Lasīšanas laiks: 2 min
Gudrās un vērīgās vārnas ir neparasti, tomēr ne visai ieredzēti putni. Ir daudz dzirdēts par viņu izdarībām, taču nesen vārnas sagādājušas pamatīgu izbīli arī Valkas iedzīvotājiem.
Lugažu laukumā kāds labi organizēts vārnu pulciņš nolēma apstrīdēt iedzīvotāju tiesības šķērsot laukumu ar biedējošu ķērkšanu un uzlidojumiem pāri galvai, uzbrūkot vairākiem cilvēkiem. Grūti novērtēt iebiedēto un cietušo skaitu, bet Valkas novada domes speciālistes, kuru darba vieta atrodas tieši blakus bīstamajai zonai, visas piedzīvojušas nepatīkamus mirkļus.
Sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Brūvere stāsta: “No rīta, ejot uz darbu, ieraudzīju uz zemes vārnu, nojautu, ka nebūs labi, jo apkārt lidoja un ķērca citas vārnas, no kurām viena pārlidoja man tieši virs galvas. Mēs visas piedzīvojām vārnu uzbrukumus, viena no kolēģēm vārnas uzbrukumā pat guvusi galvas traumu. Mēs nekavējoties reaģējām un izlikām brīdinājumus Lugažu laukuma teritorijā. Biedēšana bija vienkārši cietušas vārnas, kura nespēja palidot, aizsargāšana. Mēs izsaucām veterināri, kura tagad aprūpē vārnu. Pateicoties veselīgajai apetītei, paciente ir jau gandrīz atlabusi.” Z.Brūvere cer, ka bīstamā situācija vismaz līdz nākamajam pavasarim ir novērsta, un brīdinājumi drīzumā tiks noņemti.
Līdzīgu rīta pārsteigumu piedzīvojusi arī kāda valcēniete, kura savā pagalmā pamanījusi lidot nespējīgu vārnu, kura gan spēja paskriet, bet prom nebēga. Kad iedzīvotāja tuvojās traumētajam putnam, apkārt saradās bariņš vārnu, kuras brīdinoši ķērca un lidinājās augstu virs cietušās vārnas, bet neuzbruka sievietei. Pēc stāstītā var secināt, ka ir bijušas divas cietušas vārnas, kuras abas ir rūpīgi sargātas no iespējamajiem nelabvēļiem.
Kā atklājuši zinātnieki, vārnu smadzeņu lielums proporcionāli ķermenim ir vislielākais no visiem putniem, un to smadzeņu anatomija ir līdzīga cilvēka smadzenēm. Šiem gudrajiem radījumiem ir sava, attīstīta valoda, tie spēj atpazīt un ilgu laiku atcerēties cilvēkus, tāpēc atcerēsies pāri darītāju.
Lai arī vārnas ir visēdājas, bieži pārtiekot no dažādiem atkritumiem, tomēr tās neaizmirst par personīgo higiēnu, nospiežot pa kādai skudrai un apsmērējot ar tām savas spalvas, jo skudrās esoša viela atvaira parazītus. Vārnas aizsargā ievainotus savas sugas indivīdus, bet tajā pašā laikā spēj nogalināt viena otru zinātniekiem vēl nezināmu iemeslu dēļ.
Vārnas ir droši putni, kuri ne no viena nebaidās, pat, vajadzības gadījumā, uzklūpot ērgļiem un citiem par sevi lielākiem īpatņiem.
Šie putni ir arī ļoti sociāli, tie drūzmējas lielos baros, kā arī tie ir gājputni, kuri nespēj izturēt bargus salus. Vārnas spēj nodibināt kontaktu ar cilvēkiem un, līdzīgi papagaiļiem, tās spēj iemācīties izrunāt vārdus.
Runājot par praktiskām lietām, vārnu gaļa ir ēdama un tiek pasniegta augstas klases restorānos. Pat slavenais pavārs Mārtiņš Rītiņš sava restorāna “Vincents” ēdienkartē iekļāvis vārnas.