Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 14.oktobrī, notika Valmieras jaunās katlumājas atklāšanas pasākums, kurā klātesošie varēja uzzināt par projektā veiktajām investīcijām, unikālajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, kā arī tika aicināti pievienoties ekskursijai pa katlumājas telpām.
Klātesošos uzrunāja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks, SIA “Adven Latvia” un AS “Valmieras Enerģija” valdes loceklis Māris Kānītis un AS “Valmieras Enerģija” valdes loceklis Egils Kampuss.
Jānis Baiks savā uzrunā teica: “Kopš 2008.gada Valmierā darbojās divas koģenerācijas katlumājas. Mēs bijām vieni no pirmajiem valstī, kuri izmantoja šo iespēju, ražojot siltumu vienlaikus arī ražot elektrību. Tādēļ Valmierā bija viens no zemākajiem siltumenerģijas tarifiem valstī. Līdz ar OIK skandālu labā ideja tika nonicināta. Lai gan plānotas koģenerācijas katlumāju darbības termiņš bija 15. gadi, jau pēc 10 gadiem nācās elektrības ražošanu pārtraukt. Līdz ar to Valmierā pieauga siltumenerģijas tarifs.
Jau pirms 5 gadiem Gaujas kreisajā krastā sāka darboties katlumāja, kas izmanto atjaunīgo, vietējo energoresursu – šķeldu. Taču labajā krastā šī problēma gaidīja risinājumu. Tā kā centra katlumājā bija sarežģīti veikt pāreju uz citu kurināmo, tika izvēlēt vieta jaunas katlumājas būvniecībai, pārceļot siltuma enerģijas ražošanu no pilsētas centra.
Liels paldies jāsaka “Valmieras enerģijas” un “Adven” komandai, SIA “Valmieras ūdens” un visiem iesaistītajiem, kas realizēja šo tehniski sarežģīto projektu. Tā ietvaros ir tapusi ne tikai ļoti moderna un stingrām ekoloģiskajām prasībām atbilstoša katlumāja, bet arī gandrīz 1 kilometru gara siltumtrase. Līdz ar to daļa klientu gandrīz mēnesi palika bez siltā ūdens, taču nebija citu iespēju, lai varētu īstenot tik vērienīgu siltumapgādes sistēmas pārbūvi. Tagad visi iedzīvotāji saņem siltumenerģiju no jaunās katlumājas un Valmiera ir ieguvusi pilnīgu energoneatkarību no importētā kurināmā. 90% enerģijas tiek saražots no atjaunīgiem energoresursiem, kas tiek iepirkti no vietējiem ražotājiem, tādējādi arī “sildot” ekonomiku. Vienlaikus esam ieguvuši zemāku siltumenerģijas tarifu, jo kurināmā cena vairs nav atkarīga no pasaules naftas un gāzes tirgus svārstībām. Līdz ar to šo apkures sezonu mēs iesākam ar – 16% tarifu, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.”
Māris Kānītis pastāstīja: “Jaunā, modernā katlumāja ir aprīkota ar tehnoloģijām, kas ļauj dedzināt lētāku zemākas kvalitātes šķeldu un līdz ar to ražot siltumenerģiju lētāk nekā pēdējās trijās apkures sezonās. Vēl jaunā katlumāja ir īpaša ar to, ka tajā tiek izmantots inovatīvais šķeldas pieņemšanas mezgls ar augstu ražību, kas nav atrodams citur Latvijā. Katlumājas iekārtas ar augstu automatizācijas pakāpi vienlaikus nodrošina samazinātu izmešu daudzumu. Papildus ir īpaši padomāts par darba vides apstākļiem personālam, lai maksimāli uzlabotu darba drošību. Šķeldas katlumāja ne tikai veicinās Valmieras kā pilsētas energoresursu neatkarību no fosilā kurināmā, jo vairāk nekā 90% uzņēmumā saražotā apjoma tiks ražoti no atjaunojamajiem energoresursiem, bet arī ļaus samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par 10 000 CO2 ekvivalenta tonnām gadā.”
Māris Kānītis atklāja, ka arī šīs katlumājas siltuma ražošanas iekārtai darbinieki ir devuši vārdu, nodēvējot par “Agri”. Atgādināsim, ka pirms pieciem gadiem atklāto šķeldas katlumāju Gaujas kreisajā krastā nodēvēja par “Emīliju”.
Projekts tapis A/S “Valmieras Enerģija” sadarbojoties ar Valmieras pilsētas pašvaldību, SIA “Valmieras ūdens”, SIA “Adven Latvia” un SIA “MONUM”. Projekta ietvaros jaunuzbūvētajā katlumājā uzstādīts šķeldas biomasas katls ar siltuma jaudu 9MW un dūmgāzu kondensācijas ekonomaizeru ar siltuma jaudu 1,5 MW, ieguldot 5,148 miljonus eiro, tostarp 1,66 miljonus eiro Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansējuma.