Lasīšanas laiks: 2 min
Lai diskutētu par ekonomisko situāciju Latvijā, izaugsmes un attīstības tendencēm, 17. maijā Latvijas lielākās uzņēmēju biedrības Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Vidzemes reģiona nodaļa Valmierā organizēja biznesa forumu “Uzņēmējdarbība ekonomiskās transformācijas apstākļos”, portālu “Valmieras Ziņas” informēja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Sabiedrisko attiecību speciāliste Inese Pabērza.
Transformācijas kurss – kādas konkrētas pārmaiņas no tā gaida uzņēmēji, kurus jautājumus nepieciešams izvērtēt un sakārtot pirmkārt? Vai tam ir rīcības plāns un plānoti resursi? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem meklēja: Linda Matisone, 14. Saeimas deputāte, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja, Aigars Rostovskis, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras prezidents, Ģirts Rungainis, uzņēmējs un tautsaimnieks, Ivars Eniņš, Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs, Mārtiņš Āboliņš, bankas Citadele ekonomists.
Diskusija sākās ar Mārtiņa Āboliņa prezentāciju par ekonomisko situāciju Latvijā, ietekmējošajiem faktoriem un prognozei nākamajam periodam, kas arī aizsāka diskusiju par to, kā panākt ekonomisko izaugsmi un labklājības pieaugumu Latvijā.
“Vienīgais veids, kā mēs straujāk varam panākt sabiedrības labklājību, ir, vienojoties sabiedrībai kopumā, kā uzaudzēt ekonomiku. Mums vienkārši vajag daudz vairāk un jaudīgākus uzņēmumus, jārada apstākļi, lai vietējie uzņēmumi investē vairāk, un daudz masīvāk jāpiesaista ārvalstu investīcijas. Lai tas notiktu, Latvijas biznesa videi jābūt konkurētspējīgai.” sacīja LTRK prezidents Aigars Rostovskis. “Nav šaubu, ka to var panākt, kāpinot eksportu. Tomēr milzīga nozīme ir valsts konkurētspējai, kas iet roku rokā ar nodokļu politiku, ēnu ekonomikas mazināšanu. Vienlīdz svarīga ir pašvaldību loma un ieinteresētība administratīvo teritoriju attīstībā.”
Runājot par ekonomisko transformāciju un tautsaimniecības izaugsmi, klātesošie norādīja, ka turpmākajos gados valstu ekonomikas, to vidū Latvijas, nenoliedzami, ietekmēs ģeopolitiskā situācija ne tikai kara dēļ Ukrainā, bet kopumā pasaulē, jo transformācijas procesi notiek arī Ķīnā, ASV u.c. lielajās valstīs. Tāpat tautsaimniecības procesus un pārmaiņas ekonomikā ietekmēs enerģijas un enerģētikas jautājumi, kas bijis arī milzīgs “stresa tests” pēdējo gandrīz divu gadu laikā. Vēl noteikti savas korekcijas būs klimata pārmaiņu jautājumu un zaļā kursa ietekmē.