Lasīšanas laiks: 3 min
2017.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 242 laulības. Savukārt atzīme par laulības šķiršanu pērn izdarīta 88 laulības reģistros.
Reģistrētās laulības
2017.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā reģistrētas 242 laulības (tai skaitā 22 reģistrētas baznīcā). Visvairāk laulības reģistrētas septembrī – 41 un augustā – 39, bet vismazāk janvārī – trīs un martā – četras.
Jaunākajā pārī, kas reģistrējuši laulību, līgavai un līgavainim bijuši attiecīgi 20 un 19 gadi, vecākajā pārī – 76 un 70 gadi. 2017.gadā reģistrētas trīs laulības, kad līgava bijusi nepilngadīga (16 un 17 gadi). Katru gadu palielinās līgavas un līgavaiņa laulībā stāšanās vecums. 74,8% līgavaiņi bijuši vecāki par līgavām. Vislielākā vecuma starpība bijusi 34 gadi. Līgavas bijušas vecākas par līgavaiņiem – 15,7% gadījumu, lielākā vecuma starpība – 13 gadi. Līgavainis un līgava bijuši vienaudži – 9,5% gadījumu.
No visām 2017.gadā Valmierā reģistrētajām laulībām 83 gadījumos (34,3%) abi laulātie ir valmierieši. 52 laulībās (21,5%) viens no jaunlaulātajiem ir valmierietis, savukārt 107 laulībās (44,2%) neviens no laulātajiem nav Valmieras pilsētas iedzīvotājs. Valmierā laulību bieži izvēlas reģistrēt iedzīvotāji ne tikai no apkārējiem novadiem, bet arī no visas Vidzemes.
2017.gadā laulībā stājušies pirmo reizi 167 pāri (69%), bet otro reizi – 16 pāri (6,6%).
220 pāri izvēlējušies svinīgu laulības reģistrāciju, 22 pāri – juridisku laulības reģistrāciju. 2017.gadā turpinājās tendence palielināties laulību svinīgās reģistrācijas skaitam, bet samazināties juridisko laulību reģistrācijas (sarakstīšanās) skaitam. Likums paredz, ka laulību ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām pašvaldības teritorijā ir iespējams reģistrēt, ja tiek nodrošināti laulības reģistrācijai piemēroti apstākļi. 2017.gadā laulību ārpus Valmieras Dzimtsarakstu nodaļas telpām izvēlējās reģistrēt trīs pāri, salaulājoties Valmieras muzeja teritorijā pie dižozola. 2017.gadā laulības reģistrāciju atteica vai uz to neieradās astoņi pāri.
“Laulība ir drosmīgs solis, izvēloties turpmāk rūpēties un godāt sevi, mīļoto un kopīgo nākotni. Vēlu, lai laulības ir pārdomāts un atbildīgs solis divu mīlošu cilvēku dzīvē,” uzsver Valmieras Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Rita Viļumsone.
Ja personas vēlas reģistrēt laulību, jādodas uz jebkuru dzimtsarakstu nodaļu valstī, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu (pase vai personas apliecība), uzrakstot iesniegumu un samaksājot valsts nodevu 14 EUR.
Jāpiemin, ka Valmieras pilsētas pašvaldība apmaksā laulības svinīgās reģistrācijas ceremonijas maksu tām personām, kuras ir Valmierā deklarētas ne mazāk kā vienu gadu. Šādu lēmumu Valmieras pilsētas pašvaldība pieņēma 2016.gadā, lai stiprinātu ģimenes institūcijas lomu un nozīmi, kā arī ģimenes vērtību sabiedrībā un atbalstītu tās ģimenes, kas Valmieru ir izvēlējušās par savu dzīvesvietu.
Šķirtās laulības
2017.gadā Valmieras pilsētas Dzimtsarakstu nodaļā izdarīta atzīme par laulības šķiršanu 88 gadījumos. Pie notāra, labprātīgi abām pusēm vienojoties, šķirtas 68 laulības, bet tiesā – 20 laulības. “2017.gadā pieauga tendence šķirt laulības ar tiesas palīdzību, tas nozīmē, ka abas puses nespēj savstarpēji vienoties. Tāpat kā iepriekš, arī 2017.gadā bija vērojams 2-3 gadu laulības krīzes posms, pērn šķīrās vairāki pāri, kuri laulības reģistrējuši 2014.gadā. Ja šos kritiskos gadus iztur, tad šķiršanās skaits sarūk. Vairāk šķiras gados jauni cilvēki, īpaši tādi, kuri dzimuši 20.gadsimta deviņdesmito gadu pirmajā pusē, tomēr ir arī gadījumi, ka šķiras jau dzīves pieredzējuši un nobrieduši cilvēki. Analizējot laulības šķiršanas pa gadiem, var secināt, ka laulības vairāk tiek šķirtas, ja tās noslēgtas, sākot no 2007.gada līdz šim brīdim, laulībā nenodzīvojot pat 10 gadus. Aicinu pārus būt tālredzīgiem un apdomāt savstarpējās attiecības pirms laulības reģistrācijas, jo šis ir tikpat atbildīgs solis kā laulības šķiršana,” norāda R.Viļumsone.