Lasīšanas laiks: 2 min
Ministru kabinets (MK) otrdien, 22.martā, veica izmaiņas rezidentūras finansēšanas noteikumos, kas vērstas uz to, lai vairāk jauno speciālistu piesaistītu darbam reģionos, informē aģentūra BNS.
Veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS) norādīja, ka iepriekšējās dienas laikā kopš Ministru kabineta komisijas sēdes, kurā pret izmaiņām iestājās studējošo pārstāvji, esot panākta vienošanās ar Izglītības un zinātnes ministriju par noteikumu pilnveidotu redakciju.
Jaunā redakcija nosaka, ka noslēgta vienošanās ar reģionālajām ārstniecības iestādēm par darba sākšanu pēc rezidentūras beigām būs viens no kritērijiem, pēc kuriem vērtēs studenta pieteikumu rezidentūrā, taču ne primārais. Gadījumos, kad pretendentiem uz rezidentūru būs vienādi rezultāti uzņemšanas kritērijos, prioritārā kārtībā par valsts budžeta līdzekļiem finansētās rezidentūras vietās uzņems tos rezidentūras pretendentus, kuri noslēguši vienošanos ar ārstniecības iestādi vai pašvaldību ārpus Rīgas. Iepriekš Veselības ministrija (VM) vēlējās, lai līgums ar ārstniecības iestādi vai pašvaldību ārpus Rīgas tiktu uzskatīs par galveno kritēriju, tomēr šāda noteikumu redakcija izraisīja lielu studējošo sašutumu.
Tāpat noteikumi paredz, ka personām, kuru mācības rezidentūrā tiks finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, pēc rezidentūras beigšanas turpmākos trīs gadus jāstrādā iegūtajā ārstniecības specialitātē Latvijas teritorijā ārstniecības iestādē, ģimenes ārsta praksē, Veselības inspekcijā vai Slimību profilakses un kontroles centrā. Šāda kārtība tiks attiecināta uz tām personām, kas studijas rezidentūras programmā uzsāks 2016./2017.gadā.
Izmaiņas Rezidentu sadales un rezidentūras finansēšanas noteikumos paredz noteikt, ka Veselības ministrija katru gadu aprēķinās rezidentu skaitu sadalījumā pa specialitātēm, savukārt augstskolas veidos vienotu uzņemšanas komisiju, kas katru gadu organizēs rezidentūras kandidātu pieteikšanos rezidentūrā.
Augstskolu vienotā uzņemšanas komisija katru gadu līdz 8. jūlijam organizēs rezidentūras pretendentu pieteikšanos rezidentūras studiju programmās un iesniegs Veselības ministrijā rezidentūras pretendentu sarakstu. Rezidentūras pretendents varēs pieteikties uz ne vairāk kā divām specialitātēm vienā vai dažādās augstskolās, bet, piesakoties uz divām specialitātēm vienā augstskolā, pretendentam būs jānorāda izvēles prioritāte.
Noteikumu grozījumi stāsies spēkā 2016.gada 1.aprīlī, savukārt vienotas rezidentūras uzņemšanas komisija ir jāizveido līdz 2017.gada 1.janvārim.
Ministrija akcentē, ka saņemta informācija no Latvijas reģionu slimnīcām, ka būtiska problēma ir nevienmērīga ārstu paaudžu nomaiņa, piemēram, Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienībā 67% no mediķiem ir pirmspensijas un pensijas vecumā. Salīdzinot Rīgas pilsētu ar pārējo Latvijas teritoriju, šogad Rīgā pamatdarbā strādāja 62% no kopējā ārstu skaita, Rīgas reģionā – 9%, Kurzemes reģionā – 7%, Latgales reģionā – 9%, Vidzemes reģions – 6%, Zemgales reģions – 7%, liecina statistika.
Šobrīd finansēšanas noteikumi paredz, ka jaunajam ārstam vismaz 36 kalendāra mēnešus piecu gadu laikā pēc rezidentūras beigšanas jāgūst ienākumi Latvijā, bet nav noteikts, kur viņam būtu jāstrādā.