Lasīšanas laiks: 2 min
Ceturtdien, 27.augustā Valmierā, viesnīcā “Wolmar” norisinājās seminārs “Godīgās tirdzniecības principi”, ko rīkoja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Vidzemes nodaļa sadarbībā ar Ārlietu ministriju un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūtu. Diskusijās tika iztirzāti temati saistībā ar atbildīgu biznesu un godīgu tirdzniecību.
Seminārā uzstājās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ārējais eksperts, ekonomists un pasniedzējs Aigars Plotkāns, skaidrojot godīguma jēdzienu biznesa kontekstā un to, kā šāda pieeja biznesam ir izdevīga, gan uzņēmējiem, gan valstij. Plotkāns norādīja, ka godīgumu var aplūkot divos līmeņos – attiecībās starp uzņēmēju un valsti, kā arī uzņēmēja un patērētāja mijiedarbībā. Viens no galvenajiem tematiem, gan Plotkāna, gan pārējo dalībnieku prezentācijās iezīmējās iekšējās infrastruktūras sakārtotība un godīgums paša uzņēmuma iekšienē, attiecībās starp vadītāju un darbiniekiem.
Tematu turpināja arī Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta vadītāja Dace Helmane, pievēršoties atbildīgai uzņēmējdarbībai, izvēloties partnerus un apakškompānijas vai piegādātājus. Helmane skaidroja, ka neveiksmju gadījumos, kas saistītas ar uzņēmuma apakšpartneru vai piegādātāju kļūdām, visbiežāk publiskā vaina tiek raidīta lielā komersanta virzienā. Tādēļ ir būtiski atbildīgi izvērtēt, kā arī kontrolēt savu apakškompāniju darbību. Šajā kontekstā ar savu pieredzi dalījās celtniecības materiālu ražošanas uzņēmuma SIA “Cemex” pārstāvji Linda Šedlere un Andris Pommers. Ražotājs šogad saņēmis Ārlietu ministrijas “Godīgās tirdzniecības balvu”, un viens no interesantiem veidiem, kā uzņēmums cenšas kontrolēt savu partneru darbību, ir daļēja sabiedrības iesaiste procesā. Uz “Cemex” kravas mašīnu aizmugures piestiprināts uzraksts “Kā es braucu?” ar telefona numuru, uz kuru var zvanīt un izteikt savu vērtējumu par konkrētā auto braukšanas manieri, pārkāpumiem.
Semināra ietvaros tika prezentēts arī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības un Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta sadarbības rezultātā izveidotais uzņēmumu darbības izvērtēšanas rīks “Atbildīga biznesa novērtējums”. Tas paredzēts primāri mazajiem uzņēmumiem un darbojas kā pašnovērtējums piecos biznesa aspektos. Tā ietvaros iespējams iegūt arī ekspertu ieteikumus un salīdzināt savu darbību ar citiem uzņēmumiem.
Šis bija noslēdzošais reģionālais seminārs ciklā “Godīgās tirdzniecības principi”. Iepriekš diskusijas aizvadītas Jelgavā, Daugavpilī un Ventspilī, un kā “Valmieras Ziņām” atzina semināra vadītāja Dace Helmane, ir vērojami problēmjautājumi, kas aktuāli visos reģionos. Piemēram, izpratne par to, kas īsti ir atbildīgs bizness un mīts, ka tādam būt ir dārgi.