Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdien, 8.oktobrī, Vidzemes Augstskolā notiek biedrība “homo ecos:” organizēts seminārs, kurā prezentēta rokasgrāmata par videi draudzīgu pasākumu rīkošanas vadlīnijām, vēlāk Vidzemes reģiona pasākumu organizētāji dalīsies pieredzē par zaļajām iniciatīvām savā darbībā.
“Šādas vadlīnijas latviešu valodā pasākumu organizētājiem izdotas pirmo reizi. Tur apkopoti praktiski piemēri, kas noderēs uzņēmējiem, pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām un citiem, kuri vēlas, lai pasākums būtu videi draudzīgs. Apskatīta gan norises vietas izvēle, gan apmešanās un transporta jautājumi, tāpat arī atkritumu apsaimniekošana, pārtika pasākumos un citi jautājumi,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Antra Pētersone, biedrības “homo ecos:” projektu vadītāja.
Vēlāk Vidzemes reģiona pasākuma organizatori, pārstāvot kultūras pasākumu norišu vietu “Siltumnīca”, “Aktīvo tūrisma centru Eži”, Valmiermuižas kultūras biedrību, pasākumu “Vidzeme Fashion Show” un Vidzemes Augstskolu, kā arī projekta partneri no Lietuvas un Dānijas dalīsies savā pieredzē par “zaļo” pasākumu organizēšanu.
A.Pētersone pastāstīja, ka veikta arī pasākumu organizatoru aptauja, kuras rezultāti rāda, ka organizatoriem šī problēma ir aktuāla, bet reālā rīcība, lai pasākums būtu videi draudzīgs, vēl ir daudz pilnveidojama.
Atbildot uz jautājumu, kādiem vides ilgtspējības aspektiem jau šobrīd tiek pievērsta uzmanība, organizējot pasākumu, 18% norādīja, ka izvēlas pārdomāti pārtiku un ēdinātājus, kā arī dažādus pirkumus, 20% – reklāmas un prezentācijas materiālus, savukārt dalībnieku izmitināšana un ūdens patēriņš aktuāls tikai apmēram 9% aptaujāto, lasāms projekta mājaslapā. Aptaujātie atzīst, ka visgrūtāk īstenojamās zaļās iniciatīvas pasākumos ir transporta plānošana tā, lai samazinātu tā ietekmi uz vidi (22.5%), tam seko izmitināšana un atkritumu apsaimniekošana pasākumu ietvaros, attiecīgi 17% un 15%. Aptaujas dalībnieki atzinuši, ka visvairāk viņiem noderētu tieši citu organizatoru pieredze “zaļo” iniciatīvu ieviešanā (23 no 39 aptaujātajiem), bet vismazāk noderīga būtu informācija par ietekmi uz vidi.
2015.gadā “homo ecos:” ar “Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Latvijā” finansiālu atbalstu un sadarbībā ar “Latvijas Zaļo kustību”, Dānijas nevalstisko organizāciju “INFORSE” un Lietuvas nevalstisko organizāciju “DVI”, kā arī iesaistot Latvijas pasākumu organizatorus, viesmīlības un citu sektoru pārstāvjus, izstrādāja vienotas vadlīnijas, kurās apkopota informācija par ilgtspējīgu pasākumu organizēšanu. Vadlīnijas palīdzēs pasākumus plānot un organizēt videi draudzīgāk, tajās apkopoti Latvijas labās prakses piemēri un avoti, kur smelties informāciju.