Valmieras Ziņas

Valmieras Integrētajā bibliotēkā satiekas latviešu un ukraiņu Ziemassvētku tradīcijas

Lasīšanas laiks: 2 min

Lai gan afiša vēstīja, ka 3. janvārī Valmieras Integrētajā bibliotēkā gaidāms pasākums “Ukraiņu Ziemassvētki Latvijā”, būtībā šajā pēcpusdienā draudzīgi sadzīvoja gan ukraiņu, gan latviešu tradīcijas, sarunās nevarēja iztikt arī bez krievu valodas. Pasākumu ar siltiem vārdiem atklāja ukrainiete Ksenija Bannikova, bet, dodot pa apli svecīti, katrs pasākuma dalībnieks iepazīstināja ar sevi un izteica savu Jaunā gada novēlējumu. Visbiežāk, protams, izskanēja doma par mierīgām debesīm virs mūsu galvām…

Ksenija pastāstīja par trīs galvenajiem ukraiņu svētkiem decembrī un janvārī. Tāpat kā latvieši, arī ukraiņi ir lieli dziedātāji, arī viņi savos svētkos dodas pie radiem un draugiem, īpaši nozīmīgi ir apciemot krustvecākus. Divu meiteņu dziesma skanēja ukraiņu valodā, taču svarīgākos vārdus varēja saprast – kaut mēs mierīgi dzīvotu un nezinātu bēdas un nelaimes. Bija arī visai aizraujoša puišu kauja ar baloniem, mēģinot no pretinieka galvas nobīdīt cepuri, bet tas nemaz nebija tik viegli izdarāms.

Par latviešu tradīcijām, šķiet, viena no zinošākajām ir Guna Medne, kas kopā ar Gunu Šildi no tradīciju apvienības “Griezes” atgādināja saviem tautiešiem un iepazīstināja ukraiņus ar latviešu tautasdziesmām, stāstīja par bluķa vilkšanu un maskām, gaismas un tumsas pretstatiem, uzsverot mūsu senču saskaņu ar dabu, īpaši ar Sauli. Ja vasaras saulgrieži vairāk saistās ar zeltu un ārējo enerģiju, tad ziemas saulgriežos spēks vairāk jāatrod sevī, un šie svētki nāk ar sudrabotu gaismu un sniegu. Svarīgi šajos svētkos nopietni padomāt par savām vēlmēm un tad tās palaist debesīs, nu gluži kā Gunas to izdziedāja dziesmā par balto pupu. Viņu izpildījumā skanēja arī “Sidrabiņa lietiņš lija”, “Nu atbrauca Ziemassvētki”, bet gan bērniem, gan pieaugušajiem patika rotaļa “Adiet, bērni, ko adiet(i)”, kā arī nākotnes zīlēšana ar cimdiem – katrs rakstainajā dūrainī atrada ko savu: pakaviņu, gredzenu, pogu…

Kad visi bija sasmēlušies zināšanas par abu tautu tradīcijām, kad vilks trīs reizes bija noķēris kazu, pienāca laiks mielastam. Svētku galds bija bagātīgs: ukraiņu vareņiki ar gaļu un biezpienu, šķovēti kāposti ar pupām, biezputra, latviešu iecienītie pelēkie zirņi ar speķi, piparkūkas un saldie pīrādziņi ar magonēm – viss sātīgs un garšīgs!

Šis pasākums tapis sadarbībā ar Valmieras novada fondu un Valmieras Integrēto bibliotēku, un līdzīgi pasākumi gaidāmi arī turpmāk. Gan Ksenija, gan Guna informēja klātesošos, ka Lieldienas paredzētas svinēt Brenguļos, 6.aprīlī Valmieras Kultūras centrā gaidāms latviešu danču vakars, maijā – Mātes dienai veltīts pasākums utt. – atliek tikai sekot informācijai un piedalīties!

Aktuālais jautājums

Vai 2025. gads Jums būs veiksmīgāks par 2024. gadu?

Paldies par balsojumu
Jūs jau esat nobalsojis!
Lūdzu izvēlieties variantu!

Piedalies satura veidošanā

Tavā apkārtnē ir noticis kas interesants? Vēlies, lai mēs par to uzrakstām?

Iesūti, un mēs to publicēsim!

iesūtīt rakstu

Mūsu partneri