Lasīšanas laiks: 2 min
Šodien, 14.jūnijā pie Valmieras dzelzceļa stacijas notika komunistiskā genocīda upuru piemiņai veltīts pasākums. Klātesošos uzrunāja Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Baiks, politiski represēto Valmieras apvienības pārstāve Daina Krēpause un Valmieras 4.skautu vienības skauti.
Godinot izsūtīto cilvēku piemiņu, pasākumā skanēja dzejas lasījumi, bet ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās kokļu ansamblis “Accorda” un Valmieras Kultūras centra politiski represēto vīru koris “Baltie bērzi”.
Valmieras pilsdrupu estrādē notika genocīda upuru piemiņas pasākums – koncerts, kurā uzstājās koris “Baltie bērzi” un Valmieras pagasta senioru ansamblis “Dziesmotā senatne”.
Šogad īpašu programmu bija sagatavojis Valmieras muzejs. No plkst.10 līdz 17 Izstāžu namā skatāma virtuāla izstāde “1941.gada 14.jūnijā aizvesto piemiņai”, portāls “Valmieras Ziņas” noskaidroja muzejā.
Jau ziņojām, ka izstādē aplūkojamas fotogrāfijas, dokumenti, fakti un dokumentālas liecības par deportētajiem cilvēkiem no Valmieras pilsētas un apriņķa.
Kā portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa, virtuālā izstāde muzeja vestibilā ir skatāma kā aptuveni stundu gara slīdrāde par 1941.gada 14.jūnija notikumiem, izsūtītajiem latviešiem un konkrēti – Valmieras apriņķa iedzīvotājiem.
Pēc statistikas datiem pavisam 1941.gada 14.jūnija deportācijās no Latvijas izveda ap 15 500 cilvēku, no kuriem ap 420 bija no Valmieras apriņķa. 120 no tiem – Valmieras iedzīvotāji. No pilsētas izvesto vidū bija arī 44 Valmieras skolēni un vairāki pazīstami un ietekmīgi cilvēki tostarp grāmatu izdevēja Jāņa Dūņa ģimene, konfekšu rūpnieka Bērziņa ģimene un citi. Tāpat slīdrādē esot iekļauta informācija arī par Valmieras staciju kā vienu no deportācijas akcijas centrālajiem punktiem.
Pēc I.Zīriņas teiktā, slīdrādē iespējams uzzināt šos un daudzus citus interesantus faktus par deportācijām, to norisi un pašiem izsūtītajiem, kas pēcāk vien daļa atgriezušies mājās.