Lasīšanas laiks: 5 min
12.maijā no plkst.7.30 līdz 9.00 uz trīs Gaujas tiltiem, sešos krustojumos un piecos ceļa rotācijas apļos, kā arī uz ielām pie 16 izglītības iestādēm (deviņas pirmsskolas un septiņas vispārējās) pirmo reizi Valmierā notika velobraucēju skaitīšana, informē Valmieras pilsētas pašvaldībā.
Tās laikā Valmierā bija mākoņains laiks, spīdēja saule, gaisa temperatūra bija no 8°C skaitīšanas sākumā līdz 11°C skaitīšanas beigās. Vēja virziens bija dienvidu, dienvidrietumu virzienā – četri metri sekundē. Skaitīšanu organizēja Valmieras pilsētas pašvaldība, un tajā piedalījās 36 brīvprātīgie.
Velobraucēju skaitīšanas mērķis bija katrā skaitīšanas punktā saskaitīt ikdienas velobraucējus – sievietes, vīriešus un jauniešus, kuri dodas uz mācību iestādēm vai darbu, katrā punktā fiksēt braukšanas virzienus, kā arī novērot velobraukšanas paradumus – vai pārvietošanās notiek pa ietvi vai brauktuvi, vai tiek izmantoti gājēju-velosipēdistu ceļi, ievēroti ceļu satiksmes noteikumi.
Visvairāk velobraucēju tika fiksēts no plkst.7.50 līdz 8.10. Nozīmīgākie velobraucēju skaitīšanas punkti bija trīs tilti: centrālais tilts pār Gauju, Vanšu tilts un šaursliežu dzelzceļa tilts. Pusotrā stundā abos virzienos tos šķērsoja 222 velobraucēji – 84 pa centra tiltu, 43 pa Vanšu tiltu un 95 pa Dzelzceļa tiltu, no tiem 52 sievietes, 109 vīrieši, 13 jaunietes un 48 jaunieši. Pirmsskolas vecuma bērnus sēdeklīšos veda septiņi pieaugušie jeb katrs 32.velobraucējs. 123 velobraucēji brauca pilsētas centra virzienā, 99 – Pārgaujas virzienā. Pilsētas centrālo tiltu pa brauktuvi kopā ar autotransportu no 84 velobraucējiem šķērsoja tikai trīs velobraucēji, 81 izvēlējās to šķērsot pa ietvēm kopā ar gājējiem.
Velobraucēju skaitīšanas mērķis nebija saskaitīt visus velobraucējus pilsētā, bet gan noteikt intensīvākos velosatiksmes virzienus. 11 punktos pilsētā, bez tiem, kas bija izveidoti pie izglītības iestādēm un uz tiltiem, tika fiksēti 608 velobraucēji. Ņemot vērā, ka attālums, lai šķērsotu pilsētu, nav liels, tāpat arī attālums starp skaitīšanas punktiem, pastāv ļoti liela varbūtība: katrs velobraucējs tika fiksēts vairākos skaitīšanas punktos.
Izņemot tiltus un tilta virzienus autoostas un Rīgas ielas apļos, vislielākais velobraucēju skaits fiksēts Limbažu, Beātes, Rubenes, Matīšu un Mālu ielas rotācijas aplī – 73 velobraucēji, Rīgas ielas un Matīšu šosejas rotācijas aplī, kā arī Tērbatas un Valkas ielas krustojumā fiksēti 68 velobraucēji, Tērbatas, Dīvaliņa, Brīvības un Liepu ielas rotācijas aplī – 64 velobraucēji, Stacijas un Brenguļu ielas krustojumā – 63 velobraucēji, Georga Apiņa ielas un Beātes ielas krustojumā – 39 velobraucēji, Kauguru un Rūpniecības ielas krustojumā – 26 velobraucēji, Ausekļa un Rīgas ielas krustojumā – 20 velobraucēji, Brenguļu un Paula Valdena ielas krustojumā – 13 velobraucēji.
