Lasīšanas laiks: 3 min
Piektdien, 27.martā, Valmierā tikās Valmieras un Rīgas nevalstiskās organizācijas un Valmieras pašvaldības pārstāvji, lai dalītos pieredzē par veiksmīgu citu tautību cilvēku integrēšanos Latvijā.
Starpkultūru informatīvā diena, kas no februāra līdz aprīlim būs notikusi arī Jelgavā, Daugavpilī, Liepājā un Rīgā, īstenota projekta “Integrācijas ABC-2” ietvaros. Tajā piedāvātas arī dažādas apmācības, brīvprātīgo piesaiste, mācību palīglīdzekļu izdošana, radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem, speciālistu konsultācijas, izglītojoši raidījumi, nometnes, konferences un sarīkojumi ar mērķi veicināt līdzdalību un iesaistīt trešo valstu valstspiederīgos Latvijas sabiedrībā.
Tikšanās sākās ar spēli, kurā katrs saņēma kādu figūras attēlu, kas redzams citiem, bet ne pašam, dodot uzdevumu sadalīties grupās bez valodas izmantošanas. Dalībnieki situāciju veiksmīgi atrisināja, viens otru pievedot pie vajadzīgās grupas. Tā simboliski tika parādīts, ka atšķirīgais ir interesants, veicina sadarbošanos un attīstību.
Projektā iesaistītie apmeklē dažādas Latvijas pilsētas, lai gūtu jaunas idejas un dalītos pieredzē par veiksmīgu kādas grupas iesaistīšanu sabiedrībā. Valmierā dalībnieki iepazina romu bērnu un jauniešu iekļaušanu izglītības sistēmā.
Valmieras pilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldes speciāliste pirmsskolas izglītības jautājumos Iveta Kļaviņa klātesošajiem pastāstīja, ka Valmierā veiksmīgi darbojas romu mediators Vija Korenovska, kurš ir starpnieks starp romiem un valsts, pašvaldības iestādēm.
“Esam daudz labāk sapratuši, cik lielas un specifiskas vajadzības ir romu kultūrai. Mūsu veiksmes stāsta pamatā ir mediatora darbība, kas palīdz barjeru pārvarēšanā. Pašlaik mums nav tādu romu bērnu, kuri neapmeklētu izglītības iestādi.”
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka romu integrācijas projekta ietvaros noticis arī praktikums, kur jaunieši dalījās pieredzē par izglītības iegūšanas priekšrocībām.
Savukārt biedrības “Trepes” pārstāve no Rīgas informēja par īstenotajām aktivitātēm projektā “Kultūršarms”. Interesantajās nodarbēs iesaistās ne tikai citu valstu valstspiederīgie jaunieši, bet arī bāreņi, maznodrošinātie, cilvēki ar invaliditāti un citu sociālo grupu pārstāvji.
“Jāmācās katru dienu saprast vienam otru, jo citu izzināšana palīdz arī pašam. Neviens uz pasaules nav vienāds, tāpēc ir jāgrib izprast,”
stāstīja biedrības “Trepes” pārstāve Veronika Bernane.
Jauniešiem esot daudz un dažādu kopīgo aktivitāšu – mācības, mūzikas projekti, diskusijas, nometnes, dažādi kultūras pasākumi u.c.
“Visi, kuri pie mums atnāk, gūst ne tikai atbalstu, bet arī prieku. Jaunieši paši aktīvi iesaistās un grib sadarboties. Piemēram, ļoti interesanta aktivitāte abām pusēm ir indiešu došanās ciemos pie mūsu vecākajiem jauniešiem – pansionāta iemītniekiem. Senioriem ir interesanti pavadīts laiks, bet jaunieši, kuri ir tik tālu no mājām, gūst tur ģimenes sajūtu.”
Pasākuma dalībnieki iepazina Valmierā jau par tradīciju kļuvušo Masļeņicas svinēšanu 2.vidusskolā, aicinot būt kopā dažādu tautību cilvēkiem. Savukārt ar krāšņu priekšnesumu klātesošos priecēja Sedas vokālais ansamblis “Sudaruška”, kas Valmieras novada fonda pārvaldītajā projektu konkursā ieguva finansējumu jauniem tērpiem un dažādām aktivitātēm, kā arī koncertu programmu papildināja ar vairākām latviešu tautasdziesmu apdarēm.
Portāls “Valmieras Ziņas” jau informēja, ka Valmierā projekta “Integrācija ABC-2” ietvaros 27.martā notika arī radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem.