Lasīšanas laiks: 3 min
Tā kā sekoju mūsu reģionālās augstskolas aktivitātēm un panākumiem, pamanīju, ka tiek veikts pētījums par administratīvo teritoriju apvienošanu Valmieras novadā. Tā ir apsveicama iniciatīva, jo, ja reforma notiks, ir pilnīgi skaidrs, ka šāda mēroga teritoriju, iestāžu, noteikumu un pakalpojumu apvienošana būs juceklīga. Līdz šim katrā no jaunveidojamā Valmieras novada pašvaldībām ir bijušas lietas, kas veiksmīgi realizētas kopā, un tādas, kas starp novadiem un pilsētu krasi atšķiras.
Tomēr neizpratni radīja fakts, ka par pētījumu, kura mērķauditorija ir jaunā Valmieras novada lauku novadu iedzīvotāji un anketa nav paredzēta Valmieras pilsētas ļaudīm, pašvaldības par šo pētījumu nebija informētas. Iedziļinoties pētījuma aprakstā, kas anketai tika pievienots, kad to palūdzu, arī skaidri netika norādīts, kas ir pētījuma finansētājs, kas tieši tiks iesākts ar rezultātiem un kādēļ šāda mērķauditorijas izvēle. Mūsdienu pieredze rāda, ka šī ir informācija, kas parasti tiek pie pētījumiem norādīta, it sevišķi, ja to veic publiska institūcija.
Pēc tam, kad vērsos pie Vidzemes Augstskolas lektores Ievas Zaumanes, kas norādīta kā par pētījumu atbildīgā persona, ar šiem jautājumiem, noskaidroju, ka pētījuma veikšanu apmaksā Valmieras pilsētas pašvaldība, un pārējo pašvaldību iedzīvotāju viedokļa noskaidrošana Valmieras pilsētas nodokļu maksātājiem izmaksās ne vairāk, ne mazāk kā 10 000 eiro. Pašas Valmieras pilsētas pašvaldības iedzīvotāju viedoklis šajā pētījuma netiks noskaidrots, jo pilsēta kā pašvaldība atšķiras no novadiem un viena pētījuma ietvaros, to ir sarežģīti izdarīt. Kādēļ valmieriešiem jāpēta kaimiņu dzīves kvalitāte un cik lietderīgs ir šāds pētījums, varam prasīt pētījuma pasūtītājiem. Vēl lielāku mulsumu izraisa fakts, ka vadības līmenī visi jaunveidojamā Valmieras novada pašreizējie novadi tika pārstāvēti sanāksmē 7. jūlijā, kurā vienojāmies, ka reformas forma un struktūra ir kopīgi risināms jautājums. To plānojam sīkāk šādā lokā pārrunāt 21. jūlijā. Nezinu, kurš no variantiem ir bēdīgāks, tas, ka, iespējams, Valmieras domes priekšsēdētājs un vietnieks izvēlējās kolēģiem noklusēt faktu par šāda pētījuma norisi vai tas, ka viņi, iespējams, nezināja, ka pilsētas budžeta 10 000 eiro šādi tiks izlietoti.
Kā jau minēju sākumā, ideja pati par sevi ir apsveicama, un, ja reforma notiks, tad pirmkārt tā jāveic tā, lai iedzīvotāji justu pēc iespējas mazāk neērtību. To var panākt, ja mēs skaidri apzināmies esošās atšķirības starp pašvaldībām un jauno pašvaldību veidojam, maksimāli ņemot vērā labos piemērus esošajās pašvaldībās. Man nav šaubu, ka, ja mēs spēlētu ar atklātām kārtīm, gandrīz visi būtu gatavi iesaistīties, lai iedzīvotāji procesā daudz nezaudētu, vai pat iegūtu. Tomēr politikā mēdz būt tāpat kā sportā. Daži ir komandas spēlētāji, bet citi – individuālo disciplīnu piekritēji.
Es ceru, ka šis nebūs pārāk liels sprungulis sadarbības ratos!
Harij! Izlasi tos jautājumus un padomā, kas tur ir – tur tiek gaidītas precīzas atbildes, ko solīt partijas vēlēšanu programmās. Baiks pa pilsētnieku naudiņu vāc informāciju, ko tad solīt līdz šim nezināmajās teritorijās.
Cerams, ka arī pilsētas vēlētāji sapratīs, ka te nav nekādi pilsētnieku-laucinieku kari, ka esošā pilsētas vara ir vienīgā, kas dzīvo zaļi, ka parastais iedzīvotājs joprojām labāk domā un rada.
Turam īkšķus par tiem, kas tuvāk tautai!
Gribētos redzēt to Domes lēmumu, kurā deputāti ir lēmuši/pilnvarojuši Baiku vai kādu citu no pašvaldības tērēt 10 tūkstošus par šādu pavirši sastādītu anketiņu? Domājams, ka pilsētas nodokļu maksātāji varētu justies nedaudz apjāti.
Skaidrs, ka šādi t.s. “pētījumi” domāti, lai atražotu pasūtītāja dienas kārtību. Atminos, ka agrāk ViA turējās kaut cik līmenī ar pētījumu metodoloģiju, bet kopš sākusi “darīties pakaļ” katram jaunam izglītības ministram un mēram, kredibilitāte zaudēta. Tāpat arī labākie kadri jau sen kā prom.
Kas liedz valmierietim piedalīties ? Vienkārši pieraksties kā kāda novada cilvēks . Jautājumi tiešām diletantiski