Lasīšanas laiks: 2 min
Vakar, 20. martā, Valmieras integrētajā bibliotēkā norisinājās stāstu vakars “Tā dzīvē gadās”. Lai gan stāstnieku nebija daudz, kopā 10 cilvēki, bet stāstīšanai atvēlētās gandrīz divas stundas pagāja nemanot.
Agita Lapsa, Valmieras integrētās bibliotēkas galvenā bibliotekāre minēja, vakar bija ne tikai Starptautiskā stāstu stāstīšanas diena, bet arī Starptautiskā astrologu diena un arī Starptautiskā laimes diena. Un vakar sākās arī pavasaris, tāpēc atnākušie viens otru iepēra ar pūpolu zariem un teica: “Apaļš kā pūpols, vesels kā rutks! Slimība ārā, veselība iekšā!”
Lai viens otru mazliet iepazītu, klātesošie dalījās ar stāstu, kā ieguva savu vārdu. Tā nu uzzinājām, kāpēc Agrita nav Skaidrīte un Uldis nav Baiba.
Agita Lapsa, kas ir ne tikai bibliotekāre, Valmieras gide, bet arī stāstnieku kustības dalībniece, teica, ka svarīgi ir ne tikai klausīties stāstu, bet arī pašam pievienoties ar savu stāstu par kādu asociāciju, kas radusies, klausoties stāstu vai turpināt jau esošo tēmu.
Stāstam, ko stāsta arī ir ievads, iztirzājums, kulminācija un nobeigums, tāpat kā romānam vai stāstam, ko uzraksta. Ir svarīga arī intonācija, kādā to pasniedz. Visiem parasti patīk klausīties tos pozitīvos stāstus, par kuriem var arī pasmieties, un vakardien tādu netrūka. Bija īsāki stāsti, garāki stāsti, stāsti par ceļojumiem un vilšanām, par ģimeni un putniem. Ikkatrs varēja izstāstīt kādu stāstu, ja ne savu, tad, atsaucoties uz stāstītāju, tika stāstīti arī kāda cita stāsti.
Stāsts ir vēlēšanās kādam ko izstāstīt, un reti kad stāstnieks jau ir no agras bērnības, kad visi ieklausās, ko saka. Kad bērns stāsta stāstus, varbūt nevajadzētu teikt, ka viņš melo, jo ne vienmēr tā ir, un tādēļ bērns var noslēgties un nevēlēties vairāk kādam kaut ko stāstīt.
Stāsts pēc savas būtības nav nemainīgs, cilvēki piemirst detaļas vai stāsta, izlaižot kādu daļu, vai arī var kaut ko piepušķot klāt. Tas ir atkarīgs no vietas un gadījuma, kad šo stāstu stāsta, un nekad jau vienādi stāstu nevari izstāstīt.
Stāstiet stāstus un klausieties stāstus – tā ne tikai savu, bet arī citu ikdienu var padarīt nedaudz pozitīvāku!