcentējot 1905.-1907.gada revolūcijas notikumu nozīmi ceļā uz Latvijas valsti. Tieši šo notikumu iespaidā tapušie alegoriskie zīmējumi raksturo pirmo no eksponējamajiem daiļrades virzieniem. Otru virzienu – portretu gleznošanu – izstādē atspoguļos deponētie un Valmieras muzeja krājumā esošie portreti. Būs apskatāmi četri Georga Zolmsa privātajā kolekcijā Marburgā (Vācija) glabāti, Latvijā vēl līdz šim izstādēs nerādīti darbi. Apmeklētāji varēs iepazīties ar mākslas darbiem, kas glabājas citos muzejos un kolekcijās, elektroniskā formātā. Tāpat būs skatāmi Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu Martas Ozolas un Aināra Dailides darbi, kas ir veltījums T.Ūderam. Ja kāds vēlēsies iegūt pašportretu ar mākslinieku, arī tas būs iespējams.
T.Ūders pieder pie Latvijas mākslas klasiķiem, ir viens no savrupākajiem latviešu autoriem. Viņa devums ir nozīmīgs, izvērtējot ne vien Latvijas mākslas krājumu, bet arī skatot viņa rosinājumu jaunajiem un talantīgajiem iet mākslinieka ceļu. Nacionālā reālisma un simbolisma grafiķis, kas pievērsās arī eļļas glezniecībai. Viņš bija talantīgs pedagogs, interesanta personība, jaunu māksliniecisko izpausmes formu meklētājs un filozofs.
Zīmējumu un gleznu krājums, kas saglabājies līdz mūsdienām, ir salīdzinoši mazs. Mākslinieka darbi glabājas Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, Valmieras, Tukuma, Saldus muzeju krājumos, kā arī dažās privātkolekcijās. T.Ūdera daiļrades mantojumā ir 100 zīmējumi un 19 gleznas. Nozīmīgākie darbi darināti mūža pēdējos desmit gados Valmierā. Tajos neoromantisma impulsi saplūst ar simbolismu un reālismu vienotā koncepcijā, kuru pats mākslinieks nosaucis par “reālo simbolismu”. Ogles zīmējumos tas atklājas raupjā, monumentālā cilvēka un dabas tēlā ar dramatiski sakāpinātām izjūtām. Reālistiskos un alegoriskos tēlos atspoguļoti 1905.-1907.gada revolucionārie notikumi, jo T.Ūders juta līdzi tautas cīņai pret apspiedējiem un dziļi pārdzīvoja revolūcijas neveiksmi.
Raksturs māksliniekiem bija straujš, viņš bija enerģijas pilns cilvēks, mīlēja pārvarēt grūtības, savā daiļradē meklēt jaunus ceļus. Garīgi mākslinieks jutās vientuļš. Tolaik Valmieras sabiedrība nespēja novērtēt T.Ūdera talantu, saprast viņa domas un centienus. Viņš bieži saukts par mūsu tautas spēka un likteņa paudēju, vienlaikus dēvēts par apdāvinātu īpatni – vienu no noslēpumainākajiem latviešu māksliniekiem, kurš vienmēr palicis mazliet “ēnā”.
Teodors Emīls Ūders dzimis Valmieras apriņķī, Valmieras pagasta “Pilātos”, skolotāju ģimenē 1868.gada 3.maijā, miris 1915.gada 20.augustā un apbedīts Valmieras Centra kapos.
Izstādes tapšanu finansiāli atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds. Darba procesā ir atjaunoti visu muzeja krājumā esošo zīmējumu un gleznu ierāmējumi, ko prasmīgi veica valmieriete Ilze Opmane. Izstāde Valmieras muzeja Izstāžu namā būs apskatāma līdz 8.decembrim.
Pasākuma laikā var tikt fotografēts un filmēts. Fotogrāfijas un videomateriāli var tikt izmantoti Valmieras pilsētas pašvaldības publicitātes vajadzībām.