Lasīšanas laiks: 3 min
Trešdien, 27.janvārī, Valmieras Kultūras centrā atklāts 21. Starptautiskais jauno pianistu konkurss. Tajā piedalās 25 Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Krievijas mūzikas skolu 52 audzēkņi vecumā no astoņiem līdz 15 gadiem.
Konkursa atklāšanā Timo Steinera (Timo Steiner) skaņdarbu “Kāpnes debesīs”spēlēja Jekaterina Rostovceva.
Dalībniekiem jāatskaņo trīs skaņdarbi: klasicisma laikmetā komponētas Sonātes/Sonatīnes pirmā (Allegro) daļa vai Rondo, dalībnieka pārstāvētās valsts komponista skaņdarbs un brīvas izvēles skaņdarbs.
“Konkursā jaunie pianisti gūst pirmo pieredzi, spēlējot nopietnas programmas. Ar katru gadu līmenis aug, jo jāmācās ir nopietni. Tā kā konkurss ir starptautisks, ir iespēja dzirdēt citu valstu dalībnieku spēli. Turklāt programmu krāsainu dara tas, ka dalībnieki atskaņo arī savas valsts nacionālo komponistu skaņdarbus, ļaujot iepazīst lietuviešu, igauņu, krievu komponistu mūziku, bet Latvijas dalībniekiem pievērsties latviešu komponistu skaņdarbiem,”
skaidro Ritma Pētersone, Valmieras Mūzikas skolas klavierspēles pedagoģe, konkursa organizatore, uzsverot, ka neatkarīgi no tā, vai jaunais pianists iegūst godalgotu vietu, dalība konkursā dod motivāciju un iedvesmu turpmākam darbam. Neatsverama ir arī “atbalsta komandas” – bērnu vecāki un vecvecāki – iesaistīšanās.
“Konkurss nedrīkst pārvērsties par pašmērķi, bet tā ir sevis pārbaudīšana, pierādīšana, iespēja paklausīties, kā vienaudži muzicē, tas, manuprāt, ir svarīgi gan bērnam, gan skolotājam – apmainīties ar domām, ieteikumiem, varbūt pat jauniem skaņdarbiem, uzzinot, kas notiek citos reģionos un valstīs. Valmieras konkurss kļuvis par stabilu vērtību, jo mēs jau zinām – neatkarīgi, kādi laika apstākļi, janvārī mums ir jābūt Valmierā. Domāju, to varētu saukt par konkursu – festivālu, jo netiek pazaudēts radošums. Protams, katram gribas uzvarēt, bet arī tā ir pieredze – neiegūstot godalgotu vietu, nedrīkst “mest plinti krūmos”, tas ir rūdījums, lai kļūtu stiprāki. No otras puses, uzvarētājiem jāturpina trenēties un jāsaprot, ka uzvara nav pašmērķis,”
portālam “Valmieras Ziņas” pastāstīja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors un Klavieru katedras vadītājs Juris Kalnciems.
Daudzi bijušie konkursa dalībnieki turpina mācības mūzikas vidusskolās, studē gan ārzemēs, gan Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, piemēram, Klāvs Ābols, Roberts Ķibermanis, Anna Berklāva, Jēkabs Jančevskis, Aleksejs Peguševs, Dainis Tenis, Daumants Liepiņš, Katrīna Gupalo, Rihards Plešanovs un vēl citi.
Konkurss notiek paralēli divās vietās: A, C un D grupas dalībnieki muzicē Valmieras Kultūras centra koncertzālē, B grupas dalībnieki – Valmieras Mūzikas skolā.
Dalībniekus vērtē starptautiski atzīti profesionāli pianisti un pedagogi: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors un Klavieru katedras vadītājs Juris Kalnciems, Jāzepa Mediņa Rīgas Mūzikas vidusskolas Klavieru nodaļas vadītāja Gunta Boža, pianiste un pedagoģe Anita Pāže, Jāzepa Mediņa Rīgas 1. Mūzikas skolas Klavierspēles metodiskās komisijas vadītāja Antra Vīksne, Igaunijas Mūzikas un Mākslas Akadēmijas lektore, Tallinas Mūzikas vidusskolas klavierspēles pedagoģe Jekaterina Rostovceva un S.Rahmaņinova Kaļiņingradas Mūzikas skolas klavierspēles pedagoģe Natālija Ravdina.
21.Starptautisko jauno pianistu konkursu organizē Valmieras Mūzikas skola sadarbībā ar Valmieras Kultūras centru un Valmieras pilsētas pašvaldību.