Lasīšanas laiks: 2 min
“Mūsdienās cilvēkiem nereti nākas ēst pārāk daudz, jo mums apkārt ir ārkārtīgi daudz kairinājumu. Viens piemērs tam – ielejot degvielu uzpildes stacijā, neviļus nākas aizdomāties par to, kāpēc es pie reizes arī nopirku kafiju, ja mājās jau vienu krūzi izdzēru? Turklāt, pieejot pie kases, seko nākamais jautājums – “Ko ēdīsit – bulciņu, sviestmaizīti utt.? Ja ņemsit divas, būs lētāk!” Šādu kairinājumu dēļ cilvēkam nemitīgi nākas piedomāt pie tā, ko un kā ēdam”, stāsta uztura speciāliste Liene Sondore.
Lai arī daudzi no mums ietur visas ēdienreizes, joprojām ir sastopami arī tādi cilvēki, kuri ar lielu lepnumu stāsta, ka laika trūkuma dēļ ir paspējuši paēst tikai vienreiz dienā. Protams, ka tā tam nevajadzētu būt.
Runājot par porciju lielumu, uztura speciāliste atzīst, ka proporcijas ir ļoti vienkāršas –
puse šķīvja jāaizpilda ar dārzeņiem, viena ceturtdaļa ar pilngraudu produktiem un viena ceturtdaļa ar olbaltumvielu saturošiem produktiem.
Ja gribas ēst daudz un treknus ēdienus, šķīvim jābūt apakštasītes lielumā.
“Strādājot ar pacientiem, es nepieņemu attaisnojumus, ka ziemā Latvijā nav pieejami dārzeņi, vai arī tie ir pārāk dārgi,” norāda L.Sondore. “Ir iespējams ēst veselīgi un ekonomiski. Bietes, burkāni, kāļi, rutki, kolrābji, kāposti u.c. dārzeņi nav tik dārgi, lai mēs tos nevarētu atļauties. Līdzīgi ir arī grūbām, griķiem, prosu, pilngraudu pastu u.c. pilngraudu produktiem. Jautājums ir, vai mēs tos vispār lietojam uzturā?”
“Nereti vieglāk un ātrāk ir ieskriet veikalā un nopirkt gatavus ēdienus, nevis pašam pavadīt laiku virtuvē. Taču tad, kad iemācāmies gatavot, un iegādājamies kvalitatīvu virtuves tehniku, saprotam, ka, piemēram, lai uzvārītu sakņu sautējumu, nav nemaz nepieciešams tik daudz laika. Vienīgais nosacījums – lai mājās būtu pieejami produkti, no kuriem gatavot.”
“Mans ieteikums – iepērkamies reizi nedēļā, kā arī uzglabājam mājas produktu krājumus, lai katru dienu nebūtu jāskrien uz veikalu vai tirgu,”
piebilst uztura speciāliste.
Jau vēstījām, ka no 4. līdz 8.jūlijam Valmierā, Jāņa Daliņa Sporta Rehabilitācijas centrā, norisinājās žurnāla “Veselība” rīkotā “Labsajūtas nometne”, kurā piedalījās arī uztura speciāliste Liene Sondore, psihoterapeite Aina Poiša, gastroenterologs Hosams Abu Meri un citu nozaru speciālisti.