Lasīšanas laiks: 4 min
Latvijas gardēžus šogad ar vizīti “Rimi” vīna dārza atklāšanā pagodināja prominents viesis, Vācijas vīna darītavas “Ruppertsberger Weinkeler” vadītājs Gerhards Brauers. Pfalcas reģiona uzņēmums ļoti strauji izpelnījies Latvijas vīna cienītāju mīlestību, jo vāciešu ražotais “Ruppertsberger Hofstuck Riesling” daudzkārt pārsniedza plānotos pārdošanas apjomus mūsu valstī, un arī tika iekļauts “Latvijas Gada vīns 2015” un “Latvijas Gada vīns 2016” laureātu sarakstā. Pavisam uz atzinību šogad pretendēja 506 dažādu marku Latvijā nopērkami vīni.
Šādi panākumi ilgi nepaliek nepamanīti, tādēļ “Rimi” gardēdis, vīnzinis Mārcis Mitrevics aicināja Gerhardu Braueru uz sarunu, lai iztaujātu par panākumu recepti un parunātu par vīniem un to baudīšanu.
Ar ko jūsu vīni ir tik īpaši?
Ar mūsu tradicionālajām vīnogu šķirnēm un unikālo vīna pagatavošanas tehniku. Darinot iecerēto vīna stilu, lai noturētu vajadzīgo cukura līmeni, mēs apturam dzēriena rūgšanas procesu.
“Ruppertsberger Weinkeler” var uzskatīt par tradicionālu vai modernu vīna darītavu?
Mēs cenšamies būs moderni, vienlaikus neatstājot novārtā mūsu vēsturi un tradīcijas. Kompānija dibināta 1911.gadā un pirms pieciem gadiem mēs svinējām tās simto jubileju. Tādēļ mums ir senas tradīcijas un arī mūsu reģionam ir senas vīna darīšanas tradīcijas. Protams, ikvienai kompānijai nākas pielāgoties patērētāju vēlmēm, un to darām arī mēs, taču neatsakoties no savas vēstures.
Kāds ir jūsu galvenais 21.gadsimta izaicinājums vīna pasaulē?
Izaicinājums ir lielā konkurence tirgū. Tāpat izaicinājums ir atrast tirgus un pircējus, kuri spēj novērtēt mūsu vīna kvalitāti. Mēs tos meklējam ārzemēs, un lielisks piemērs ir “Rimi”. Domāju, ka mūsu panākumu pamatā ir kvalitātes un cenas attiecība.
Kāda ir lielākā atšķirība starp vecās pasaules un jaunās pasaules vīniem? Un kā mainījušies cilvēku vīna patērēšanas ieradumi?
Starp vecās un jaunās pasaules vīniem gandrīz nav atšķirību. Vienīgi atšķiras tendences. Vecās pasaules jeb Eiropas vīna ražošanas valstis stiprāk pieturas pie senajām tradīcijām, kamēr jaunajā pasaulē mazliet vairāk eksperimentē ar jaunām tehnikām. Es uzskatu, ka vīnam jābūt lauku meistaru roku darbam, nevis industriālam produktam. Manuprāt, jaunās pasaules vīndari jau pieredzējuši to, kas notiek, kad ar jaunajām tehnikām aiziet par tālu, tādēļ atgriezušies atpakaļ un seko tradīcijām. Tomēr patērētājiem nevajadzētu domāt par tehniku un tradīcijām. Viņiem jābauda vīnu!
Vai iepriekš jau esat izmēģinājuši spēkus Baltijas valstu tirgos?
Mēs ienācām Latvijā, iesākot sadarbību ar “Rimi Baltic”. Tas notika pirms 2 gadiem.
Kā atšķiras Latvijas un Vācijas vīna cienītāji?
Vācijā vīns ir ikdienas dzēriens. Tomēr tā patērēšanas tradīcijas atšķiras atkarībā no reģiona. Vīna audzēšanas reģionos pieprasījums ir lielāks, bet vairāk uz ziemeļiem cilvēki pret vīnu attiecas līdzīgi kā Skandināvijā un Baltijā. Protams, arī dienvidos nevar aizrauties ar vīna baudīšanu pusdienās, jo tas vienkārši nav savienojams ar darbu birojā vai auto vadīšanu, taču vīna glāze pie vakariņām joprojām ir ierasta lieta. Ziemeļos vīns asociējas ar svētkiem, īpašāku notikumu.
Kā vācieši veikalā izvēlas vīnu? Pēc etiķetes, pudeles, cenas?
Vācieši ļoti jūtīgi reaģē uz cenu, un tam nav nekāda sakara ar pašu vīnu. Lielo supermārketu ķēžu tirgus daļa ir iespaidīga – piecas lielākās kompānijas kontrolē 95% tirgus, tādēļ to ekonomiskais spēks ir neticams. Konkurences cīņā tās sacenšas ar cenu, tādēļ vācieši ir tik ļoti orientēti uz to, un viņiem ir iespēja par salīdzinoši nelielu naudas summu izbaudīt labu kvalitāti. Žēl, ka tik bagāta valsts kā Vācija ne vien vīna, bet arī pārtikas izvēlē ir pieticīga. Vācieši tērē ļoti maz par labu ēdienu restorānos.
Kura ir jūsu iecienītākā ēdiena un vīna kombinācija?
Man patīk garšīgi paēst, un esmu iecienījis baltiešu un skandināvu pārtiku, jo tajā ir labas sastāvdaļas. Ziemeļu klimatā lēni nogatavināti dārzeņi teicami sader ar zaļumiem, gaļu vai zivi. Šādu ēdienu var perfekti kombinēt ar mūsu reģionā ražoto vīnu. Mana iemīļotākā vīnoga ir “Riesling”. Tā man iepatikās jau pirms 25 gadiem, kad sāku strādāt par vīndara palīgu tajā pašā uzņēmumā, kuru šodien vadu.
Ja es šodien gribētu izmēģināt kādu jaunu vīnu, ko jūs man ieteiktu?
Nedomāju, ka šobrīd ir kādas spēcīgas jaunas tendences. Pēdējās desmitgadēs esam veikuši atklājumus dažādās pasaules valstīs. Tomēr jāsaka, ka vīns nav ļoti inovatīvs produkts, kā izlejamais alus vai džins. Tādēļ tajā neattīstās spēcīgas tendences. Tomēr katra vīna un ēdiena kombinācija ir atklājums, vismaz tik ilgi, kamēr tā ir jauna.
Manuprāt vīns nekad nav bijis tik labs, kāds tas ir tagad. Mūsu vīnu kvalitāte aug ar katru gadu, un no katras vīnogu ražas tas garšo citādi. Ik vasaru ir citādi apstākļi – temperatūra, laikapstākļi, lietus, galu galā arī ziemas bargums. Tādēļ katra raža ir jauns atklājums, ko novēlu izbaudīt ikvienam vīna cienītājam!