Lasīšanas laiks: 4 min
Lai veicinātu atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, mobilo sakaru operators BITE, sadarbojoties ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju, Valsts policiju un Latvijas Drošāka interneta centru, ceturtdien, 27.septembrī, ar pasākumu Valmieras 2.vidusskolā atklāja iniciatīvu pret kibermobingu “Iekod pirkstā!”.
Šis bija iniciatīvas pirmais pasākums Latvijas skolās ar mērķi izglītot bērnus, viņu vecākus un pedagogus par emocionālo pazemošanu internetā, iepazīstinot viņus gan ar kibermobinga raksturīgākajiem izpausmes veidiem, gan arī svarīgākajiem rīcības soļiem kibermobinga situāciju risināšanā un novēršanā.
Pasākumā Valmierā piedalījās 2.-9. klašu skolēni, kuriem bija iespēja iesaistīties izglītojošās un atraktīvās aktivitātēs – gan uzzināt, kas ir kibermobings un kā tas izpaužas, gan iemācīties, kā to atpazīt, gan arī to, kā rīkoties, ja pats esi saskāries ar kibermobingu, un kā to mazināt jeb kā lietot mobilās ierīces un internetu atbildīgi. Šīs aktivitātes vadīja bērnu un pusaudžu psiholoģe Gunita Kleinberga, Latvijas Drošāka interneta centrs pārstāve Ieva Jankovska, radio ētera personība, dīdžejs un kibersargs Toms Grēviņš, kā arī Rīgas improvizācijas teātra aktieri.
“Virtuālajā vidē savstarpējā domapmaiņā vai saziņā ar citiem ir būtiski ievērot cieņpilnas attiecības un saraksti. Tā kā virtuālajā vidē mūsu mute ir pirksti, tad aicinām aizdomāties, ka bieži vien ir “jāiekož pirkstā”, gluži tāpat, kā “jāiekož mēlē”, lai nepasteigtos uzrakstīt otru sāpinošu ziņu,”
atzīst Karīna Javtušenko, BITES Sabiedrisko attiecību vadītāja.
“Emocionālā pazemošana internetā ir kļuvusi par aktuālu problēmu bērnu un pusaudžu vidū. Lai to novērstu, katram bērnam ir jāzina ne tikai par atbildīgu mobilo ierīču un interneta lietošanu, bet arī, kā reaģēt, kad viņš ar to sastopas. Bērnam ir atbildīgi jādomā arī, ko pats publicē; nevajadzētu atbildēt uz agresora ziņām un komentāriem, tāpat situācijās risināšanā ir jālūdz palīgā vecāki un skolotāji,”
saka G. Kleinberga.
Ar kibermobingu, piemēram, agresīviem komentāriem un aizvainojošām ziņām internetā, bieži saskaras arī sabiedrībā zināmas personas.
“Internets nav vieta visatļautībai – tajā ir jāuzvedas tāpat kā reālajā dzīvē! Tāpēc mans padoms ir ļoti vienkāršs. Lai pretotos emocionālam pazemojumam, tiklīdz Tu saņem riebīgu ziņu vai komentāru no nepazīstamas personas – nekavējoties bloķē šo personu vai sociālo tīklu lietotāju vai ziņo par viņa izdarībām,”
ieteikumos dalās T. Grēviņš.
Eksperti norāda, ka, lai cīņa ar kibermobingu būtu efektīva, nepieciešams iesaistīt un preventīvi izglītot ne tikai skolēnus, bet arī viņu vecākus un pedagogus. Tāpēc Valmierā pēc pasākuma skolēniem notika arī izglītojoša pēcpusdienas saruna vecākiem un pedagogiem par kibermobingu, piedaloties bērnu un pusaudžu psiholoģei Gunai Kleinbergai un Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Prevencijas grupas vecākajai inspektorei Lienei Kaužēnai.
Ņemot vērā pasākumā bērniem un sarunā ar vecākiem pārrunāto, eksperti ir sagatavojuši būtiskākos soļus, kas jāievēro, lai mazinātu kibermobingu.
Svarīgākie padomi bērniem:
# Domā pirms sūti un publicē internetā!
# Ziņo par kibermobingu! Tu vari ziņot vecākiem un pedagogiem, vietnē Drošsinternets.lv, konkrētajam sociālajam tīklam, kurā parādījies pazemojošs saturs vai zvanot uz Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas bezmaksas Uzticības tālruni 116111!
# Rūpīgi glabā savas paroles!
# Bloķē vai ziņo par agresīvu komentētāju!
# Neatbildi uz riebīgām ziņām vai komentāriem sociālajos tīklos!
# Saglabā pierādījumus – “skrīnšotus” vai fotogrāfijas, kurās redzamas agresora aktivitātes (draudīgi komentāri, pazemojošas ziņas u.tml.)!
Svarīgākie padomi vecākiem:
# Runā ar bērnu biežāk – tā uzzināsi vairāk par viņa ikdienu un attiecībām ar vienaudžiem!
# Veicini bērna pašapziņu – nodrošini viņam iespēju attīstīt talantus un prasmes, ar kurām var lepoties! Pētījumi liecina, ka bērni ar augstāku pašapziņu tiek pakļauti kibermobingam retāk un sekmīgāk spēj tam pretoties.
# Māci bērnu nebaidīties meklēt palīdzību, uzticēties vecākiem un skolotājiem!
# Aicini bērnu zvanīt vai arī pats konsultējies pie Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas speciālistiem, zvanot uz bezmaksas Uzticības tālruni 116111, kas darbojas 24/7.
# Atgādini bērnam par atbildīgu interneta un mobilo ierīču lietošanu!
# Ievies noteikumus drošai interneta lietošanai!
# Seko līdzi bērna darbībām internetā, tostarp sociālajos tīklos!
# Iniciē sarunas par kibermobingu gan mājās ar bērnu, gan arī skolā ar pedagogiem, citu bērnu vecākiem!