Lasīšanas laiks: 2 min[Precizēti projekta iniciatoru vārdi, uzvārdi 3.rindkopā]
Ceturtdien, 29.maijā Valmierā viesosies jaunie ģeologi, lai stāstītu par Latvijas dzīlēm un pierādītu, ka arī Latvijas dzīlēs ir bagātības, ar ko lepoties, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Valmieras pilsētas pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Kristīne Melece.
Pēc viņas teiktā, jaunie ģeologi viesosies Valmieras Viestura vidusskolā, kur izklāstīs, ka Latvija var sacensties ar Eiropas lielākajām valstīm, piemēram, Itāliju, Franciju, Vāciju, un būt lielvalsts minerālūdens resursu ziņā. Viesi prezentēs ūdens urbuma modeli, demonstrēs aplikāciju, kas ļauj “ielūkoties” Valmieras zemes dzīlēs, veiks ūdens filtrācijas eksperimentu un neformālā atmosfērā rosinās sarunas par zemes dzīlēm.
Projekta “Latvijas Dzīļu Atklājēji” mērķis ir veicināt iedzīvotāju patriotismu un izglītot sabiedrību par to, kādas vērtības slēpjas mūsu zemes dzīlēs. Projekta iniciatori ir četri jaunie ģeologi, kas patlaban studē vai ir pabeiguši studijas Latvijas Universitātē (LU), – Inga Retiķe, Jānis Bikše, Kristīne Urbacāne un Karlīna Jansone.
Projekts tiek realizēts sadarbībā ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāti.
Kā atzīst projekta autori, Latvija nekad nebūs naftas un zelta ieguves lielvalsts, tomēr viena no mūsu nozīmīgākajām dzīļu bagātībām ir uzturā lietojamie pazemes ūdeņi, kas citviet pasaulē ir izsīkstoši vai piesārņoti. Saskaņā ar Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopoto informāciju šobrīd kopējie spēkā esošie pazemes ūdeņu krājumi gandrīz 300 pazemes ūdeņu atradnēs ir aptuveni 1,053 miljoni kubikmetru dienā, no tiem saldūdeņi veido 89%, bet ūdeņi ar paaugstinātu mineralizāciju – 11%.
Inga Retiķe, vides zinātniece, viena no projekta iniciatorēm uzsvēra, ka pazemes ūdeņi ir galvenais dzeramā ūdens resurss Latvijā. “Mūsu iedzīvotāji ir pieraduši pie labas kvalitātes ūdens, kuru iespējams lietot teju neierobežoti. Smilšakmeņi, kuros visbiežāk sastopami uzturā izmantojamie pazemes ūdeņi, kalpo par lielisku dabisko filtru un, pateicoties mālaino nogulumu izplatībai, pazemes ūdeņi kopumā ir labi pasargāti arī no virszemes piesārņojuma.”
Lai veicinātu projekta atpazīstamību, pēc plkst.13 tā dalībnieki projekta “vēstījumu” nodos Valmieras pilsētas pašvaldībā Lāčplēša ielā 2.