Lasīšanas laiks: 2 min
Trešdien, 30.novembrī, Vidzemes Augstskolā norisinājās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pirmais no pieciem interaktīvajiem semināriem par Latvijas oglekļa mazietilpīgas attīstības (OMA) stratēģiju 2050.gadam. Semināru apmeklēja speciālisti no Valmieras pilsētas, kā arī Smiltenes, Valkas, Madonas un Gulbenes novadu pašvaldībām un uzņēmumiem.
VARAM Klimata pārmaiņu departamenta direktore Ilze Prūse informēja semināra dalībniekus par Latvijas OMA stratēģiju līdz 2050.gadam. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Prognožu daļas vadītājs Andris Vīksna sniedza pārskatu par klimata pārmaiņām Latvijā un pasaulē, rosinot plānot pielāgošanos klimata pārmaiņām. Tāpat semināra dalībnieki tika informēti par praktiskām rīcībām, kā pielāgoties un kā ierobežot klimata pārmaiņas. Tika prezentēts arī Valmieras pilsētas pašvaldības un SIA “ZAAO” piemērs ceļā uz oglekļa mazietilpīgu attīstību.
Lai pilnvērtīgāk izstrādātu OMA stratēģiju, semināra dalībnieki tika iesaistīti diskusijās par enerģētiku un energoefektivitāti, kā arī par ilgtspējīgu zemes apsaimniekošanu.
Reģionālajos semināros aicināti piedalīties pārstāvji no pašvaldībām, uzņēmumiem, augstākās izglītības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām, kā arī citi interesenti. Semināros tiek sniegta vispusīga informācija par klimata pārmaiņām pasaulē un Latvijā, kā arī par oglekļa mazietilpīgu attīstību. Tāpat semināros plānotas diskusijas par bezatlikuma patēriņu, resursefektīvu un videi draudzīgu transportu, pētniecību un inovācijām kā potenciālajiem OMA stratēģijā 2050.gadam iekļaujamajiem rīcības virzieniem.
Nākamie reģionālie semināri notiks Daugavpilī (2.decembrī), Jelgavā (13.decembrī), Kuldīgā (6.janvārī) un Rīgā (10.janvārī).
Oglekļa mazietilpīga attīstība ir pakāpeniska pāreja uz ekonomiku, kas rada minimālas siltumnīcefekta gāzu, sevišķi oglekļa dioksīda, emisijas. Pārdomāti īstenotai OMA stratēģijai var būt ne vien pozitīva ietekme uz klimatu un vidi, bet arī uz ekonomiku un sociālo sfēru. Oglekļa mazietilpīga attīstība ir Eiropas Savienības klimata politikā, kā arī 2015.gada nogalē apstiprinātajā Parīzes nolīgumā izvēlētais valstu turpmākās attīstības modelis.