Lasīšanas laiks: 2 min
Lai vērstu iedzīvotāju uzmanību uz nepieciešamību atpazīt insulta pazīmes un pareizi rīkoties akūtās situācijās, ceturtdien, 30.oktobrī Valmierā, Vidzemes slimnīcā norisināsies informatīvs pasākums medijiem, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Slimību profilakses un kontroles centra komunikācijas nodaļas vadītāja Laura Ševčenko.
Pasākums noritēs nedēļā, kad Latvijā un citviet tiek atzīmēta Pasaules Insulta diena. Tas notiks Veselības ministrijas un Slimības profilakses un kontroles centra (SPKC) organizētās kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju zināšanas par sirds un asinsvadu slimību simptomiem, īpašu uzmanību pievēršot smadzeņu insultam, kura gadījumā nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
SPKC direktore Inga Šmate: “Lai mazinātu augsto sirds un asinsvadu slimības izplatību Latvijā, kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros vēlamies veicināt iedzīvotāju izpratni par hronisku sirds un asinsvadu slimību pazīmēm, kuras nedrīkst atstāt bez ievērības un kuru gadījumā jāvēršas pie ārsta. Taču situācijās, kad cilvēkam ir kaut viena pazīme, kas liecina par insultu, ir svarīgi to atpazīt un steidzami rīkoties, saucot neatliekamo medicīnisko palīdzību. Insulta gadījumā svarīga ir katra minūte, tāpēc, visā Latvijā, tostarp, Vidzemes slimnīcā, darbojas insulta vienības, kas var nodrošināt operatīvu un kvalitatīvu palīdzību tieši insulta pacientiem.”
Viena no visefektīvākajām insulta noteikšanas metodēm, kura tiek praktizēta visā pasaulē, ir tests ĀTRI.
Ja pēkšņi parādās insulta pazīmes – vienas ķermeņa puses paralīze, notirpums, vājums, grūtības runāt vai saprast citu teikto, kā arī redzes traucējumi, reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi, jāveic tests ĀTRI:
jālūdz cilvēkam atsmaidīt, pacelt un patstāvīgi noturēt abas rokas, kā arī runāt, pasakot vai atkārtojot vienkāršu teikumu. Ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot 113!
Video klipi tapuši Veselības ministrijas un Slimību profilakses un kontroles centra organizētās kampaņas “Mīli savu sirdi!” ietvaros.