Lasīšanas laiks: 2 min
Līdz 31.augustam Valmieras Kultūras centra 1.stāva foajē apskatāma mākslinieku Ilzes Lībietes un Jura Ivanova veidota izstāde “Latvijas heraldika. Vidzeme”, kurā eksponēti jaunizveidotie Vidzemes pilsētu, novadu un pagastu ģerboņi, kā arī dažādu Latvijas dzimtu ģerboņi, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Justīne Deičmane.
“Šobrīd ir noslēdzies nozīmīgs posms Latvijas heraldikā, jo tapuši gandrīz visi ģerboņi. Tikai pāris pagasti un novadi vēl nav tikuši pie saviem simboliem. Tā kā vairākkārt izskanēja lūgums radītos darbus apkopot izstādē, lai ikviens tos var aplūkot, nolēmām atsaukties aicinājumam. Lai gan esam izdevuši grāmatu, kurā aplūkojami ģerboņi, tā nav nopērkama grāmatnīcās, tāpēc
izstāde dāvā iespēja izzināt, cik daudz dažādu ģerboņu pieder Vidzemei un cik krāšņi dzimtu ģerboņi ir mūsu valstī,”
norādīja llze Lībiete.
Pēc J.Deičmanes teiktā, mākslinieki Ilze Lībiete un Juris Ivanovs kopīgi radījuši aptuveni divas trešdaļas no Latvijā pieejamajiem ģerboņiem.
Arī Valsts Heraldikas komisijas priekšsēdētāja vietniece administratīvajos jautājumos Ramona Umblija uzsver izstādes nozīmi: “Ģerbonis ir spēcīga piederības zīme, kas simbolizē vērtības, kas raksturīgas valstij, pilsētai, novadam, pagastam vai dzimtai, un to attēlošana heraldikas formā ir viens no patriotisma izrādīšanas veidiem.”
Kā stāsta mākslinieki, viena ģerboņa radīšanai nepieciešams aptuveni pusgads, taču ir ģerboņi, kuru izstrādāšana prasījusi pat vairākus gadus. “Sākumā uzklausām vēlmes, tad studējam vēsturi no dažādiem materiāliem līdz izkristalizējas unikālais, kas jāattēlo ģerbonī. Tāpēc uzskatām, ka
mūsu ģerboņi ir sava veida Latvijas tēla veidošana,”
skaidroja I.Lībiete un J.Ivanovs.
Lai gan mākslinieki nav radījuši Valmieras pilsētas ģerboni, jo pašvaldība saglabājusi vēsturisko ģerboni, Juris Ivanovs strādājis pie tā grafiskās restaurācijas. Tāpat mākslinieki ir radījuši Valmieras Valsts ģimnāzijas (VVĢ) ģerboni, un pašreiz VVĢ ir vienīgā skola Latvijā, kurai ir savs ģerbonis.