Nākamie intensīvākie velosatiksmes virzieni Valmierā ir:
- Virziens no pilsētas centra uz Valmiermuižu Tērbatas un Valkas ielas krustojumā – fiksēti 43 velobraucēji, no tiem 34 velobraucēji braukuši no Tērbatas ielas puses, izmantojot gājēju-velosipēdistu ceļus abās ielas pusēs. Tikai viens velobraucējs brauca pa brauktuvi. Daudzu velobraucēju galamērķis ir Valmieras Viestura vidusskola. 22 velobraucēji braukuši virzienā uz Raiņa ielu;
- Rīgas ielas un Matīšu šosejas aplī virzienā no pilsētas centra fiksēti 30 velobraucēji, kuri devās Vidzemes Olimpiskā centra virzienā. Daudzi no viņiem nogriezās uz Grants ielu Valmieras Valsts ģimnāzijas virzienā;
- Rīgas un Cēsu ielas aplī – 26 velobraucēji fiksēti no Rīgas puses (septiņi pa brauktuvi – vīrieši), Rīgas virzienā no centra – 27 (pa brauktuvi divi). Šajā Rīgas ielas posmā nav gājēju-velosipēdistu ceļa. Rīgas ielā virzienā no Lāčplēša ielas, kur vienā ielas pusē ir gājēju-velosipēdistu ceļš, 26 velobraucēji, tai skaitā 11 brauca pa ietvi, kur nav gājēju-velobraucēju celiņš, 14 – pa ietvi, kur ir gājēju-velosipēdistu celiņš, viens velobraucējs izvēlējies braukt pa brauktuvi;
- Limbažu, Beātes, Rubenes, Matīšu un Mālu ielas rotācijas aplī visintensīvākā velosatiksme bija no Rubenes ielas – 28 velobraucēji, no kuriem 23 brauca pa ietvi, pieci pa brauktuvi, uz Limbažu ielu – 26 velobraucēji, no kuriem 19 brauca pa ietvi, pa brauktuvi – 7 velobraucēji, virzienā no Limbažu ielas 14 velobraucēji (trīs pa brauktuvi);
- Autoostas aplī visintensīvākā velosatiksme bija virzienā uz Cēsu ielu – 21 velobraucējs. Cēsu ielas malās ir tikai ietves, un pa brauktuvi brauca divi velobraucēji;
- Ausekļa un Rīgas ielas krustojumā virzienā no centra braucot pa gājēju-velosipēdistu ceļu fiksēti 16 velobraucēji. Četri braukuši pa brauktuvi, uz centru pa gājēju-velosipēdistu ceļu braukuši 11 velobraucēji, bet trīs braukuši pa brauktuvi;
- Brenguļu un Stacijas ielas krustojumā no centra puses fiksēti 25 velobraucēji, no dzelzceļa stacijas pa gājēju-velosipēdistu ceļu 21 un virzienā uz centru pa gājēju velosipēdistu ceļu – 29 velobraucēji. Neviens velobraucējs nav braucis pa brauktuvi.
Dati liecina, ka velobraucēji pārsvarā izmanto gājēju-velosipēdistu ceļus. Braukt pa brauktuvi velosipēdisti izvēlas vietās, kur ir šauras vai sliktā stāvoklī esošas ietves, piemēram, Kauguru ielā un Rubenes ielas atsevišķos posmos, kā arī ielās, kur ir tikai brauktuves, piemēram, Mālu ielā.
No pieaugušajiem velobraucējiem 35% ir sievietes, 65% – vīrieši. Interesanti, ka līdzīga proporcija saglabājas arī jauniešu velobraucēju vidū – puišiem velobraukšana ir populārāka. Savukārt, salīdzinot pieaugušo velobraucēju skaitu ar jauniešu velobraucēju skaitu, šajā veloskaitīšanā 68% velobraucēju ir pieaugušie un 32% jaunieši. Tas nozīmē, ka ļoti daudzi pieaugušie ar velosipēdu brauc uz darbu.
No jauniešiem visvairāk ar velosipēdiem brauc Valmieras Valsts ģimnāzijas un Valmieras sākumskolas audzēkņi. Skaitīšanas laikā fiksēti 113 velobraucēji. Otrajā vietā – Valmieras Viestura vidusskolas audzēkņi – skaitīšanas dienā fiksēti 88 velobraucēji. Līdzīgs velobraucēju skaits fiksēts Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā un Valmieras 5.vidusskolā, attiecīgi 45 un 43 velobraucēji, uz pārējām skolām jaunieši ar velosipēdiem brauc mazāk.
Pie bērnudārziem novērots, ka diezgan daudz bērnu uz bērnudārzu pa ietvēm vecāku pavadīti brauc ar bērnu velosipēdiem.
Velobraucēju skaitīšanas rezultāti tiks izmantoti plānojot un attīstot veloinfrastruktūru pilsētā, domājot par jaunām velonovietnēm, velosipēdistu-gājēju celiņiem un citiem uzlabojumiem, kā arī atkārtotas skaitīšanas gadījumā ļaus salīdzināt datus.
Tāpat rezultāti liecina, ka valmierieši ir aktīva un veselīga dzīvesveida piekritēji un izmanto videi draudzīgus pārvietošanās veidus, tādējādi rūpējoties gan par savu veselību, gan tīru un zaļu apkārtējo vidi.