Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 4.septembrī, Valmierā, dažādu sociālo grupu kopdzīvojamā ēkā Ūdens ielā 2C tika atklāts Latvijas Samariešu apvienības sociālo pakalpojumu centrs “Vanags”.
Svinīgajā pasākumā piedalījās Latvijas Samariešu apvienības un Valmieras pilsētas pašvaldības pārstāvji. Nosaukuma plāksnītes piestiprināšana bija uzticēta Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja vietniekam Ričardam Gailumam un Latvijas Samariešu apvienības vadītājam Andrim Bērziņam.
Samariešu apvienības vadītājs savā uzrunā uzslavēja Valmieru par drosmi un uzņēmību vieniem no pirmajiem Latvijā īstenojot šādu projektu. Viņš pauda cerību, ka kopīgi sadarbojoties, būs iespēja šīs mājas iemītniekiem dot spārnus, lai viņi atbilstoši spējām varētu veidot savu patstāvīgo dzīvi.
Savukārt Ričards Gailums norādīja, ka centra izveide ir tikai pirmais solis, taču ļoti būtiski ir spert nākamo – iedvest dzīvību šajā mājā, tādēļ pašvaldība izvēlējusies deleģēt sociālo pakalpojumu nodrošināšanu profesionāļiem – Latvijas Samariešu apvienībai. Viņš novēlēja veiksmi visiem centra darbiniekiem un iemītniekiem turpmākajā ceļā.
Jau ziņots, ka ēkas pārbūve tika īstenota Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansētā projekta “Dažādu sociālo grupu kopdzīvojamās ēkas Ūdens ielā 2C, Valmierā energoefektivitātes paaugstināšana un pārbūve” ietvaros. Ēkas otrajā stāvā deinstitucionalizācijas projekta “Vidzeme iekļauj” ietvaros ir izveidoti 16 grupu dzīvokļi pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem, savukārt pirmajā stāvā izveidoti divi dzīvokļi personām ar kustību traucējumiem. Lai nodrošinātu grupu dzīvokļu pakalpojumu ir piesaistīti sociālā darba speciālisti. Pašlaik grupu dzīvokļos jau dzīvo pieci iemītnieki.
Nama pirmajā stāvā ir paredzētas telpas nakts patversmei līdz 15 personām, un telpas atskurbšanas pakalpojuma sniegšanai līdz 10 personām. Savukārt trešajā un ceturtajā stāvā ir izveidotas dzīvojamās telpas ar koplietojamām sadzīves telpām.
Sociālo pakalpojumu centra “Vanags” vadītāja Inga Brente-Mieze pastāstīja, ka grupu dzīvokļa pakalpojumu nodrošinās trīs darbinieki, savukārt kopumā centrā pašlaik strādā desmit darbinieki. Pārējie galvenokārt nodrošina nakts patversmes un atskurbtuves pakalpojumus, kā arī palīdz nodrošināt grupu dzīvokļa pakalpojumu. Centra vadītāja pieļāva, ka darbinieku skaits varētu pieaugt, lai varētu nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus gadījumā, kad klientu skaits būs lielāks. Jau paredzēts, ka drīzumā grupu dzīvokļi būs pilnībā apdzīvoti.
Inga Brente-Mieze skaidroja, ka grupu dzīvokļu iemītniekiem, sākot dzīvi šajā namā ir jākļūst arvien pastāvīgākiem, atbilstoši savām spējām. Tas ir šī pakalpojuma virsmērķis. Centra vadītāja atzīst, ka finanšu plānošana ir lielākais izaicinājums, kas ir jāapgūst iemītniekiem. Viņa smej, ka “tas ir nieks, ja piedeg kotlete, galvenais ir spēt kotleti nopelnīt un nopirkt.”
Atbilstoši materiālajam statusam, iemītnieki var saņemt atbalstu arī no sociālā dienesta. Pašlaik viens no iemītniekiem saņem asistenta pakalpojumu. Taču uzturēšanās centrā nav bez maksas. Ar iemītniekiem tiek slēgts līgums, kas paredz īres maksu. Tādējādi viņi apgūst iemaņas, kā pašiem par sevi parūpēties un iztikt ar tiem līdzekļiem, kas ir pieejami. Centra speciālisti palīdz iemītniekiem apgūt praktiskās dzīves iemaņas – ēdiena gatavošanu, telpu uzkopšanu, iepirkšanos, iekļaušanos darba tirgū u.c. Liels atbalsts darbiniekiem ir iemītnieku vecāki, kuru turpina rūpēties par saviem bērniem.
Inga Brente-Mieze pastāstīja, ka centra iemītnieku ikdiena ir rosīga un piepildīta. Jau no rīta viņi dodas uz dienas centru, kur notiek dažādas nodarbības. Tur viņi arī paēd brokastis un pusdienas. Vakarā iemītnieku atgriežas centrā, gatavo vakariņas un dara citus ikdienas darbus, kā arī velta laiku atpūtai. Centrā dzīvo ne tikai jaunieši. Viens no pāriem jau ir pusmūža gados. Viņi patstāvīgi organizē savu dzīvi, apmeklē radus un palīdz auklēt mazbērnus. Centra vadītāja cer, ka arī citi iemītnieki kļūs tikpat patstāvīgi un varēs uzsākt darba gaitas.
Inga Brente-Mieze uzsvēra, ka grupu dzīvoklis ir centra iemītnieku mājas, kur viņi var uzturēties neierobežotu laiku pēc savas izvēles. Taču centra darbinieki regulāri novērtēs savu klientu progresu un sniegs savu atzinu, cik viņi ir gatavi patstāvīgai dzīvei.